Tarifeli Uçakta 3 Saat Bekledi: Meksika Devlet Başkanı Obrador Tasarruf İçin Başkanlık Uçağını Satıyor

 > 
5.9bPAYLAŞIM

Katar'nın Türkiye'ye hediye ettiği uçağın tartışması sürerken Meksika'da da başkanlık uçağı medyanın gündeminde. Oaxaca'dan Mexico City'ye giden Meksika'nın yeni devlet başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'un uçağı, aşırı yağışlar nedeniyle üç saat geç kalktı. Uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Obrador, tarifeli uçakta 3 saat beklemesine rağmen başkanlık uçağına binmeyeceğini ve satacağını söyledi.

Katar Emirliği’ne ait 400 milyon dolarlık Boeing 747-8 tipi özel uçağın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilmesi tepkilere neden olmuştu👇

400 Milyon Dolarlık Sevgi: Katar Şeyhi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a VIP Uçağını Hediye Etti! - onedio.com
400 Milyon Dolarlık Sevgi: Katar Şeyhi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a VIP Uçağını Hediye Etti! - onedio.com

Temmuz'da önemli bir farkla başkan seçilen Obrador, Aralık'ta yemin edecek.

BBC Türkçe'nin haberine göre, 2012'de eski cumhurbaşkanı Felipe Calderon tarafından sipariş edilen lüks Boeing 787 Dreamliner uçağı iki yıl önce teslim edilmişti. Uçağın 218.7 milyon dolara alındığı açıklamıştı.

Uçak, teslim alındığı dönemde bir ülke liderinin kullandığı en modern ve en fonksiyonel uçak olarak tanımlanmıştı.

'Bu kadar yoksulluk varken lüks uçağa binmeye utanırım'

Devlet yönetiminde tasarruf vadederek seçim kazanan Obrador geçtiğimiz gün Büyük Okyanus kıyısındaki Huatulco'dan başkente gitmeye çalışırken uçakta bekleyen yüzlerce yolcudan biriydi. Aşırı yağışlar nedeniyle 3 saat geç kalkan uçakta gazetecilerle konuşan Obrador, "Bu kadar yoksulluğun olduğu bir ülkede lüks bir uçağa binmekten utanırım" dedi.

Obrador'un seçim vaatlerinin arasında cumhurbaşkanlığı sarayını kültür merkezine dönüştürerek mütevazı bir eve taşınmak ve başkanlık maaşını da düşürmek var.

Obrador'un uçağını satışa çıkarma kararı alması sosyal medyanın gündeminde📌

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir