Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AT&T'ye ‘Sınırsız İnternet’ Aldatmacası İçin Rekor Ceza

 > 
22PAYLAŞIM

Federal İletişim Komisyonu'ndan (FCC) yapılan açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri telekomünikasyon devi AT&T'nin, 2011 yılında ilan ettiği internet planını, tüketicilere "sınırsız" diye tanıtarak "yanlış etiketleme" yaptığı ve aboneleri, aldıkları maksimum hız konusunda yeterince bilgilendirmediği tespit edildi. Bu nedenlerle "Açık İnternet kurallarını ihlal etmekten" suçlu bulunan şirkete 100 milyon dolar para cezası uygulandı. FCC böylelikle bugüne kadarki en büyük cezalardan birini verdi.

İnternet Hızları 60 Kata Kadar Düşüyor

Şirketin, 'limitsiz' üyelik tanıdığı müşterilerini bilgilendirmeksizin, internet hızlarını yavaşlattığı ortaya çıkınca araştırma konusu derinleştirildi. AT&T kullanıcılarının bir çoğu, 4G LTE servisinden yararlanan limitsiz üyelikte kullkanıcılar ve mobil internet hızları, saniyede 30 megabit. FCC verilerine göre bu hız, müşterilerin şu anki kullanımları kontrol edildiğinde, olması gerekenenin neredeyse 60 kat üstünde kalıyor. Araştırma gösteriyor ki; müşteriler özellikle yüksek miktarda data gerektiren film izleme, oyun oynama ve data indirme sırasında, internet hızları normalin çok aşağısında kalıyor.

Müşterilerin Kaybı Tazmin Edilemiyor

FCC araştırmalarında ortaya çıkan bu durum At&T'ye pahalıya patlayacak, nitekim bahsi geçen ceza miktarı 100 milyon dolar, bugüne kadar At&T'den talep edilen en büyük para cezası.

Fakat cezanın, müşterilerin zararını tazmin edip etmeyeceği konusu ise her halükarda müşteri aleyhine sonuçlanıyor olacak. Resmi ajanstan yapılan açıklamaya göre ceza bedeli, doğrudan hazineye aktarılacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan FCC Başkanı Tom Wheeler, genişbant sağlayıcılarının, hizmetleri hakkında şeffaf ve açık olması gerektiğini belirterek, "Tüketicler yanıltıcı pazarlama ve yetersiz bilgilendirmeyle aldatılırken, FCC boş durmayacak" ifadesini kullandı.

"Biz FCC’nin tüm gerekliliklerini yerine getiren bir firmayız.”

AT&T tarafında ise suçlamalar reddediliyor. “Biz müşterilerimize karşı hep açık olduk, durum güncellemelerini pek çok kanaldan kendileriyle paylaştık, dolayısıyla FCC’nin de tüm gerekliliklerini yerine getiren bir firmayız.” şeklinde bir basın açıklamasında bulundular.

Federal Ticaret Komisyonu AT&T'yi, benzer bir sebeple, sınırsız data planı kullanan abonelerinin internet hızını düşürmekle 2011 yılında da suçlamıştı.

Washington Post

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir