Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihin En Derinlerinden Sizi Şaşkına Çevirecek Birbirinden Enteresan 17 Bilgi

759PAYLAŞIM

Tarih de delilerle doluymuş meğerse... 😂

Kaynak: https://thechive.com/2019/10/09/historic...

1. Washington Meydanı Parkı eskiden bir mezarlıktı ve park 20 binden fazla bedenin üzerine yapıldı.

2. Cengiz Han bir keresinde açlıktan ölmek üzere olan ordusuna her 10. askeri yemesini emretti.

www.wikizeroo.org

3. Bilim insanları, 9. yüzyıldan kalma bir Anglosakson metninde bahsedilen, soğan ve sarımsak içerikli bir göz tedavisini yeniden yarattı. Bu tedavi ile gözde bulunan stafilokok isimli bakterileri %90 oranında öldürebiliyorlar.

4. Bazı firavunlar öldüğünde; yaşayan sevgilileri, hizmetçileri ve hayvanları da canlı bir şekilde onlarla gömülüyordu.

5. I. İbrahim cariyelerinden biri başkasıyla halvete girince haremindeki 280 cariyeyi denizde boğdurdu.

www.wikizeroo.org

6. Freud kokaini o kadar çok seviyordu ki arkadaşları ve ailesi ile hediye olarak paylaşıyordu.

7. Titanik'in tasarımcılarından biri de kaza anında gemideydi. Asıl tasarımda daha fazla cankurtaran botu, su geçirmez bölge ve iki katı büyüklüğünde bir gövde bulunuyordu ancak bunların hiçbiri gemiye dahil edilmedi. Tasarımcının bedeni ise hiç bulunamadı.

8. Bu gördüğünüz şişe Speyer şarap şişesi. Bu şişe dünyanın bilinen en eski şarap şişesi ve milattan sonra 325 yılına ait olduğu düşünülüyor.

9. Bilinen en eski reklam, Mısır'ın Teb şehrinde bulunuyor ve milattan önce 3000 yılına dayanıyor. Shem adında bir köle için hazırlanmış.

10. Wright kardeşler yalnızca bir kere birlikte uçtular. Olası bir kaza sonucunda çifte kayıp yaşanmaması için babalarına bir daha birlikte uçmayacaklarına dair söz verdiler.

11. Papa IX. Gregorius kedileri şeytana tapmakla ilişkilendirdikten sonra Avrupa genelinde kediler sürüler halinde katliama uğradı.

12. VI. Mithridatis zehirlenerek öldürüleceği konusunda o kadar paranoyaktı ki bağışıklık kazanmak için yıllarda mikro dozlarda zehir aldı. En sonunda Romalılar tarafından yakalanınca kendisini zehirlemeye çalıştı ama başarılı olamadı.

13. Victoria döneminde doktorlar erkeklere sağlıklı kalmaları için sakal bırakmalarını tavsiye ediyordu.

14. Roma hükümdarı Caracalla, kendisi ile alay eden bir oyun sergiledikleri için 20 bin Mısırlıyı öldürdü.

www.wikizeroo.org

15. 4000 yıl öncesine ait müşteri mektubu niteliği taşıyan bir tablette, standartların altındaki kalitede bakır için geri ödeme talep ediliyor.

16. ABD Sivil Koruma Kolordusu, 1933 ile 1947 yılları arasında Amerika genelinde 3 milyar ağaç dikti.

17. Üzerinde "Al bakalım" olarak çevrilebilecek kelimeler kazınmış, 4. yüzyıldan kalma sapan mermileri bulunmakta.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
diykat

Bir tarihçi olarak Cengiz Han ve İbrahim olayının külliyen totodan atma olayı diye buraya notunu bırakıyorum.

mehmet-ali-dinc2

Diğerlerini bilmem ama Cengiz Han ve Sultan İbrahim'e ilgili olanlar külliyen yalan! Cengiz Han'la alakalı çok şey okudum ve bir tanesinde böyle bir olay görmedim. Hadi onu kaçırdım diyelim Sultan İbrahim meselesi mümkün değil. Sultan İbrahim'i hem İsmail Hakkı Uzunçarşılı'dan, hem Necdet Sakaoğlu' ndan okudum. Böyle bir olaydan bahsedilmiyor. Hadi onları geçtim Reşad Ekrem Koçu da böyle bir şey yazmamış, kendisi sansasyonel Osmanlı tarihi konusunda birinci el kaynaktır Sultan İbrahim'e ilgili gayrimeşru çocuklarına kadar yazmış ama bu olaydan hiç bahsetmemiş

kaan-akar

Hangi kaynakta yazıyor Cengiz Han'ın askerlerine 10.askeri yeme emri verdiği böyle saçma sapan hayal ürünü şeyleri at gitsin nasılsa inanıyorlar.

ibrahim-dogan20

Belki kaynağı vardır,ama yazmamışlardır.Nereden biliyorsun ?

yobaz-arap

Hayırdır barbar vahşi Moğollar ile akrabaligin mı var ?

kaan-akar

Çünkü Genel Türk Tarihçisiyim ve alanım gereği Moğollarla ilgili Arap, Fars ve yabancı kaynakların hepsini okudum. Moğollar için en ağır küfürleri eden Cengiz Han için her adı geçtiğinde bela okuyan Minhac-ı Sirac el Cüzcaninin eseri Tabakat-ı Nasiri'de dahi böyle bir olay geçmiyor keza Camiüt Tevarih ve Tarih-i Cihangüşa ve İbnül Esir'de de geçmiyor sadece müslümanlar değil Bar Hebraus, Aknerli Grigor veya Dohsonn'da da geçmiyor. Tarih belgeli olur burada bunları yaz saçma sapan bir romandan gör koy ben buna karşıyım ayrıca Sultan İbrahim'in cariyeleri boğdurması hangi belgede yazılmış nerde bulunmuş görülmüş okunmuş, Osmanlı Tarihi hakkında en sansasyonel bilinmedik şeyleri yazan Reşat Ekrem Koçu'da dahi böyle bir bilgi yok.

ibrahim-dogan20

O zaman buradan Onedio editörüne sesleniyorum,gel ve söylediğin bilgilerin kaynağını göster.

kendineassassin

#14 bi' yerlerden tanıdık geliyor ama tam çıkaramıyorum..

milevamaric

#17 al bakalım :D ne kadar seviyeli bir laf

Görüş Bildir