Görüş Bildir
Haberler
Tam 82 Yıl Önceydi: Remziye Tatlı, Ölümsüz Karenin Hikayesini Anlattı

etiket Tam 82 Yıl Önceydi: Remziye Tatlı, Ölümsüz Karenin Hikayesini Anlattı

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1937 yılında Adana'yı ziyareti sırasında tanıştığı, ders kitaplarında birlikte çekilen fotoğrafları bulunan 98 yaşındaki Remziye Tatlı o an yaşadıklarını anlattı. Aradan geçen 82 yıla rağmen Atatürk ile tanışmasını hatırladığını söyleyen Tatlı, 'Bu herkese nasip olmaz' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

DHA'nın haberine göre, 1937 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana’yı ziyaretinde İsmet Paşa Kız Enstitüsü’nde tarih dersini dinlerken çekilen fotoğraftaki lise öğrencisi Remziye Tatlı, fotoğrafın hikayesini anlattı. Atatürk’ün kendi okullarını ziyaret edeceğini  duyunca çok heyecanlandığını dile getiren Tatlı, Atatürk’ün okullarına giriş yaptığı anı dün gibi hatırladığını belirterek şöyle konuştu:

'Müdüre hanım bir anda, ‘Çocuklar Atatürk geldi, şu an sizin sınıfa doğru yürüyor’ dedi. Bir gürültü koptu. Herkes çok heyecanlandı ve Atamız içeri girdi. İlk sözünü hiç unutmuyorum. Hepimiz ayağa kalktık. ‘Oturun geleceğin kültürlü anneleri’ diye bize seslendi. Cümleye bakar mısınız. Biz de o sözün üzerine sıralarımıza oturduk.'

"Özledikçe ona bakıyorum"

"Özledikçe ona bakıyorum"

Sınıfta en ön sırada kendisinin olduğunu ve bu nedenle Atatürk’ün yanına gelip durduğunu belirten Remziye Tatlı, o anları hiçbir zaman unutmayacağını ve özlemle yad ettiğini söyledi.

Her gün birlikte çekildikleri fotoğrafa baktığını kaydeden Tatlı, “Özledikçe ona bakıyorum. Nur yüzlü, mütevazi, hoş görüşlü, hoş konuşan, can mı can bir insan. Unutulacak biri değil. Her gün ona rahmet yolluyorum” diye konuştu.

Şimdiki öğrencilere de seslenen Remziye Tatlı, vatana faydalı işler yapmanın elzem olduğu uyarısında bulundu.

Şimdiki öğrencilere de seslenen Remziye Tatlı, vatana faydalı işler yapmanın elzem olduğu uyarısında bulundu.
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

"Yaşlılığı bir torbaya koyup denize atacağım"

"Yaşlılığı bir torbaya koyup denize atacağım"

Neredeyse bir asır yaşadığını, ama hiçbir zaman yaşama sevincini kaybetmediğini anlatan Remziye Tatlı şöyle devam etti:

'Yaşlılık çok zor geliyor. Çıkıp dolaşmak istiyorsun, ama yapamıyorsun. Gücün yetmiyor maalesef. Gençliğin değerini bilmek lazım. Ben doya doya yaşadım gençliğimi. Her anımdan çok memnunum. Bu yaşlılık ise yaşanacak devir değil. Yaşlılığı bir torbaya koyup ağzını bağlayıp denize atacağım. Ancak böyle rahat ederim.'

"Ülke adına bir kültür mirası"

"Ülke adına bir kültür mirası"

Remziye Tatlı’nın üniversite öğrencisi torunu Mete Kenanoğlu (22), büyükannesinin kendileri için çok değerli ve ülke adına da bir kültür mirası olduğunu söyledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
884
598
71
16
15
13
6
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mervel Timur

Okuması bile nefes kesici tüylerim diken diken oldu kim bilir o anı yaşamak nasıldır. Çok imrendim gerçekten

Pasif Kullanıcı

"Oturun geleceğin kültürlü anneleri" = vizyon