Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarım Nereye Gidiyor? Yerli Tohumla İlgili Açıklanmayan Gerçekleri Duyduktan Sonra Komplo Teorilerinden Arınacaksınız!

1.3bPAYLAŞIM

Yoksa yerli tohumlarla birlikte alıştığımız lezzetli meyve ve sebzeler de yok mu oluyor?

Kaynak: https://twitter.com/gurkanakgunes/status...

Uzun zamandır gündemde olan tohum tartışmalarının son günlerde artışının sebebi Vedat Milor'un kaleme aldığı bir makaleyle ilgili.

Yurt dışında yediği karpuzların Türkiye'dekilerden daha lezzetli olduğu ve eskiden karpuzların sahip olduğu renk, tat ve kokunun yeni karpuzlarda olmadığını yazmıştı Milor. Bu durumun sebebi ise ona göre tohum ve gübre kullanımımızla ilgiliydi.

1. Yazar Gürkan Akgüneş bu konuyla ilgili komplo teorilerini bir kenara bırakarak tartışmayı aydınlattı. 👇

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

Bahsettiği belgeseli de buraya ekleyelim.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

70'li yılların çocuğuyum ben. O zaman "organik" diye bir terim yoktu. Çünkü zaten her şey olması gerektiği gibiydi. Örneğin domatı keserdin, kokusu yayılırdı. Şimdi yok. Ben de pazarda 3 kasa domat getiren ve kurtların içinde tünel çalışması yapıp çıktığı ürünleri alıyorum. Hiç değilse hayvan salak olmadığından ilaçlı ürüne girmez diyerekten. Ve aynı o eski lezzet var.

ahmet.burma.9

Dünyanın kendi kendine yetebilen 7 ülkesinden biri olduğumuz halde, yıllar içerisinde uygulanan (kasıtlı) tarımı bitirme politikaları ile neredeyse tamamen dışa bağımlı hale geldik. Ülkemizde yetişmeyen sebze - meyve neredeyse yok denecek kadar az. Hatta bazı ürünlerde dünya markası haline bile gelebiliriz. Ama en basitinden organik domatese, bibere, soğana bile hasret bırakıldık. Çoğu meyvenin orijinal tadını unuttuk.

zy-zy

bildiğim kadarıyla niğde de 2 yıl önce 6 çeşit yerli tohum üretildi, yani istersek olur ama yine istemiyoruz

miralayra

böyle paylaşımların altı yorumlarla dolup taşmadığı müddetçe bu ülkede hiç bir şey değişmeyecek buna emin olabilirsiniz.Karpuz diye şekerli su , çilek diye kanserojen hibrit sünger yemeye devam edeceğiz.

Gizli Kullanıcı

Soner Yalçın'ın saklı seçilmişler kitabını okuyun akepenin ülkeyi nasıl dışa bağımlı hale getirdiğini, tarımı nasıl bitirdiğini bilale anlatır gibi anlatmış, muhteşem bir kitap.

miralayra

ikinci kez tavsiye ediliyo bu kitap..okuyayım..

Gizli Kullanıcı

Kardeşim geç bile kalmışsın hemen yarın al oku derim ve çevrende kim varsa okut bu kitabı, gerçekten Soner Yalçın muhteşem yazmış hani boş kitap değil her yazdığının her iddiasının kanıtı belgesi var.

miralayra

Şimdi kitapyurdu na baktım 14,70 tl şaka gibi ya..ama 7 tl ulaşım bedeline uyuz oldum valla .. gidip kadıköyden alayım.

Gizli Kullanıcı

Aynen kitapçıdan al esnafta kazansın kardeşim.

Görüş Bildir