TEOG Yerine 'Sınavsız Mahalli Yerleştirme': Öğrenciler Evlerine En Yakın Beş Okuldan Birine Gidecek

 > 
474PAYLAŞIM

TEOG'un yerine getirilecek yeni sistemi bekleyen yüzbinlerce öğrenci ve veli için beklenen gün geldi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yeni sistemi açıkladı. Yılmaz, "Mahalli yerleştirme sistemi getirdik. Öğrencilerin yüzde 90'ı adresine yakın okullara gidecek. Geri kalan yüzde 10'luk kısım için ise bir sınav yapılacak. İsteyen bu sınava girecek. Bu sınav haziran ayında yapılacak"dedi.

Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın sözlerinin satır başları şöyle:

TEOG'un yerine 'Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi'

"Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi"ni getirdik. Adrese en yakın okula yerleştirilecek. Bizim getirdiğimiz bu sistemde de evlatlarımızın kendi tercihlerini alacağız. Başvuru esnasından bir ekran gelecek, ekrandan 5 tercihte bulunacak. Öğrencinin tercihi esas olacak. Ortaokulla lise arasında bir bağı kurmuş oluyoruz. Bu yüzde 90'un üzerindeki öğrenciler için. Akademik çeşitlilik sağlanacak ve bu okulun başarı yüzdesini yükseltecek. Sınıfınızda bir başarılı öğrenci varsa, o arkasından birçok öğrenciyi de sürükleyecektir."

'Gayemiz liselere sınavsız geçiş'

Bakan Yılmaz açıklamalarına, "Esas gayemiz liselere sınavsız geçişi sağlayabilmektir. Bunun için bizim bütün liselerimizi fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve proje okullar ayarına çıkarmamız lazım. Diğer okulların kalitesini artırdığımız zaman sınavsız geçişi sağlayacağız." diye devam etti.

'Sınava girmek isteğe bağlı'

Yılmaz ayrıca, "Yeni sistemin temel felsefesi sınava girmek isteğe bağlı. Velilerimiz çocuklarını bu sınava ister yönlendirir isterse de yönlendirmez. Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu değildir. Mevcut TEOG'da mutlaka sınava girmek zorundaydınız. Sınav mecburiyeti ortadan kalktı." dedi.

'İsteyen öğrencilerin girebileceği bir sınav hazırladık'

Yılmaz yeni sistemdeki sınavla ilgili, "11 bin 57 lisemiz var. 1 milyon 200 bine yakın, 8. sınıfta öğrencimiz var. Ülke genelinde belirlediğimiz farklı illerdeki sınırlı sayıdaki okulumuza, isteyen 8. sınıf öğrencilerin girebileceği bir sınav hazırladık. Bu liselerin ismini ve sayısı mayıs ayı gibi açıklayacağız. Bu sistem kaldırıldığında Hakkari'deki bir çocuk istediği liseye girebilecek mi? Bu sistemle onu getirmiş olduk." açıklamasını yaptı.

'Sınav haziran ayının ilk hafta sonu yapılacak'

Sınavın detaylarını aktaran Bakan Yılmaz, "Soruları biz hazırlıyoruz, sınava kendi okulunun bulunduğu ilde girecek. Bu sınavı haziran ayının ilk hafta sonu yapacağız. Haziran ayının sonunda da isteyen öğrencilerin gireceği bir sınav yapılacak. Sınav süresi 90 dakika olacak, 60 soru yer alacak. 6, 7 ve 8. sınıf müfredatından sorular hazırlanacak. Sınava giren öğrenciler için 5 tercih veriyoruz. Adrese yakın olarak kaydedilecek öğrencilerin de merkezi sistem sınavına girecek öğrencilerin de duyurusunu aynı anda yapacağız. " dedi.

Yeni sisteme sosyal medyadan tepkiler gecikmedi: 'En iyi okulun yanına taşınmak lazım'

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir