Teknofest'te Görücüye Çıktılar: Kısıtlı İmkânlarla Üretilen Yerli Otomobilleri Gördünüz mü?

-

Yerli ve milli otomobil projesindeki çalışmalar devam ediyor. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi Bakanlığı öncülüğünde İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlenen Teknofest'te milli imkanlarla diğer girişimciler tarafından yapılan yerli otomobiller de tanıtıldı. 

Paylaşması bizden, yorumlar sizden :)

Gen ™-480

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde üretilen GEN markalı -480 modeli dikkat çekti. 

Otomobil hakkında açıklamalar yapan Gen Otomobil Ar-Ge Direktörü Nail Güzel, yerli imkanlarla üretilen otomobilin %100 elektrik enerjisi ile çalıştığı bilgisini verdi.

Araç hakkında açıklamalar yapan Güzel, “Üzerindeki motor, motor sürücüsü, yazılımlar, aklınıza gelen bütün cihazlar yerli olarak geliştirilmiş.

Gen marka araçlarda sadece batarya yurt dışından geliyor.

Yarı Otonom Sürüş Destek Modülü

ODTÜ Teknokent'te geliştirilen yarı otonom sistemi de Teknofest'te görücüye çıktı.

Sistemi geliştiren firma olan Gears’ın kurucusu Baran Tunç, sistemin henüz Ar-Ge aşamasında olduğunu ve yol testlerinin başlamadığını söyledi.

Tunç, "Modülü aktive ettiğiniz zaman araç kendi kendine idare edebiliyor, şeridinde kalıyor, önündeki araca göre hızını ayarlayabiliyor, dur-kalk yapabiliyor. Bunun dışında oluşan tehlikelere reaksiyon gösterebiliyor ve bir insanın verdiği tepki süresinin yaklaşık 4 katı kadar hızlı reaksiyon gösterebiliyor.” dedi.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri de hidrojen ile çalışan araçlarını sergilediler.

Ekibin adı "Hidroist".

Ekip üyesi Samet Özçadıroğlu, "Hidrojen enerjisiyle çalışan bir araç yapıyoruz. Aslında aracımız elektrikli ama biz elektriği bir bataryadan kullanmak yerine hidrojenden elde ederek kullanıyoruz." derken, bunun sebebini de elektrik üretmenin de doğal kaynak harcaması olmasıyla açıkladı. Özçadıroğlu, "Fabrikalar havayı çekerek hidrojeni kolayca ayrıştırabiliyor. Elektriği üretmek için kaynak harcamak yerine, ‘hidrojen bu kadar kolay üretilebiliyorken neden biz onu kullanmayalım?’ diye düşünüyoruz." dedi.

Otonom Formula Student aracı da dikkat çekenler arasındaydı.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan "İTÜ Racing" takımının ürettiği otonom araç da Teknofest'te yer aldı.

Sistemin tanıtımını ise üniversitede Makine Mühendisliği bölümünde okuyan 4. sınıf öğrencisi Ünsal Uslu yaptı.

Uslu, amaçlarının hem performanslı yarış arabaları yapmak, hem de gelişen ve değişen dünyada otonom teknolojilerini geliştirmek olduğunu, Türkiye’yi bu alanda temsil etmek istediklerini söyledi. 

Derslerden arta kalan zamanın çoğunu sistemin gelişmesine ayırdıklarını kaydeden Uslu, sistemin tamamen bitmesiyle ilerleyen dönemlerde 'hazır kit' olarak satışa sunabileceğini sözlerine ekledi.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zubeyde-erdemir

Çoğu zaman bu tür haberlerin altında yer alan yorumlara göz gezdirirken Rahmetli Necip Fazıl üstadın yanılıyor olması için dua ediyor halde buluyorum kendimi,Bu ülkenin muhalifi iktidarın devrilmesi için Ülkenin yıkılmasını arzular dermiş.Yine dua ediyorum,inşallah yanılıyorsundur Üstad.

ewinter

iktidarların bu ülkeyi yıkmaması için dua et bence...zaten seviye 1 tamamlandı ve paramparça olduk, seviye 2 de bitti; 'Yeni Türkiye' olduk. aslında ağzınızı kullanıp konuşmak yerine, gözlerinizi kullanıp etrafınızda olan biteni görmeye çalışsanız yeterli olacak

seda-diril

Evet evet, "teknolojinin başındaki adam" demesinler de.

