Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

8 Madde ile Tavukların Yıllar Geçtikçe Korkutan Büyümesi

 > 
1.2bPAYLAŞIM

Tavuklar değişti, sanırım bunu herkes farketmiştir. Günümüzde, etçi civcivler, geçmişe oranla çok daha büyükler ve oldukça hızlı büyüyorlar. Kanada'da yürütülen bir çalışma, günümüzde tavukların neden daha büyük olduğu sorusuna cevap bulmaya çalıştı. Bu çalışmanın ardından elde edilen bilgiler, 26 Eylül 2014 tarihinde, Poultry Science isimli dergide yayınlandı. İncelemenin sonucuna göre, günümüzde tavukların daha büyük olmasının tek sebebi genlerinin farklı olması ve bu nedenle, tavuk yemekte herhangi bir sakınca yok.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/2014/10/21...

1. Bu görüntüdeki tavuklar, tamamen aynı şekilde yetiştirilmiştir ve aynı yaşta fotoğraflanmıştır.

2. Yürütülen çalışma için, 3 farklı tür civciv yetiştirildi. Birinci tür 1957 yılında, ikinci tür 1978 yılında, üçüncü tür ise 2005 yıllında oldukça yaygındı.

3. "Tavuklar tamamen aynı şekilde beslendi, hiçbir şekilde hormon kullanılmadı. Yalnızca tavukların genleri farklıydı, geri kalan her şey aynı."

4. 2005 yılında yaygın olan tavuk türü, 1957 yılında yaygın olan tavuk türünden dört kat daha fazla büyümüştü.

5. "Eğer hormon kullanımı tavukların büyük olmasına neden oluyorsa, yetiştirdiğimiz üç tavuk da aynı boyutta olmalıydı çünkü hiçbirinde hormon kullanılmadı."

6. "Sonuç olarak, günümüzde tavukların geçmişe oranla daha büyük olmasının sebebi tamamen genler ile ilgili. Tavukları yetiştirme sürecinin, tavukların boyutuyla hiçbir ilgisi yok."

7. Bu incelemeyi yürüten Dr. Zuidhof'a göre, günümüzde tavuk yemekte herhangi bir sakınca yok. Günümüz tavukları, en az geçmişteki tavuklar kadar sağlıklı.

8. Sırf diğerlerinden daha büyük diye bir havucu yememezlik yapıyor musunuz? Dr. Zuidhof'a göre, tavuklar için de aynı durum geçerli.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aydin-erten

genetiği değiştirilmiş organizmaların insan sağlığına zararlı olduğu savı 40 yıldır ispat edilememiştir. eğer gdo'lu gıdalar olmasaydı bırakın tavuğu kendi bahçeniz yoksa sebze meyve bile yiyemezdiniz hepsi zenginlere has yiyecekler olurdu siz de sabah akşam bulgur yemeye devam ederdiniz eski zamanlardaki gibi. 7 milyar insanı başka türlü doyurabileceğinizi düşünüyorsanız buyrun deneyin

begumdebegum

Akademik verileri hiçe sayıp yapılan saçma ve aldatıcı bir paylaşım olmuş.

halil-yilmaz3

bura türkiye kim takar akademik verilere sonuçlara bir laf atarsın o lafına inanan on binleri bulursun

omer-kocyigit2

Kesinlikle.

Gizli Kullanıcı

Editör sen ye, tamam ye..... ama milleti yanlış yönlendirme. Bilmediğin mevzu hakkında saçma paylaşımlar yapma. FOOD.INC belgeselini de izle mutlaka.

halil-yilmaz3

editör cahil cahilll sırf post olsun profilimde yaptıklarım gözüksün diye galeri acıyorlar post acıyorlar foruma cevirdiler burayı mesaj sayısı actığı konu sayısı profillerini etkliyor ya o bakımdan

Gizli Kullanıcı

Bu mevzuyu bilemem ama yapılan içerikte bahsi geçen hayvanlar hastalanıp ölmesin diye antibiyotiklerle birlikte besleniyorlar. Büyükbaş havanlar da aynı şekilde fabrika ortamında böyle besleniyor ve kendi dışkısı içinde yaşıyor. Hoca pırtlatırsa cemaat altına doldurur mevzusu. Editör arkadaş içeriğini ya kaldırmalı ya da yeniden düzenlemeli. İnsanları yanlış bilgilendiriyor ve bu bunu bile bile yapıyorsa sahtekarlık demek. Bizim yorumlarımızı da illa ki okuyordur.

deli-sabit

Antibiyotikli tavuklar, hormonlu tavuklar, gagaları kesilip birbirini yemek zorunda bırakılan yamyam tavuklar, ağartılmış-şişirilmiş tavuklar hatta bir Türk bilim adamına göre "tavuk olmayan tavuklar" yalan mıymış? İyi bari, çok rahatladık...

rizasabuncu

yemeyin aq, tavuk çiftliğimiz var deli gibi para kasıyoruz 105 leveliz aq keskinoğlu rulz

Görüş Bildir