Görüş Bildir
Haberler
Tahliye Edildi: Kadınları İstismar Eden 'Cinci Hoca' Artık Aramızda

etiket Tahliye Edildi: Kadınları İstismar Eden 'Cinci Hoca' Artık Aramızda

Sosyal medyada yayılan cinsel istismar görüntüleri sonrası gözaltına alınan 'cinci hoca' Burhan Dalğali, hem istismar hem de PKK propagandası suçlarından tutuklanmıştı. 

İstismar davasında 18 Aralık 2020'de tahliyesine karar verilen cinci hoca, örgüt propagandasından tutuklu kalmaya devam etmişti.  Cinci hoca hakkında bu davada da tahliye kararı verildiği öğrenildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmaya, tutuklu sanık Burhan Dalğali getirildi. 

Sanık Burhan Dalğali kimlik sorgusunda, 6 çocuklu olduğunu, imamlık yaptığını ve aylık 2 bin 500 TL geliri olduğunu söyledi.

"PKK ile hiçbir alakam yok sadece iftar yemeğine gittim"

"PKK ile hiçbir alakam yok sadece iftar yemeğine gittim"

Sanık Dalğali, 'Ben Siirt Arapları Medresesinde okudum. Aslen Arap kökenliyim. PKK ile hiçbir alakam yoktur. İftar yemeğine sadece iftar yemeği olduğu için gittim. Ramazan ayında iftarımı açmadan önce dua yaparım. Orada propaganda amaçlı olarak dua yapmadım. PKK örgütüne karşı bir insanım. HDP üyeliğim kesinlikle yoktur' dedi. Facebook hesabının kendisine ait olduğunu söyleyen sanık Dalğali, 'O resimlerden bir kısmı bana, bir kısmı akrabalarıma aittir. Osman Baydemir'in 2014 tarihinde yaptığım paylaşımı hatırlamıyorum. Bu hesabı da çok kullanmam. Tuncel Dalğali benim uzaktan akrabam olur. Örgütle bağlantısı var mı, yok mu bilmiyorum. Beş vakit namaz kılan bir vatandaşım yalan söyleyemem. Ben iftar yemeğine gittiğimde emin olun hiçbir şey görmedim. Tam iftar saatinde oraya gittim, iftarımı açtım geldim. Ne bayrak, ne Abdullah Öcalan'ın resmini görmedim. Ama bundan sonra bana ders olsun ki asla HDP adının geçtiği, resminin olduğu bir yerde bulunmayacağım. Ne ailemin, ne benim örgüt bağlantım olamaz. Beraatimi talep ederim' diye konuştu. Soruşturma sırasında verdiği ifadeleri sorulan sanık Dalğali, PKK tarafından tehdit edilmediğini söyleyerek 'Tahliyemi talep ederim. Memur olmak istiyorum. 4 kızım vardır, mağdur durumdayım' dedi. 

Mahkeme heyeti, Tuncer Dalğali'nin tanık olarak dinlenmesine ve sanık Burhan Dalğali'nin tutuklu kaldığı süre, sabit ikametgah sahibi oluşu, delillerin toplanmış olmasını dikkate alarak tahliyesine karar verdi. 

Mahkeme, sanık Dalğali hakkında yurtdışına çıkış yasağı da koydu. Duruşma ertelendi.

İddianamede neler yer alıyor?

İddianamede neler yer alıyor?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheli Burhan Dalğali'nin  21 Haziran 2015'te bir iftar programında çekilen fotoğraflarının akrabası olan ve hakkında 'Terör örgütü üyeliğinden' dava açılan Tuncer Dalğali tarafından Facebook hesabında 'HDP İlçe binasında iftar' yazısıyla paylaşıldığı kaydedildi. 

Programın yapıldığı yerde örgütü simgeleyen bayrakların bulunduğu,  Abdullah Öcalan başta olmak üzere birçok örgüt mensubunun resimlerinin duvarda asılı olduğu, örgütsel bayrakların bulunduğu ve Burhan Dalğali'nin masada elleri açık bir şekilde dua eder halde oturduğu belirtildi. 

İddianamede, sanık Burhan Dalğali'nin 'Silahlı terör örgütü propagandası' suçundan 4 yıldan 10 yıla kadar hapsi talep ediliyor. 

"Dini duyguları istismar" suçundan da 7 yıla kadar hapsi isteniyor

"Dini duyguları istismar" suçundan da 7 yıla kadar hapsi isteniyor

Burhan Dalğali'nin bir kadının çıplak vücuduna yazılar yazdığı ve istismar ettiği görüntüler de gündem olmuştu.

Söz konusu görüntülerle ilgili hakkında suç duyurusunda bulunulmadığı öğrenilen Burhan Dalğali dolandırıcılık suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. 

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Burhan Dalğali çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanmıştı. 

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede,  sanık Dalğali hakkında 'Dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık' ve 'Tekke ve Zaviyelerle Türbeleri Seddine ve Türbedarlıklar ile Birtakım Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanun'a muhalefet' suçlarından 2 yıldan 7 yıl 3 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Şüpheli Dalğali'nin Bakırköy 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 18 Aralık'taki duruşmada bu suçtan tahliyesine karar verilmişti.

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
230
87
46
19
9
6
5
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
zekim

cinsel istismar sayılmaz çünkü kadının rızası var ama imamlık mesleğinden atılmalı ve dini duyguları istismar suçundan ve mesleğini yanlış kullanmaktan ceza ... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Kadının rızası mı var dini duyguları ile kandırılmış mı? Yuh yani suçun bu kadar övüldüğü bir dönem daha olmadı ülkemizde

ceren yildirim

Zorla yapılan bir eylem yok. 21. Yüzyıl hala cinci hocaya büyüye inanan varsa diyecek söz yok. Hayırlı işler cinci hoca.

hazal güçlü

Herkes memnun yapılandan cinci hocaya inanacak kadar malsanız zaten yapılacak bir şeyyok