Taksiciler, İBB'nin 5 Bin Yeni Taksi Planını Destekliyor: 'Plaka Sahipleri Kanımızı Emiyor'

 > 
230PAYLAŞIM

İBB'nin İstanbul için 5 bin yeni taksi projesini desteklediklerini belirten taksiciler, yeni taksilerin 'emek sahiplerine' verilmesini istiyor. Yeni taksi projesini destekleyen taksi şoförleri, "Oto Center’daki 10 kişi bu şoförlerin kanını emiyor. Artık birilerinin ‘Yeter’ demesi lazım" diyor. 

Taksicilerin çoğu, yeni taksilerin trafiğe çıkmasına destek veriyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, İstanbul'a yeni 5 bin taksi projesi tartışmalara neden olmuştu. 

Milliyet'ten Cihat Aslan'ın haberine göre, taksici esnafının büyük çoğunluğu yeni taksilerin trafiğe çıkmasını destekliyor. Oto Galeri ve Taksiciler Esnaf Odası'nın taksilerin yeterli olduğunu söylemesine karşın, taksi şoförleri kurulan rant ağından rahatsız olduklarını ve yeni taksilerin, gerçek emekçilere verilmesini istediklerini ifade ediyor.

'Belediyenin çıkaracağı taksilerde çalışırım'

prnt.sc

Bağcılar’da taksicilik yapan Bekir isimli taksici, "Maaşlı olacak dediler. İstiyoruz, neden istemeyelim. Farz edelim ki, bana belediye ayda 3 bin TL maaş verse, 12 saat neden hamallık yapayım. Burada sadece mal sahibi ve oto galeri para kazanıyor. Ben zaten aylık 3 bin TL kazanıyorum. Belediyenin çıkaracağı taksilerde çalışırım. Yeni taksiler çıkarsa mevcut taksiciler zarar görür, ama birilerinin kendine çekidüzen vermesi için çıkarılmalı" dedi.

'Önce korsan bitirilmeli'

Kasımpaşa'da taksicilik yapan diğer bir vatandaşsa şunları söyledi:

"5 bin daha araç çıktığı zaman iş bölünecek. Zaten iş yok. Virüs olmadan önce normal piyasada çalışırken, böyle bir uygulama olsaydı piyasa kaldırırdı. Şu anda hepimiz oturuyoruz. Salgından sonra en eskiye dönersek o zaman belki 2-3 bin plaka verilebilir. İşe gidiş ve geliş saatlerinde ihtiyaç duyuluyordu. Ama normal şartlarda gün içinde şu anki sistem yeterli. 5 bin tane taksi çıkarılacağına önce korsan bitirilsin. Adım başı korsan. Korsan bir kaldırılsın, ulaşım yoluna konulsun. İşin yüzde 60’ını korsanlar yapıyor. 18 bin taksi var, 30 bine yakın korsan var."

Vatandaşlar destekliyor

İstanbul trafiğinde taksicilerle yaşadıkları sorunlardan bunalan vatandaşlar ise belediyenin çıkaracağı yeni taksileri kullanacaklarını belirtiyor. Konuştuğumuz vatandaşlar, “Özellikle sabah ve akşam saatleri ile yağmurlu havalarda taksi bulamıyorsunuz. Bazen kısa mesafe diye almıyorlar. Ama belediye yeni taksi çıkarırsa mecburen düzelirler. Böylece vazgeçilmez olmadıklarını öğrenir. Taksici-vatandaş arasındaki kavgalar azalır” diyor.

'Oto Center’daki 10 kişi bu şoförlerin kanını emiyor'

prnt.sc

30 yıldır taksicilik yapan bir vatandaş, taksi rantına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Kiralık plaka ile çalışanlar olarak rahat ederiz. 5 bin yeni taksiye kesinlikle karşı değilim. Acilen çıkarılması lazım, kulak arkası edilmemeli. Taksiciler Oto Center’daki rantçıları, tefecilerin hepsini tanıyor. O Oto Center’daki 10 kişi bu şoförlerin kanını emiyor. Yeni taksilere rantları elllerinden gidecek diye karşı çıkıyorlar. 30 senedir tek başına plaka sahipleri yiyor. Artık birilerinin ‘Yeter’ demesi lazım. Mart ayında 17 gün hasta olduğum için çalışamadım, 2 bin TL ödedim. Nisan ayında hiç çalışmadım, 2 bin 500 TL aldılar. Mayıs’ta yine öyle. Normalleşmeyle birlikte haziranda ise plaka kirasını direkt iki katına çıkardılar. Yeter artık. Şu Oto Center rantından artık kurtulmak istiyoruz. Bir de durakların başındaki kişiler sömürüyor. Bazı duraklarda 1500-2 bin TL’ye kadar para alıyorlar. O yüzden serbest olarak bir durağa bağlı değilim.”

'2-3 bin plakaya hükmeden galeriler var'

65 yaşındaki Mehmet Özgen ise “Bu iş bir meslek, ama şu an bir rant aracı olarak görüyorlar. 20-30 senedir plaka sahibi adamlar, bu işin sorunlarını bilmiyorlar. Plaka sahipleri bir gün bile arabalarında çalışmıyorlar. Kendi meslek grubunda daha başka kimse yok. İşveren plaka sahibi ama sigorta parasını biz kendimiz ödüyoruz. Bu iş, böyle rezil bir iş. Belediyenin bu işe el atması, çok güzel oldu. Bu işi meslek seçmiş, bu işi gerçekten yapan insanlara plakalar verilsin. Belediye kazansın, artık Oto Center rantı bitsin. Kulladığım araba 110 bin TL. Oto Center’da 160 bin TL’ye satıyorlar. Bunun dışında başka bir arabayla çalıştırmıyorlar. Elinde 2-3 bin plakaya hükmeden galeriler var. Belediye eğer gerçekten doğruysa, bu taksileri kiraya verir. Onların da burnu sürter, piyasa normale döner” diyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir