Görüş Bildir

Tayland'da Sıra Dışı Uygulama: Oyuncak Bebeklere Uçak Bileti ve Yemek Hizmeti

Anasayfa > Gündem

Taylan'da, halka iyi şans getirdiğine inanılan oyuncak bebeklere gerçek muamelesi yapılarak restoranda yemek verilmesi ve uçak bileti alınması gibi uygulamaların giderek yaygınlaşmasına karşı yetkililer önlem almaya başladı.

Bangkok Post'un haberine göre, Tayland'da 'Luuk thep' (Melek Bebek) adı altında satılan ve değeri 21 bin 500 bahta (600 dolar) kadar çıkan oyuncak bebeklere Taylandlılar tarafından gösterilen sıra dışı ilgi, yetkililerin konuyla ilgili bazı girişimlerde bulunmasına neden oldu.

Haberde, bazı Taylandlıların bu oyuncak bebeklere gerçek muamelesi yaparak sürekli yanlarında taşıdıkları, restorana götürdükleri, bu bebekler için uçak bileti aldıkları belirtildi.     

Sivil Havacılık Bölümü Genel Müdürü Chula Sukmanop yaptığı açıklamada, bu hafta oyuncak bebeklere yönelik yeni standartlar getirmek üzere havayolu şirketlerinden yetkililerle bir toplantı düzenleyeceklerini söyledi.

Bebeklere restoranda yemek hizmeti veriliyor

Bebeklere restoranda yemek hizmeti veriliyor

Emniyet yetkilileri, havaalanı ve gümrük kapılarındaki görevlileri, oyuncak bebeklerin uyuşturucu kaçakçıları için yeni bir yöntem olarak kullanılabileceği konusunda uyardıklarını bildirdi.     

Haberde başkent Bangkok'ta bir restoranın 110-130 santimetre arasındaki oyuncak bebeklere 180 baht (5 dolar) karşılığında, daha küçük boyutta olanlara ise bedava yemek hizmeti sunduğu belirtildi. 

67 milyon nüfuslu Tayland'da kişi başına düşen milli gelir 5 bin 790 dolar.

Bebek merakı nasıl başladı?

Bebek merakı nasıl başladı?

Oyuncak bebeklere gerçek muamelesi yapmanın kökeni eski bir Tayland inancına dayanıyor. Hala kırsal kesimlerde etkin olan bu inanca göre Kuman Thong adı verilen ahşap heykellere iyi davranılırsa, şans getireceklerine inanılıyor.  

Oyuncak bebek düşkünlüğü 2015 başlarında Taylandlı bir falcının, Budist bir rahipten oyuncak bebeğini kutsamasını istemesiyle başladı.

Sonraki günlerde oyuncak bebekleriyle fotoğraflarını sosyal medyada paylaşan ünlüler bu akımın rağbet görmesine neden oldu. 

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
48
38
16
6
4
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Okan Girgin

Bizde de cennetten arsa satanlar var

barzo can

herkesin kafası sikilmiş bir türlü işte amk...

Sbl Kskc

kafalar going to go :D