Terörün Hedefi Bu Kez Londra: Can Kaybı 7'ye Yükseldi

 > 
79PAYLAŞIM

İngiltere, kısa zaman önce Manchester'da bir konserde meydana gelen ve 22 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından dün gece bir kez daha terörün hedefindeydi. Ülkenin başkentinde, Londra Köprüsü'nde hızla giden minibüs yayaların arasına daldı ve çok sayıda kişiyi ezdi. Daha sonra köprünün güney ucunda bulunan Borough Pazarı'na yönelen saldırganlar burada araçtan inerek çevrede bulunanlara bıçaklarla saldırdı. Polis, 3 saldırganın da vurularak öldürüldüğünü açıkladı. Öte yandan can kaybı ve yaralılara ilişkin bilgi veren İngiliz emniyeti, saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 7'ye yükseldiğini, 48 kişinin de yaralandığını belirtti. Saldırıyı şu ana kadar üstlenen olmazken 12 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Saldırılar, dün gece yerel saatle 22.00 (TSİ 24.00) civarında Londra Köprüsü ve yakınındaki Borough Pazarı'nda gerçekleşti.

Saldırganların bomba düzeneğini andıran yelekler giydiği ancak bunların gerçek çıkmadığı kaydedildi.

Öldürülen zanlıların kimlikleri henüz açıklanmazken saldırıyı şu ana kadar üstlenen herhangi bir örgüt de olmadı.

Olayın bir "terör saldırısı" olduğu açıklandı

Seçim kampanyasını yarıda keserek başkente dönen Başbakan Theresa May, yaptığı yazılı açıklamada, polisin olayı "potansiyel terör saldırısı" olarak ele aldığını bildirmişti. 

Londra polisinin kendisine bağlı olarak çalıştığı belediye başkanı Sadık Han da yaptığı açıklamada, olayı doğrudan "terör saldırısı" olarak nitelendirdi.

Başbakan May’in başkanlığında bu sabah üst düzey güvenlik bürokratlarının da katılacağı bir acil durum kabine toplantısı yapılacağı açıklandı.

Terör tehdit seviyesinin artırılması gündemde

Toplantıda, ülkedeki terör tehdit seviyesinin artırılmasının da gündeme gelebileceği belirtiliyor. 

Önceki hafta Manchester kentinde meydana gelen ve 22 kişinin öldüğü intihar saldırısının ardından ülkede terör tehdit seviyesi en üst basamak olan "kritik"e çıkarılmıştı. Yaklaşık bir hafta süreyle bu basamakta tutulan tehdit seviyesi geçen hafta Cumartesi günü eski düzeyi olan "ciddi"ye çekilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter hesabından yazdığı mesajlarda İngiltere'nin yanında olduklarını belirtirken seyahat yasağını savundu. 

Trump ilk mesajında, "Uyanık, zeki ve sert olmalıyız. Mahkemelerin haklarımızı geri vermesi gerekiyor. Ekstra güvenlik önlemi olarak seyahat yasağına ihtiyacımız var", ikinci mesajında ise "ABD, İngiltere ve Londra için ne gerekiyorsa yapmaya hazır. Sizinleyiz. Tanrı sizi korusun" diye yazdı.

Londra Saldırganlarının Polisler Tarafından Vurulduğu Anın Görüntüleri Yayınlandı! - onedio.com
Londra Saldırganlarının Polisler Tarafından Vurulduğu Anın Görüntüleri Yayınlandı! - onedio.com

Köprü özellikle turistlerin uğrak yeri

Londra Köprüsü, özellikle kenti ziyaret eden turistlerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerin arasında yer alıyor. Köprü, tarihi Tower Bridge Köprüsü'nün yanında bulunmasından dolayı, tarihi köprüyü fotoğraflamak isteyenlerin uğrak yerleri arasında.

Londra Köprüsü'nün yanındaki Borough Pazarı da yine özellikle turistlerin sıkça ziyaret ettiği yerlerden. Bölgede çok sayıda iş yeri, lokanta ve eğlence mekanı bulunuyor.

"Seçimler ertelenmeyecek"

İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra'daki terör saldırısının ardından İngiliz hükümetinin terörle mücadele yöntemlerini gözden geçireceğini ifade etti. 

Terör saldırısının ardından 8 Haziran'da düzenlenecek seçimlerin ileri bir tarihe alınmasına yönelik başlatılan kampanyalara da değinen May, seçimin planlandığı tarihte meydana geleceğini söyledi. İngiltere'de bugün askıya alınan sçim kampanyalarına yarın geri dönüleceğini söyledi.

Öte yandan İngiliz polisi saldırıyla ilgili olduğu düşünülen 12 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Saldırıdan objektiflere yansıyan bazı kareler...

Reuters

Getty İmages

AA

AA

Geçtiğimiz ay Manchester Arena'da gerçekleşen terör saldırısında 22 kişi hayatını kaybetmiş, saldırıyı IŞİD üstlenmişti

Manchester Arena'da Terör Saldırısı: Zanlı Salman Ramadan Abedi - onedio.com
Manchester Arena'da Terör Saldırısı: Zanlı Salman Ramadan Abedi - onedio.com

Londra, mart ayında da terör saldırısının hedefi olmuştu. Bu saldırıyı da IŞİD üstlenmişti

İngiltere'de Saldırganın Kimliği Belli Oldu - onedio.com
İngiltere'de Saldırganın Kimliği Belli Oldu - onedio.com
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir