Teknolojinin Bu Kadar İlerlediğini Görünce Kısa Süreliğine Şok Yaşayacaksınız! İşte 'Paramotor' Denilen Motorlu Yamaç Paraşütü

0PAYLAŞIM

Hatay'daki patlamadan sonra teröristlerin kullandığı Paramotor aracı oldukça merak edildi. İşte Paramotor nedir detaylar...

Öncelikle Paramotor denilen araç yamaç paraşütünün motorlu halidir

Paramotor hava araç ve taşıtları arasında en hafif ve rahat hareket ettirilebilen araçlardır.

Genel olarak ayakla ve tekerlekli fırlatmayla havalanan Paramotor, pilotun paraşütüne ek olarak sırtında pervaneli motor taşıdığı havalı bir araçtır.

Çalışma mantığı olarak daha çok yamaç paraşütünün optimizasyonu ile hareket eden paramotor aslında motorlu yamaç paraşütleri ya da “Powered Paragliding” (PPG) tanımlanan araçlardır.

Aracın ilk olarak 1980 senesinde İngiliz helikopter pilotu Mike Byrne tarafından kullanıldığı biliniyor

Ardından Fransa’da hobi amaçlı kullanılan araç, Avrupa’da hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. 2006 senesinde ise bir firma, ilk defa elektrik motorlu paramotor üreterek bunun hobi amaçlı kullanımını sağladı.

Araçta bir motor bulunuyor. Bu motor sayesinde pilot ileriye doğru hareket edebiliyor ve yükselebiliyor

Araçta, havada süzülmeyi sağlayan kanat yani paraşüt, pilotun sırtında yedek paraşüt ve pilotu hem paraşüte hem de motora bağlayan uçuş koltuğu bulunuyor. Aynı zamanda sesten etkilenmeyi önlemek için kulaklık ile başı koruyan kask yer alıyor.

Paramotor nasıl kullanılır?

Kanatlar hareket ettirilmek istendiğinde öndeki kol ile kanatlar sola ya da sağa çevrilebiliyor ve böylece istenen istikamete doğru yönelmek mümkün oluyor. Motoru epey küçük olan araçta, hava akımı kullanılıp da itme gücü elde edilerek aracın ilerlemesi sağlanıyor.

Aracı kullanmak için lisans gerekmese de havacılık kuralları çerçevesinde ya da izin ile uçulabiliyor. Sertifikalı eğitim kurumlarından eğitim alınarak uçuş yapılabiliyor. Ancak belirlenen bölgeler haricinde izinsiz uçuşlarda ceza uygulanıyor.

Motoru epey küçük olan araçta, hava akımı kullanılıp da itme gücü elde edilerek aracın ilerlemesi sağlanıyor

Genel olarak kalkış yapmanın zor, iniş yapmanın ise daha kolay olduğu ifade edilen araçta motor itme kuvveti üreterek mesafe kat edilmesini sağlıyor

Kanatlar da yönlendirme sağlayarak hızlı düşüşün önüne geçiyor. İniş sırasında bir olumsuzluk yaşandığında motor sayesinde yeniden havalanmak mümkün oluyor.

Son olarak kullanım alanları da oldukça geniş olan Paramotor, belgesel ve reklam çekimlerinde de tercih ediliyor

Tek kişilik veya çift kişilik hobi amaçlı uçuşlarda karşılaşılan Özellikle denizde cankurtarma maksadıyla da kullanılabiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir