Görüş Bildir

TBMM Koronavirüs Arasına Son Veriyor: Gündem Vekil Transferi ve Başkanlık Rötuşu

Anasayfa > Gündem

TBMM salı günü yoğun gündemle yeniden çalışmalara başlıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin uyumu için yeni düzenlemeler planlanıyor. Bunların arasında, içtüzüğe ‘başkanlık’ rötuşu, komisyonlara yasa yapma yetkisi, vekillere zorunlu bağımsızlık ve transferlere Avrupa modeli incelemesi de var.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göreTBMM’nin koronavirüs salgını nedeniyle ara verdiği çalışmalar, siyasi tartışmalarla başlayacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi uyum çalışmaları ile milletvekilleri transferine ilişkin yasal düzenlemeler, tartışmaların odağını oluşturacak. Komisyonlara yasa yapma yetkisi, vekillere zorunlu bağımsızlık gibi konular tartışılıyor.

Yeni içtüzük değişikliği gündemde

Yeni içtüzük değişikliği gündemde

Edinilen bilgiye göre, TBMM açılmadan çalışmalarına başlanan düzenlemelerden birini, İçtüzük değişikliği oluşturuyor. TBMM Başkanlığı, yasama uzmanları ve Meclis bürokratlarına yeni sisteme uygun çalışma kuralları oluşturmak için bir çalışma yaptırdı. Yapılan çalışmanın önümüzdeki günlerde partilere sunulacağı ve tartışmaya açılacağı öğrenildi.

Vekil transferlerinde Avrupa sistemleri inceleniyor

Vekil transferlerinde Avrupa sistemleri inceleniyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önerileri arasında bulunan ‘milletvekili transferini engelleme’ çalışmalarında ise formüller tartışılıyor. Çalışmalar sırasında özellikle Avrupa ülkelerindeki uygulamalara bakıldığı ve bu uygulamalarla ilgili alternatiflerin çıkartıldığı öğrenildi. Batı ülkelerine ilişkin bazı örneklerde, seçimden sonra parti gruplarının oluşması için milletvekillerine bir kaç aylık bir süre veriliyor. O süre içinde milletvekilleri hangi parti grubuna katılacağına karar veriyor. Gruplar oluştuktan sonra da bir daha yeni gruplar kurulamıyor. Tartışılan örnekler arasında şunlar bulunuyor:

  • Seçimlerden sonra grupların oluşması için süre verilecek. Bu süre içinde kurulan gruplar seçime kadar gidecek. Yeni grup kurulamayacak.

  • Milletvekilleri partisinden istifa edip bağımsız kaldıktan sonra sadece bir kez parti değiştirme hakkı verilecek. Parti değiştirdikten sonra tekrar istifa ederse, bağımsız olarak yoluna devam edecek.

  • Bir parti, seçimlere en az 6 ay varken grup kurarsa seçime katılabilecek.

Yeni yasa sorun yaratabilir

Yeni yasa sorun yaratabilir

Olasılıkların araştırıldığı çalışma AK Parti’de sürerken, bazı milletvekillerinin bu çalışmanın sorun yaratacağına ilişkin görüşlerini parti yönetimine ilettiği öğrenildi. Anayasayla güvence altına alınmış bazı hakların, yasal düzenlemeyle engellenmesinin doğru olmadığı, bu tür yasal düzenlemenin daha çok engellenen kişilerin işine yaradığı şeklindeki görüşler iletildiği belirtildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
50
31
4
4
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
EFENDİ TORANAGA

"Nasıl yaparızda imparataorluğumuzu daha uzun yaşatırız" adlı filmi izleyen var mı?

Bozkurt

Bedeni et ve kemikten ibaret olan onur yoksunu korkak sürüsü.

Halil Değerli

HATIRLAYALIM.... ANAYASAYA GÖRE KİŞİ HAK VE ÖZGÜRLÜKLERI Kişi Hakları 1. Yaşama hakkı 2. Kişi dokunulmazlığı 3. Kişi hürriyeti ve güvenliği 4. Özel hayatın ... Devamını Gör