Görüş Bildir
Haberler
Tam Kapanma Uzatılacak Mı? Tam Kapanma Ne Zaman Bitecek?

Tam Kapanma Uzatılacak Mı? Tam Kapanma Ne Zaman Bitecek?

Müge Kakşi
07.05.2021 - 22:24

Koronavirüs salgını bir yılı aşkın süredir ülkemizi kasıp kavurmaya devam ediyor. Vaka sayılarının azalması ve aşılanmaya geçilmesi bizi umutlandırırken salgın seyrinin değişmesi ve artan vakalarla yeni önlemler alınmakla beraber geçtiğimiz hafta tam kapanma sürecine girdik. 3 haftalık tam kapanma sürecinin sonuna doğru yaklaşırken kapanmanın uzayıp uzamayacağı oldukça merak edildi. Peki tam kapanma ne zaman bitecek? Tam kapanma uzatılacak mı? Detayları haberimizde sizler için derledik...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Tam Kapanma Ne Zaman Bitecek

Tam Kapanma Ne Zaman Bitecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, tam kapanma dönemine ilişkin, 'Verileri görürüz değerlendiririz ama şu anda bir uzatma gündemimizde yok' dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 17 Mayıs'a kadar sürecek tam kapanma döneminin uzatılmasının gündemde olmadığını söyledi. Bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları cevaplayan Oktay'ın açıklamalarının satır başları şöyle;

Kabinede değerlendirilir, sonrasında nihai karar verilir. Kamu ile de paylaşılır bu. Şu anda böyle bir uzatma gündemimizde yok.

Sağlık Bakanlığımız günlük verileri sürekli paylaşıyor. Salgın dönemini tam kapanmaya girmeden yönetmeye çalıştık. Ekonomik ve sosyal boyutu olduğu için tüm çarkları yürütmeye çalıştık. Ramazandan önce pik yaşadık. Bir ilk yarı kapanma ile bazı tedbirler almıştık. Azaltmayı gerçekleştirebilirsek yaz sezonuna girersek çok daha avantajlı şekilde girelim diye tedbirlere başvurmuştuk. Tam kapanmanın gerekli olduğunu gösterdi veriler.

"18 Aşı Çalışması Var"

"18 Aşı Çalışması Var"

Aşı çalışmalarını bir ekosistem olarak düşünürsek içinde kimler varsa tamamını içine alan süreci sıkı bir takip altına aldık. Toplam 18 aşı çalışması var. Bunlardan yedisi başvuru aşamasına gelmişti. Yani insan deneyi aşamasına gelen. Bunları yakın takibe aldık. Yedi firmadan dördü klinik test onayını aldı. Bir tanesi de biraz daha önde, Kayseri'deki.

Aşı artık bir güce dönüşmüş durumda. Üretilecek bir aşıyı sadece Türk insanı beklemiyor. Bizden daha yakın takip eden ülkeler var.

Biontech ve Sputnik için görüşmeleri de yapıyoruz. Aşılama devam ediyor. Şu anda aşılamada dördüncü sıradayız. Burada çok daha hızlı bir şekilde devamını getireceğiz Sputnik zaten onayını aldı, görüşmelerini yaptılar, hızlı bir şekilde üretim boyutuba geçecekler.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın