Tarikatlar Her Yerde: Peygamberliğini İlan Eden ve Garip Bir Şekilde Kitlelerin Önderi Olan 12 İlginç Kişilik

97PAYLAŞIM

Tarih boyunca öyle ilginç  'peygamberlik iddiaları' yaşandı ve bazıları tarikatlar oluşturarak öylesine kabul gördü ki hikayelerini okurken şaşkına dönmeniz ve ''Bu insanlar nasıl mürit kazanabilmiş?'' demeniz işten bile değil.

1. Raël olarak bilinen Vorilhon, UFO dini olarak bilinen 'ilginç' bir dinin önderi.

Binlerce takipçisinin desteğiyle 1973'te Yahweh olduğunu iddia etmişti.

Yahweh, yani Tanrı.

2. Laszlo Toth

Aslında Macar bir Jeologdu Toth. Ne zaman ki "Ben İsa'yım, ölümden geri döndüm" diye haykırarak Vatikan Müzesi'ndeki Pieta heykeline saldırdı, ünü biraz yön değiştirdi. İddiasına göre. 71 yılında Roma'ya gelmişti (ama İtalyanca bilmiyordu) ve o yeni İsa'ydı.

Dönemin Papa'sına onlarca mektup yazdı fakat pek dikkate alınmadı.

3. Yahweh ben Yahweh'in asıl adı Hulon Mitchell Jr. idi.

Kendine verdiği isimle Yahweh, Tanrı ve peygamberin bilinenin aksine siyahi olduğunu savunan, bu tezinin uzantısı olarak siyahların üstünlüğünü savunan bir kişilikti.

Kendini Tanrı'nın Oğlu olarak ilan etmiş, 2007'de prostat kanserinden hayatını kaybetmiştir.

4. Eski bir futbolcu olan Icke, aynı zamanda çağımızın en büyük komplo teorisyenlerinden biri.

1990 yılında gittiği bir psikolog ona dünyaya özel bir amaç uğruna gönderildiğini söylemiş, 1 yıl sonra verdiği bir konferansta da "Ben Tanrı'nın Oğlu'yum" demiştir. 
Sonradan yaptığı açıklamalarda bu ifadesinin yanlış anlaşıldığını, aslında öyle bir amacı olmadığını da söylemiştir.

5. Rhuyo Okawa, iddiasını sektörden bir hamleyle geliştirenlerden.

Happy Science (Mutlu Bilim) tarikatını kuran Okawa daha çok bir dine benzeyen bu tarikatta 2000'den fazla kitabın yayınlanmasına öncülük etti. Ayrıca onun ve tarikatın öğretilerini anlatan tam 7 film çekildi.

6. Haile Selassie bir hükümdardı.

1930-1974 yılları arasında Etiyopya kralı olarak görevde bulunan Selassie, Tanrı'nın dünya üzerindeki temsili olarak görülmüştü. Kendi iddialarından bağımsız olarak halkın yaklaşımıyla bu payeyi alan Selassie Rastafaryan hareketi arasında çeşitli inananlar kazanmıştır.

7. ABD'li tanınan bir biyokimyager olan Rashad Khalifa, bir gün beklenmedik biçimde Cebrail'in ona peygamber olduğunu bildirdiğini iddia etmiş ve ilginçtir ki birkaç mürit kazanmıştır.

Kitlesindeki artış düşmanlarının da artışına yol açmış ve 1990'da, Tucson'daki bir camide sırtından bıçaklanarak öldürülmüştür.

8. David Shayler

Bir ekran yüzü ya da meşhur bir yazar değildi kendisi. Eski bir MI5 ajanı olan Shayler, peygamberliğini iddia ettiği bir röportajında "Ben mesihim ve sonsuz yaşama dair her şeyi biliyorum" demişti.

9. Ann Lee

Tarihsel bir kişilik olarak anabileceğimiz Ann Lee, Shakers olarak daha çok yurt dışında bilinirliğe sahip tarikatın kurucusu.

Tanrı'dan mesajlar aldığını iddia ederek peygamberliğini ilan eden Lee'nin yöntemleri hayli farklıydı. Örneğin öğretileri arasında kendinden geçerek dans etmek gibi alışılagelmedik eylemler vardı.

10. Apollo Quiboloy

"Her İsmin Üzerinde Olan, İsa'nın Krallığı" uzun sayılabilecek isime sahip dini tarikatın kurucusu ve peygamberi. Tanrı'nın Oğlu olduğunu iddia eder.

11. Marina Tsvigun kendini İsa reenkarnasyonu olarak tanıtıyordu ve bu iddiasıyla YUSMALOS adlı dini tarikatın kurucusu oldu.

SSCB’nin yıkılmasından sonra tamı tamına 80 binden fazla kişiyi peşinde sürükledi ve bu gücüyle Ortodoks Kilisesi’ne ciddi eleştiriler getirdi.

12. Juhayman al-Otaybi İslam'a yeni bir doktrin kazandırmaya çalışmış ve 100'den fazla mürit elde etmiştir.

Suudi Arabistanlı aktivist Juhayman al-Otaybi kendini bir öncü olarak görüyordu. Öncülüğü özellikle Suudi Arabistan monarşisini protesto etmek için Mescid-i Haram baskınında ortaya çıkmıştı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

insan beyni donanimsal olarak inanmaya meyillidir. cunku hepimiz inananlarin cocuklariyiz. insanlik tarihi boyunca savaslari hep kosulsuz biat edip, liderlerini sorgulamadan takip eden buyuk kitleler kazanmis, karsilarinda duranlari ya oldurmusler, yada topraklarindan kovmuslardir. bu sebeble yeterince okuyup ogrenmemis, analitik elestirel dusunce yetenegini edinememis herkez potansiyel koyundur. illa yeni bir din yada peyganberin pesine takilmasina gerek yok bu politik liderde olabilir hatta takip ettigi futbol takimida olabilir. sokaga cikip canini manasiz sekilde onun ugruna feda etmesi icin gereken tek sey yeterli telkin ve cevre yonlendirmesidir.

kemal-demir14

Başka biri olamayacakken Peygamberin'den başka yol gösterici arayan saftiriklerin yücelttiği fırsatçılar.

unknown_member

fettullah nerede?

darth-vader-baba

#10 numara aslında öyle esnaf abi gibi bir tipi var neden bulaştı ki bu işlere..yazık....

armagan-gunduz

başarılı olurlarsa peygamber, başarısız olurlarsa ''sahte'' peygamber oluyorlar.

Görüş Bildir