Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tam Olarak Anlamayanlar İçin 10 Maddede Cinsiyetçilik Nedir Açıklıyoruz!

94bPAYLAŞIM

Cinsiyetçilik, son zamanlarda sık sık duymaya başladığımız bir kavram. Duyduğu bu kavramın tam olarak neyi ifade ettiğini bilmeyenler için ufak, özet niyetinde birkaç cinsiyetçilik tanımı ve örneği derledik. Umarız ufak da olsa zihinlerinizde bir aydınlanma yaratır.

1. Cinsiyetçilik en basit haliyle, bir cinsiyetin diğerinden üstün olduğunu savunan görüş ve ideolojidir.

Bunu görüş ya da ideoloji olarak kabul etmemeniz sizin cinsiyetçi olmadığınız anlamına gelmiyor. Kadını erkekle eşit gördüğünüzü ifade etseniz bile pratikte bunu sağlayamıyorsanız "cinsiyetçi değilim" demeniz anlamsız olacaktır.

2. Bir cinsiyeti "kötü, eksik, kusurlu ve yetersiz" olarak tanımladığınızda cinsiyetçilik sınırlarının içine girmiş olursunuz.

"Kadınlar düşük zekalıdır, hassastır." gibi ifadeler cinsiyetçidir.

3. Negatif değilmiş gibi görünen "kadınlar korunması gereken naif yaratıklardır" gibi bakış açıları da doğrudan cinsiyetçilik olarak tanımlanır.

Burada başka bir cinsiyete nazaran, kadın cinsiyetinin tümüne atfedilen genelleme, onu zayıf görmekten başka bir şeye işaret etmez.

4. Cinsiyetçiliğin temelleri ailede atılır. Kültürel mirasın bir parçasıdır. Kız çocuklarının erkek çocuklar karşısındaki azaltılmış değeri cinsel ayrımcılığın ailede başladığının en büyük kanıtıdır.

Erkek kardeşleri ile aynı haklara sahip olmadan yetişen birçok kız çocuğu iyi eğitim alamamakta, oturmuş cinsiyetçi algı yüzünden yaşamının birçok alanında kişisel hak ve özgürlüklerinden mahrum kalmakta, mücadelesiz ve pasif bir hayat sürdürmektedir.

5. Cinsel ilişkiyi vurgulayan, barındıran hatta ima eden küfürlerin hepsi cinsiyetçidir ve cinsiyetçiliğin yeniden üretilmesine zemin hazırlamaktadır.

Kadınlara çok değer verdiğinizi söyleyip içinde kadın cinsel organlarının olduğu küfürleri, erkeklere dahi etseniz, kadının değersizleşmesine katkıda bulunan bir cinsiyetçi olmaya devam edersiniz. Bir tecavüzcüye savurduğunuz "bunları sikeceksin" gibi cezalandırma "temennileri" dahi kadın kimliğine vurulan başka bir darbedir ve kötülüğü ve suçu arttırmaktan başka bir işe yaramamaktadır.

6. Karşı tarafı aşağılamak için onu aşağılanan cinsel kimlik olarak itham etmek cinsiyetçiliğin dibidir. "Etek giydirmek", "karı gibi" benzeri "aşağılamalar" da buna örnektir.

Futbol taraftarlarının rakip takım formalarını kadın mankenlere giydirmesi, "temsili" kuklalara etek giydirilmesi, kadın ya da eşcinsel imalarının yapılması cinsiyetçiliktir. "Benim de annem bir kadın" malumatfuruşçuluğu ardına gizlenmeye çalışılan "savunma" cinsiyetçiliğinizi örtmez, örtemez. Aksine, sağlamasını yapar.

7. Atasözlerinin arasında da cinsiyetçi olanlar sıkça görülür. Bunların eskilerden miras kalmış olması, daha değerli oldukları anlamına gelmez.

Bırakınız kullanmayı, herhangi bir metinde bile rastlandığında insanda ürperti yaratan, içinde kadına ayrı, erkeğe ayrı nefret ve aşağılama barındıran bu metinlerin günlük dilden mümkün olduğu kadar uzak tutulması gerekmektedir. Cinsleri aşağılama üzerine kurulu olan bu metinler cinsiyetçiliği normalleştirmektedir.

8. Cinsiyetçi, genellemeler ve tanımlarla, bireyi sadece cinsel kimliği üzerinden yargılamaya eğilimlidir.

"Kadınlar parayı çok sever", "erkekler gücü sever", "erkek adam yapmaz", "kadınlar birbirini çekemez" gibi genellemeler cinsiyetçilik barındırır. Bireysel kimliklerin cinsiyetçi ön yargılarla yaftalanması anlamına da gelen bu genellemeler cinsiyet eşitsizliğini ve ayrımcılığını besleyen bir başka eğilimdir.

9. İnsan türünü, temel olarak üstün görülen cinsel kimlik üzerinden tanımlamak, cinsiyetçiliktir.

İnsanoğlu, bilim adamı, adam(iyi doğru) gibi, iş adamı, balık adam, adam akıllı gibi ibareler cinsiyetçi toplumun ürettiği ve sürdürdüğü kullanımlardır. İnsanı, önce erkek olarak anlatan tüm bu ifadeler, cinsiyetçiliği besleyen kavramlardır.

10. Özetle, cinsiyet içermeyen küfür etmenin yolunu bulun, cinsiyetler üzerinden genelleme yapmayın ve lütfen cinsleri aşağılayan deyimler ve atasözlerini kullanmayın.

Her bir kullanımınızla karşı olduğunuz tüm o istismarlara, cinsel ayrımcılıklara ve cinsel eşitsizliklere destek oluyorsunuz. Önce içinizi sonra da ağzınızı temizlemeniz dileğiyle.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
can155

sanki biraz Feminizme kaçmış gibi burdaki maddeler.(emin deigilim,sadece bana öyle geldi)

can155

Bana sanki burda örneklerin %90 kadınlardan verilmiş gibime geldi.sanki erkeklerin hiç böyle bir problemi yokmuş gibi.

jr.aykut

A*ını yerim derken cinsiyetçilik yapmış oluyor muyuz? Ya da memintolar da tombiktoymuş dediğimiz vakit? Eğer bu cümleler cinsiyetçilik ise dört dörtlük cinsiyetçiyim. Amudu fukara kısmına girmiyorum, çünkü o her iki cinste de mevcut.

eratman

Eski dönem kafası , mv den itibaren değişir bu coğrafyada. Emperyalizmin bireyi iyice esir etmesi gerekir. Gelecek yüzyıl da ancak denge oluşur kanımca.

jr.aykut

Ne diyo la bu değişik? Bu içeriğe göre kadına kadın demek de cinsiyetçilik olarak adlandırılıyor.

mahmut-turan2

Etek giydirmeye zorunlu kılmak ve bu sayede kadın olduğunu vurgulamak cinsiyetçiliktir.

jr.aykut

"Etek sarı sen etekten sarısan lele sarısaaaan." deyince o zaman cinsiyetçiliğin kitabına önsöz yazmış mı oluyoruz?

Görüş Bildir