Tatile Seçim Molası: ’Mücbir Sebep’ Oluştu, Erken Rezervasyonlar Ücretsiz İptal

 > -

İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinin 23 Haziran'da yenilenmesi kararı, erken rezervasyon ile tatil planı yapanlar için büyük bir sürpriz oldu. Buna karşın, yaşanan mağduriyete karşı gelen yasal düzenlemeyle tatilciler ödedikleri otel ve uçak bileti parasını geri alabilecek, istedikleri takdirde tatil günlerinde de değişiklik yapabilecek.

Tatilinin tarihini, yüksek sezona denk gelen bir tarihle değiştirmek isteyenler ise fiyat farkını ödeyecek.

Erken rezervasyon yaptırmış vatandaşlar için yasal güvence

Yenilenen İstanbul seçimlerinin 23 Haziran'da yapılacak olması, bu tarih için tatil planı yapanları da gündeme getirdi. 

Milliyet'ten Fehim Genç'in haberine göre, tatilini erken rezervasyon ile planlamış kişiler yasal güvence altına alındı. Erken rezervasyon yaptıranlar, tatilin başlangıç gününden bir ay öncesine kadar başvuru yaptıkları takdirde, paralarını kesintisiz olarak geri alabilecek. 

Erken rezervasyon sigortası yaptıran kişilerse, bir ay sınırına takılmadan tatil gününe kadar, ödedikleri paranın yüzde 1'i kadar ücreti ödeyerek paralarını geir alabilecek.

Tatilin tarihini değiştirmek de mümkün

İadenin yanı sıra, yapılan yasal düzenleme ile tatilin tarihini değiştirmek de mümkün oluyor. 

Değiştirilen tarih, yüksek sezonu denk geldiği takdirde vatandaşlar yalnızca aradaki ücret farkını ödeyecekler.

6 Mayıs'a kadar yapılan rezervasyonlar 'mücbir sebep' kapsamında

Güvenceler, hukuken 'mücbir sebep' olarak tanımlanıyor. 'Önüne geçilmesi mümkün olmayan durumları' ifade eden bu tanım, 6 Mayıs tarihine kadar yapılan erken rezervasyonlar için geçerli.

6 Mayıs'tan sonra yapılan rezervasyonlar ise bu kapsama girmiyor.

Aynı durum, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde de geçerli olmuş, erken rezervasyon yaptırmış vatandaşlar tatillerini erteleyerek, iade almışlardı. Ancak yurtdışı turları için bu durum geçerli olmamıştı.

Havayolu şirketleri de, 23 Haziran'a alınmış biletlerin iadesinin kesintisiz yapılacağını açıklamıştı

İstanbul seçimlerinin tekrarı kararının ardından, havayolu şirketleri de art arda açıklamalarla 23 Haziran için bilet iadelerinin kesintisiz şekilde yapılacağını duyurmuştu.

Türk Hava Yolları, konuyla ilgili olarak '23 Haziran tarihinde yenilenecek olan seçim nedeniyle 6 Mayıs tarihi ve öncesinde satın aldığınız, 20 - 26 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştireceğiniz İstanbul kalkışlı ve varışlı seyahatlerinizi, 15 Mayıs tarihine kadar masrafsız şekilde değiştirebilirsiniz.' açıklamasını paylaştı.

Atlas Global, Pegasus Havayolları ve Onur Air de, 6 Mayıs'tan önce alınmış, 23 Haziran 2019'u kapsayan biletlerin ücretlerinin kesintisiz iade edilebileceğini duyurdu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir