Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tesadüf Değil Erkek Şiddeti: Yüzüne Kezzap Atılan 15 Kadın

-

Kadına şiddetin en yaygın yöntemleri fiziki şiddet, psikolojik şiddet, öldürme, yaralamadır. Ancak bunların dışında öyle bir şiddet yöntemi var ki insanı hayattan soğutan bir yöntem; kadının yüzüne kezzap atmak...

1. Pakistanlı eski dansçı Fakhra Younus, eşinin yüzüne kezzap atmasından 12 yıl sonra intihar etti.

Younus'un "insana benzemiyorum, artık dayanamıyorum" dediği belirtildi. Fakhra, Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar’ın kuzeni olan Bilal Khar ile evlendikten kısa süre sonra üç eşi daha olduğunu öğrendi. Bunun üzerine 2000 yılında ayrılmaya karar verdi. Ancak uyurken kocası Bilal Khar tarafından yüzüne kezzap atılan Younus'un burnu, saçları, bir kulağı, dudakları ve göğüsleri yanarken bir gözü de kör oldu.

Roma'da bir binanın 6. katından atlayarak intihar etti.

2. Pakistan'da aile ya da koca baskının sonucu genelde böyle oluyor.

Kezzapın yüzünü kavurması sonucunda kadınların yüzü adeta eriyor. Bunların bir kısmı gözlerini bir kısmı burunlarını kaybetti.

3. Pakistan, İran ve Afganistan'da binlerce kadın bu sonu yaşıyor.

4. Cerrahi tedavi bu bölgede fazla gelişmediği ya da bu kadınların yararlanması engellendiği için kadınlar bu izleri ömür boyu taşıyor.

5. Ya da böyle yaşamaktansa intihar ediyor.

6. Asya'da yılda binlerce kadın bu duruma düşüyor.

Yaşama tutunup birbirine destek olanlar da var.

7. Yaşarken ölmek tam da böyle bir şey oluyor.

8. Bu acıyı ona kimin yaşattığı bile meçhul.

22 yaşındaki Sahar Helal, Kabil’de öğretmenlik yaptığı okula giderken yanına yaklaşan ve kimliğini bilmediği bir kişi tarafından yüzüne kezzap atılan Sahar Helal, dayanılmaz acılar yaşarken, yüzünün ve vücudunun bazı kısımları yandı.

9. Kendini bu hale getiren saldırganı affetti.

İran'da evlenme teklifini reddettiği Mecid Mohavedi tarafından yüzüne kezzap atılan Emine Behrami, kendisini kör eden saldırganı affetti. Genç kadının son anda açıkladığı bu kararla Mohavedi gözlerini kaybetmekten kurtuldu. 2002 yılında başkent Tahran'da, üniversiteden arkadaşı olan Emine'nin yüzüne kezzap atarak gözlerinin kör olmasına ve yüzünün tanınmaz hale gelmesine neden olan Movahedi hakkında verilen kısas kararı bu sabah infaz edilecekti.

10. Sadece Asya'da değil Avrupa'da da şiddeti böylesine yaşayan kadınlar mevcut.

26 yaşındaki İngiliz TV yıldızı Katie Piper da sevgilisi tarafından kezzaplı saldırıya uğradı. Plastik Cerrahı Prof. Dr. Onur Erol'un yönettiği cerrahi operasyonlarla ancak bu kadar düzelebildi. En azından artık yüzüne aynada bakabildiğini söylüyor.

11. “Beni bir canavara çeviren bu adamın en ağır cezaya çarptırılmasını istiyorum”

Belçika'da yaşanan olayda, evli Richard Remes, 3 yıl önce kendisinden ayrılmak isteyen metresi Patricia Lefranc’ın yüzüne kezzap attı. Lefranc’ın yüzü tanınmaz hale geldi. Ceza davasına katılan mağdur kadın Lefranc, ayrılmak istediği için Remes’in yüzüne kezzap attığını söyledi.

12. Kezzap terörünü 1980'lerde "Acıların Kadını" Bergen'le tanıdık.

Bergen, İzmir Alsancak’taki New York gece kulübünde çalıştığı sırada, şiddetinden yılarak kaçtığı eşi Halis Serbes’in, yanında çalışan ve daha sonraları 500 bin liraya kiralayarak azmettirdiği ortaya çıkan Şakir isimli kişi, sanatçıya bir kova dolusu kezzap attı. Yüzünün ve vücudunun büyük bir kısmı yanan Bergen’in iki gözü de kör oldu. Azmettiren koca iki aylık firardan sonra yakalanıp tutuklandı. Aylar süren tedaviden sonra Bergen’in bir gözü kurtarıldı. Yüzündeki yanık izlerini bugünlerin duayen estetik cerrahı Onur Erol tedavi etti.