zubeyde-erdemir

Şu habere sevinmek ve takdir etmek yerine,tüm karamsarlığınız ve nerden peydah olduğu belli olmayan seviye tadillerinizi anca takdir ederim.Valla hepinize helal olsun.

khaosevreni

Aşağıdaki aktrollere de benim sorum var. Yerli milli uçak nerede? Her seçim dönemi afişlerde olan hani. Ayrıca yerli milli olan bir şey de yok. Önemli parçalar yine başka ülkeden alınıyor. Ve evet böyle yerlerde gösteriliyor ama sonrasında destek olmadığı için pek çok projede proje haliyle kalıyor. Eee sonuçta bu gibi şeylere destek vermek yerine geçiş garantili kullanım garantili yerler yapıp parayı yandaşlara vermek var. Yani bunları artık yapmak zor değil mesleki bilgin varsa. Ve daha önemlisi bu projelerin yapımında olan öğrenciler bu ülkede kalacak mı? Pek sanmıyorum. Çünkü yerli araba projesi zaten yandaşlara verildi ve onlar da ortaya bir şey koyamadi daha. ve yine 18 yıl sonra mı anca teknoloji akıllara geliyor zamanında erkenden başlamak yerine?

khaosevreni

Ayrıca unutmuşum hükümetin çok kötü dediği doksanlarda ASELSAN cep telefonu piyasasında farklı ve öncü işler yapıyordu. Fakat akp hükümeti döneminde ASELSAN mühendisleri şüpheli şekillerde hep hayatlarını kaybetti. Ve üzerine hiç gidilmedi. Yani ülkede zaten önemli bir kurum varken o kurum desteklenmedi.

ali-anil-apaydin

Ben aktrol falan değilim öncelikle onu söyleyeyim. Önemli parçalar yurtdışından alınıyor demişsiniz, bildiğim ve bizzat işin içinde olduğum için söylüyorum.Gen otonun motor ve gövde kontrol ünitelerini yani halk tabiriyle beyinlerini Ortem elektronik olarak hem donanım tasarım,hem üretim,hem gömülü yazılım hem de senaryo yazılımını biz yapıyoruz. Yüzde yüz yerli diyebilirim. Nail beyi de kendim bizzat tanıyorum bu konuda abartı ya da yalan bişey söylemez.

khaosevreni

Peki herhangi bir devlet desteği var mı bu üreten kişilere? Ayrıca önemli parçalarından alındığı dediklerim devletin kendi ürettiği yerli ve milli denilen helikopter uçak gibi projelerle ilgili. Çünkü bir bakanın kendi ifadesi bu gazeteden okumuştum. Hatta alındığı yerde Almanya

alparslan95

Al işte boş beleş işlerle uğraşıyorlar hep Tayyip'in başının altından çıkıyor bunlar sonra ülke neden gelişmiyor, yok milli teknoloji hamlesiymiş yok teknofestmiş yok deneyap atölyelerinde çocuklara yazılım öğretiyorlarmış,yok elektrikli arabaymış kardeşim bırakın şöyle boş işleri ülke bunlarla gelişmez hem arabayı dışardanda alırız, bizim heykel yapmanız lazım bakın chp'ye izmirde 7.heykel çalıştayını başlattı örnek alın biraz

barbaros-arslanoglu

Ülkenin ilk milli gemi projesinde yer alan silahlı kuvvetler personelinin tamamı akp fetö iş birliğiyle ordudan ihraç edilip, bin türlü yalanla boşaltılan makamlara hasretle ülkeye çağırdığınız hoca efendinizin müritleri yerleştirilirken çıkartacaktın sesini. Bu güne kadar reklamı yapılmadığından olsa gerek, ASELSAN ve TAI tarafından yıllardır üretimi yapılan İHA ları damadına peşkeş çekenlerin yaptığını sanman bugün şovun ne kadar başarılı olduğunun ispatı. Her türlü imkan ellerinde üretsinler o zaman yerli aracı o zaman desteklenmezse çık konuş! heykel dikmiş te bla bla bla. Teknofestten önce yenikapıda israf festivali vardı ona da katılsaydın.

