Telefonunuza Gelen Mesajlara 'Anında' Cevap Vermeme Tercihini Normalleştirmenin Püf Noktalarını Açıklıyoruz!

12PAYLAŞIM

Bir kez daha teknolojiye tutsak olduğumuzu hissettik...

Kaynak: https://forge.medium.com/stop-responding...

Birçoğumuz, telefonlarımıza gelen mesajlara ya da aramalara anında cevap vererek karşı tarafımızdaki kişileri telaşlandırmamak istiyoruz.

Bu konuda telefona bağlıymış gibi direkt olarak cevap vermemek için kendimize hakim olmaya çalıştığımızda veya cevap vermek istemediğimiz yönünde hareket ettiğimizde ilk başlarda suçluluk hissediyoruz. Ancak aslında karşı tarafın bu şekilde endişelenmesine biz sebep oluyoruz.

Özellikle pandemi sürecinde; evlerimizde ve haberlerde odaklanmamız gereken birçok konu varken gelen mesajlara anında cevap vermek fazlasıyla yorucu olabiliyor.

Ancak; kendimizi bu zorunluluk hissinden kurtarmak, suçluluk duymamız için bir sebep değil. Bu konuda, sağlık eğitimcisi olan Angelica Lindsey-Ali de iletişim etrafında kişisel sınırlar koymanın stresle başa çıkmanın gerekli bir parçası olduğunu açıklıyor ve 'Kendinize; hayır demek, daha azını söylemek ve geri çekilmek için izin verin' diyerek; yaşadığımız zorlu süreçte, kendimizi sevmenin ve korumanın zirvesine ulaşacağımızı belirtiyor.

Ve işte bu konuda uygulayabileceğiniz püf noktalar!

İlk olarak, beklentileri belirleyin:

Sürekli konuştuğunuz birileri varsa ve istedikleri zaman size ulaşabiliyorlarsa aksi durumda sizden haber alamadıklarında endişelenebilirler. Böyle bir durumun yaşanmaması için etrafınızdaki kişilere ne zaman ulaşılabilir olacağınızı ve olamayacağınızı bildirebilirsiniz. Kendinize vakit ayırmaya ihtiyacınız varsa, 'Şu anda biraz bunalmış durumdayım ve yavaş cevap vereceğim' diyerek sık konuştuğunuz çevrenize ulaşabilirsiniz. Sizinle gerçekten iletişime geçmeleri gerekiyorsa da bir acil durum uyarısı ayarlayabilirsiniz.

Otomatik cevaplar oluşturun:

İş saatleri dışındayken gelen maillere yaptığınız gibi kişisel mesajlarınıza da otomatik yanıtlar oluşturabilirsiniz. Bu konuda, neden profesyonel hayatınıza saygı duyup koruduğunuz kadar kişisel yaşantınıza da aynısını uygulamıyorsunuz? Kullandığınız telefonun işletim sistemi fark etmeksizin indirebileceğiniz uygulamalarla birlikte verdiğimiz tavsiyeyi uygulayabilirsiniz.

Ve son olarak; kısa cevaplar verin:

Etrafınızda sizin için endişelenen kişilerden gelen mesajlara karşı cevap vermediğinizde oluşabilecek kaosu tahmin edebiliyorsunuzdur. Bu durumda; daha önce hazırladığınız kısa bir mesajı kopyala-yapıştır yaparak, kullandığınız uygulamada çevrimiçi olup gelen mesajlara cevap verdikten sonra tekrar çevrim dışı olabilirsiniz.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz 👇

Telefon Kullanmaya Başladığımız Andan İtibaren Doğru Sandığımız Şarj Etme Hatalarını Öğrenince Şaşkınlık Yaşayacaksınız! - onedio.com
Telefon Kullanmaya Başladığımız Andan İtibaren Doğru Sandığımız Şarj Etme Hatalarını Öğrenince Şaşkınlık Yaşayacaksınız! - onedio.com
Hayatını Düzene Sokmak ve Daha Düzenli Yaşamak İsteyen Herkesin Telefonunda Bulunması Gereken Uygulamalar - onedio.com
Hayatını Düzene Sokmak ve Daha Düzenli Yaşamak İsteyen Herkesin Telefonunda Bulunması Gereken Uygulamalar - onedio.com
Akıllı Telefonların Olmadığı Zamanlarda Telefon Kullanmış Kişilerin Unutamayacağı 24 Detay - onedio.com
Akıllı Telefonların Olmadığı Zamanlarda Telefon Kullanmış Kişilerin Unutamayacağı 24 Detay - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ordekkac

Bu kadar büyük bir olay değil, o an işiniz varsa cevap vermeyin müsait olunca verirsiniz cevabınızı. Ha müsaitseniz de cevap verirsiniz o kadar dert edilecek bir şey değil.

yapayzekasever

2 sene soluksuz yks sınavına çalıştıktan sonra bu işte kitap dahi yazabilirim sanıyorum.

ordekkac

Nasıl geçti sınavın Utku?

cerrahpasalihalit

ok.

Görüş Bildir