13. Kendine boşanma davası açan 23 yaşındaki genç annenin yüzüne kocası kezzap döktü.

24 Ocak 2014'te meydana gelen olayda, 1 çocuk annesi Özgür Turgut'un yüzüne, şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açtığı eşi Segbetullah Turgut tarafından kezzap atıldı. Kartal Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Özgür Turgut, ilk müdahalenin ardından sevk edildiği Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yanık Ünitesi'nde tedaviye alındı.

14. Daha hayatının baharında sevgili öfkesinin hedefi oldu.

Çorum'da 2008'de yaşanan olayda G. Ş. (17) adlı genç, uzun süre sevgili olan ve bir süre önce kendisini terk eden M.A.'nın (17) yüzüne kezzap atarak hastanelik etti.

15. Eski öğrencilerim zannettim, gülümsedim.

Zeynep Bektaş müzik öğretmeni. Ama bir tuhaflık olduğunu hemen anladım, ifadesiz bakıyorlardı. Üstelik çocuklardan biri elinde bir şey tutuyordu. “Eyvah!” dedim, “Tinerci galiba, bıçaklayacak beni!”, sonra elinde tuttuğu şeyin bir şişe olduğunu fark ettim. İşte o sırada, ben daha ne olduğunu anlayamadan, şişenin içindeki sıvıyı yüzüme fırlattı ve kaçtı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hoplamakampi

kadınlara soralım. böyle hunharca bir şiddet bir erkeğe uygulandığında neden aynı tepkileri vermiyorsunuz? demekki adalet duygunuza değil ilkel duygusal reflekslerinize dayanıyorsunuz. toplumun şiddet uygulayan %1lik azınlığı üzerinden toplumun %99'unu suçlamak tam olarak budur. eğer suçlamak ve erkekleri potansiyel şiddet uygulayıcısı konumuna koymak çözüm olsaydı özgecan olayından sonra şiddet 4e katlanmazdı. ortada olan istatistiklere ne cevap vereceksiniz? siz sadece nefreti körüklediniz ve çözümü şiddette zanneden ilkel zihniyetlerin topluma nüfuzunu artırdınız.

hoplamakampi

"erkek şiddeti" derken demek istediğiniz şey erkek şiddet uygular kadın uygulamaz mı? veya potansiyel olarak her erkek şiddet uygulayabilir damgasını erkeklerin ensesine yapıştırmak mı? daha bir kaç gün önce bir erkek kız arkadaşı tarafından parkta hunharca katledildi. kıza cinayeti neden işlediniz diye soruldu. "hakaret ettiği için öldürdüm" dedi. bakın bu "kadın şiddeti". erkek şiddetinin magazinini yapmaktan göz önüne çıkarılmayan, önemsenmeyen, hatta saklanan böyle binlerce kadın şiddeti var. ve şiddet sadece fiziksel şiddet de değil bunun binlerce yolu var. aldatmak, hırsızlık, borç alıp vermemek gibi. yani "erkek şiddeti" diyerek siz şiddetin bitmesini istemiyorsunuz. bir kadın tarafından zehirlenmiş biri olarak yazıyorum bunu. siz şiddetten besleniyorsunuz. sizler kontrolsüz duygusallığınızdan ötürü asalaklaşmışsınız. siz "erkek =şiddet" algısını oluşturup, bunun şovunu yapıp erkekler üzerinde ilkel ve duygusal bir otorite kurmaya çalışıyorsunuz. bir tarafa meşrulaştırılmış, ilkel reflekslere dayalı bir otorite. halbuki ne kadın erkeğe, ne de erkek kadına hiç bir şekilde duygusal ve ilkel baskılar yapamaz. medeni toplum budur. sizlerinki ilkel güdülerin toplumda baskın olduğu kabile toplumu mantalitesini yansıtıyor. kabile toplumlarında duygusal refleksler yüksektir ve halk hedef seçtiği suçluyu linç ederek cezalandırır. yani ilkel bir linç toplumudur. tamamen cinsiyetçi ezikliğinize ve kadın/erkek fobinize (karşı cins fobisi) bağlı, duygusal, tepkisel ve ilkel refleksler gösteren bir zihniyetin toplumdan bir sömürü ve tatmin malzemesi talebidir bu.. siz sürekli topluma kakalamaya çalıştığınız cinsiyetçi söylemlerinizin meşru hale gelmesi için şiddet olayları üzerinden oluşturulan algıları kaşıyorsunuz ve bu vesileyle bir yandan da adım adım şiddeti cinsiyetleştirme amacınıza ulaşmaya çalışıyorsunuz. çoğunuz bunun zihinsel olarak farkında bile değil. çünkü cinsiyetçilik sarhoşluğuna kapılmışsınız. sizler duygusal sorunları olan, çözülmemiş travmaları olan insanlarsınız. siz şiddeti cinsiyetlere, kategorilere bölen insanlarsınız. o şiddet uygulayan ilkel insanların kafa yapılarına kısmen sahipsiniz. çünkü olaylara hep duygusal bakıyorsunuz. en duygusal, en ilkel refleksleri gösteriyorsunuz. görülüyor ki erkek=şiddettir algısını pekiştirmeye çalışanların çoğu o ilkellerin daha "korkak" olanı, henüz fırsat bulamamış olanı veya biraz daha kurnaz olanı sadece. gerçekten şiddete karşı duyarlılık taşıyanlar "şiddeti erkek uygular" gibi bir kafa yapısına sahip olmayanlar ve erkek şiddete uğrayınca da tepki gösterebilenlerdir.

beyzanur-merve-sahan

Evet. Sokakta insan görünümlü adi varliklar var. Suclari sadece sizin gibi igrençlerinden ayrilmakti. Sizi sadece Allah'a havale ediyorum. Acaba bu kadar insanliktan cikinca elinize ne geciyor?

hoplamakampi

sokaktan geçen 100 erkekten kaç tanesinin adi ve canavar bir insan olduğunu anladınız? yani sizce bunlar toplumun %50sini mi oluşturuyor yoksa istatistiklerin söylediğine göre %0.02 - %0.03 mü? peki o zaman 100 erkekten 2 tanesi şiddet uyguluyorsa (hadi bilinmeyen şiddeti de dahil edelim 100 erkekten 4 erkek diyelim) neden bu özellikle "erkek şiddeti" olarak tanımlanmak isteniyor? ve %4 üzerinden %96'yı potansiyel katil, tecavüzcü, sapık diye damgalama dangalaklığı hakkı nereden alınıyor? burada şiddet kelimesi başka amaçlarla kullanılarak bir başka şiddetin önü açılmıyor mu? mesela hayatında hiç şiddet uygulamamış bir insana karşı "nasılsa bana bir tokat atar bende onu hapise attırırım" diye düşünerek kasıtla en ağır hakaretleri edebilme yolunu açmıyor mu? nasılsa şiddet uygulamayamayacak veya bir tokat bile atsa bütün hayatı mahvolacak diye. kadınların artık bir tatmin malzemesi haline gelmiş olan şiddeti sürekli erkekle ilişkilendirme çabası erkek=şiddet algısını oluşturarak şiddetin istismarına yol açmıyor mu? barış kelimesini sürekli kullanıp aşındırarak bir tarafa meşru bir terör yolu açmak isteyenlerin yaptığı gibi mesela? bunları anlatmak şiddeti hafife almak, görmezden gelmek değildir.

ummuhan.k.unsal

Kendilerinde bu hakkı görebilen insanların akıl sağlığının oldukça bozuk olduğunu düşünüyorum. Kendisiyle denk bir canlıya (kadın-erkek muhabbetine girişmesin kimse. İNSANdan bahsediyorum) böyle bir ceza vermeye hakkı olduğunu nasıl düşünebilir?? Hele o emojilerdeki gülen alkış tutan tipler. Espri anlayışınız kanımı dondurdu!

mor-papatya

satışları kesinlikle yasaklanmalı.ne yarsa kadınlar çekiyor bunları bize yaşatmaya hakları yok.binlerce kadın aynı kader paylaşıyor ve bunu yapanlar kendilerine erkek diyor.sizi kaslarınız ve pantolonunuzdaki yılan erkek yapıyor.

hoplamakampi

bitmedi mi şu şiddet olaylarını, pipiyi, kasları falan kullanarak erkek cinsiyetine laf yetiştirmeniz. bitmedi mi şiddeti cinsiyetleştirmeniz. kaç tane erkek, erkekliğin kıstasının kasları veya "pipisi" olduğunu iddia ediyor? "pipisiyle övünüyor işte" demek denyoluktur, hödüklüktür. bu cümleleri aynı şekilde sana bir erkeğin söylediğini hayal eder misin? hemen deneyelim; "ne varsa erkekler çekiyor, binlerce erkek aynı kaderi paylaşıyor, bunu yapanlar kendilerine kadın diyor. tabi. kıçınızdaki etek, dibinizdeki yarık veya göğsünüzdeki bir çift et yumrusu (pantolondaki yılan ifadesindeki iğrençlikle aynı) sizi kadın yapıyor. sevsinler sizin kadınlığınızı." şimdi düşüncelerini alalım... "sorun yok, istediğini diyebilirsin" gibi muhtemel şark kurnazlıklarına karşı şunu da belirteyim ki; gerçekte böyle şeylere tahammül edebilen kadın yok gibi bir şey. en azından ben görmedim. O zaman şu erkekofobinizi veya erkek komplekslerinizi aşın. Veya gidin tedavi olun.

Başlıklar

Belçikaİngiltereİntiharİranİzmirkadınlarmüzik
Görüş Bildir