aybars-tunaboylu

alparslan sen içeriği tam algılayamamışsın araçları tayyip yapmamış, yaptırtmamış! kızlı erkekli üniversite öğrencileri konsept araçlar yapmış. burada yapılması gereken ödenek verilip seri üretime geçmesine imkan sağlamak "boş beleş" şov yapmak değil. italyadan projesini satın alıp, motorunu, parçalarını yurtdışından getirtip ülkede birleştirince helikopter yerli olmuyor. sizin yerli ve milli başarınız fetöcüğünüz ile yaptığınız iş birliği sonucu, bugün hava kuvvetlerinde pilottan çok uçak olması. hainlikleriniz saymakla bitmez. git a habere yap yorumunu birbirinizi tatmin edin orada.

alparslan95

Damat dediğin adam sadece iha yapmıyor dünyada sadece bir elin parmağını geçmeyecek sayıda ülkenin üretebildiği siha ve tiha yapıyor cahilsiniz bari kendinizi yok ASELSAN ve TAİ nin ürettiği ihaları damada peşkes çekiyorlar diye salak salak şeyler yazıp rezil etmeyin hem ASELSAN ve TAİ de üretilen anka isimli ihalarda Tayyip Erdoğan döneminde üretildi Tayyip Erdoğan iktidara gelmeden önce savunma sanayinin millilik oranı %20 idi şimdi %70

barbaros-arslanoglu

ah be zavallı seni %20'ymişte şimdi %70 olmuş ne güzel yıkamışlar senin beynini öyle. ihayla mı %50 artmış o oran? utanmadan cahil demiş birde araştır da bak bakalım ne zaman kim tarafından üretilmiş ilk İHA. siha da yapıyormuşta tiha da yapıyormuş, dünya yapamıyormuş damat yapıyormuş. o zaman tayyibe değil damada tap bundan sonra. İşine gelmeyenleri es geçmişsin hayırdır! onlarıda cevapla hadi buyur dinliyoruz seni.

alparslan95

Daha okuduğunu anlama kabiliyetin yok gelip buraya cevap yazıyorsun dünya yapamıyor demedim dünyada bir elin parmağını geçmeyecek sayıda ülke yapabiliyor açıp bakabilirsin onlardan biride türkiye ve yenikapıda israf araçları konusunda cevabı Tevfik Göksu belediye meclisinde verip ekremi yerine dibine soktu aç izle buraya link atılmıyor ve yerli araç konusunda 5 şirket ortaklaşa yapıyor ilk protipi 2020 yılı içerisinde gösterime çıkarılacak eğer çıkarılmazsa o zaman konuşursun ve son olarak milli imkanlarla üretilen şeyleri ufak bir araştırmayla kendin bulabilirsin biliyorum araştırma alışkanlığınız yok direk işinize gelene inanmaya hazırsınız ancak araştırmak iyidir deneyin

alparslan95

Bahsettiğin helikopter atak heralde ancak atağın motoru hariç diğer üstünde bulunan her şeyi ve yazılımı yerli ve %60 yerli bir helikopter atak ve motoruda kısa süre içersinde yerli hale gelecek şuan türkiye başka bir helikopter için T700-TEI-701D turboşaft motorunu üretmiş durumda atak içinde motor çalışmaları devam ediyor bok atmak yerine açıp araştırırsan görürsün ve senin mantığınla parçaları birçok ülkeden gelen ve Çin'de üretilen iPhone da Amerikan malı olmuyor biraz kafa yapınızı değiştirin kardeşim

barbaros-arslanoglu

ahahlkdjslkdşlsakdşls 2020 mi erken seçim o zaman mı olacakmış tamam o zaman evet inandım billboardlarda kesin görüşürüz evet. o yeee ekrem yerin dibine girmiş, üstünde kalanları sömürüp peşkeş çekmeye devam o zaman. demek bok atmak yerine açıp araştırılmamı öneriyorsun ahahldjlsajldjlsa. senin kaynaklar nereden? kefenle meydanda, bedelle askerde gençlik kollarından mı? oldu hadi hepsine inandım, çok araştırmacısın ya, milli gemi demiştim onu da açıklasana nasıl kandırıldınız kandırılmalara doyamadınız hadi anlat nolur çok heyecanlı.

safemod

Yerli milli olunca bu kadar mi yorum beğeni geldi. Habere dahi girilmedi sanırım. Bakınca İsrail sitelerinde yayınlanmış gibi olmuş 1.5 günde 4 beğeni. Yüzümüzü agartan bu çalışmalarda emeği geçen hepsini yürekten kutluyorum. Tebrikler.

Görüş Bildir