Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Termik Santrallere 2020’ye Kadar Denetim Muafiyeti mi Geliyor?

 > 
152PAYLAŞIM

Anayasa Mahkemesi’nin 2014 yılında iptal ettiği, özelleştirilen bütün termik santrallerin 2020 yılına kadar çevre mevzuatından muaf tutulması yönündeki hükümler, Elektrik Piyasası Kanunu’nda değişiklik teklifinde... Çevre Mühendisleri Odası'nın yaptığı açıklamada 'Evet biz hukukçu değiliz, ancak Anayasa Mahkemesi tarafından açıkça iptal edilen bir madde genişletilerek nasıl tekrar kanun yapılabilir? Teklifi veren vekillerden bizi bu konuda bilgilendirmelerini istiyoruz' denildi. 

Anayasa Mahkemesi’nin 2014 yılında iptal ettiği hükümler, Elektrik Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Teklifi’ne eklendi.

Teklife göre özelleştirilen bütün termik santraller, 2020 yılına kadar çevre mevzuatından muaf tutulacak. 

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre enerji yetersizliği durumunda termik santraller de yenilenebilir enerji teşvikinden yararlanacak.

İşin esas ilginç noktası...

Fotoğraf: Hüseyin Narin | Al Jazeera

Bugün Haberdar'da yayınlanan yazısında konuya yer veren Pelin Cengiz'e göre ise işin esas ilginç noktası şu: 

"Özelleştirilen termik santrallerin 2018 yılına ve Bakanlar Kurulu kararı ile 2021 yılına kadar çevre mevzuatından muaf tutulması teklifi Anayasa Mahkemesi tarafından kömürlü termik santrallerin ciddi çevre ve sağlık etkileri yarattığı gözetilerek daha önce iptal edilmişti. 

Anayasa Mahkemesi’nin kararında, devletin vatandaşların sağlıklı çevrede yaşama hakkını sağlamasının temel bir ödev olduğu vurgulanmış, termik santrallerin çevre mevzuatına tabi olmamasının 'kabul edilemez' olduğu ifade edilmişti."

'Anayasa Mahkemesi tarafından açıkça iptal edilen bir madde genişletilerek nasıl tekrar kanun yapılabilir?'

"Çevre Mühendisleri Odası yaptığı açıklamada, 'Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının teklifi veren vekiller tarafından da bilindiği, maddenin gerekçesi yazılırken açıkça görülmektedir. Anayasa Mahkemesi’nin iptali nedeniyle tekrar daha da genişletilerek teklif yapıldığı belirtilmiştir. Bu nasıl bir gerekçe? Evet biz hukukçu değiliz, ancak Anayasa Mahkemesi tarafından açıkça iptal edilen bir madde genişletilerek nasıl tekrar kanun yapılabilir? Teklifi veren vekillerden bizi bu konuda bilgilendirmelerini istiyoruz' diyor."

'Türkiye, Paris İklim Anlaşması’na da imza atmış ve sera gazı emisyonlarını düşüreceğini açıkça beyan etmiştir'

Elektrik piyasasında fiyatlandırmada da bazı şirketlerin tabiri caizse 'kayırılma'  ihtimalinin de artabileceğine vurgu yapan açıklama şöyle devam ediyor:

"Bu maddelerle, yerli yenilenebilir temiz enerji kaynaklarına öncelik verilmediği açıkça belirtilmektedir. Kirli geri kalmış teknolojilerin sürdürülmesi hedeflenmektedir. İklim değişikliğinin ana kaynağı halk sağlığını da tehdit eden kömürlü termik santrallerdir. Türkiye, Paris İklim Anlaşması’na da imza atmış ve sera gazı emisyonlarını düşüreceğini açıkça beyan etmiştir. Birçok dünya ülkesi termik santrallerden uzaklaşıp yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik etmeye başlamıştır. Söz konusu kanun değişikliği ile bu hedeflere ulaşılamayacağı ve ülkemizi derinden etkileyen iklim değişikliği sorununun daha da artacağı görülmektedir."

Kaynaklar: Hürriyet ve Haberdar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir