Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tahammül Sınırlarını Zorlayan 15 Korkunç Hapishane

 > -

1. Rikers Island, New York, ABD

Ünlü "Law & Order" dizisinin esinlendiği Rikers Adası birçok kez bıçaklanma, linç, şiddet olayları ve zihinsel rahatsızlığı olan mahkumlara karşı tutumu nedeniyle gündeme geldi. 2007'de, 18 yaşında bir mahkum burada dövülerek öldürüldü.

2. Gitarama Central Prison, Ruanda, Afrika

Başta 400 mahkum kapasitesiyle inşa edilen bu cezaevinin mahkum sayısı ülkenin iç savaş yaşadığı 90'larda 7.000'e ulaştı. O zamanlar, mahkumların hayatta kalabilmek için insan eti yemek gibi yollara başvurmak zorunda kaldığı biliniyor.

3. Kamp 22, Hoeryong, Kuzey Kore

Resmi adı Kwan-li-so olan Camp 22, siyasi suçluları ve bazen ailelerini ağırlayan gizemli bir toplama kampı. Buraya girenler, ömürlerinin sonuna dek burada kalıyorlar ve resmi kayıt olmasa da nüfusunun 5.000 olduğu düşünülmekte.

4. El Rodeo Hapishanesi, Guatire, Venezüela

Bünyesinde 50.000 mahkum bulunduran bu hapishane, içerideki çete olayları nedeniyle dünya üzerindeki en şiddet dolu hapishanelerden biri. 2011'de içeride öyle şiddetli bir çete savaşı çıktı ki, ülkenin askeri kuvvetleri içeriye silahlı müdahalede bulunmak zorunda kaldı.

5. Bang Kwank, Bangkok, Tayland

"Bangok Hiltonu" denen bu hapishane, işkence ve aşırı kalabalıklığı ile ünlü. Ölüm cezasına çarptırılan mahkumlara, bazen infazları gerçekleştirilmeden önce sadece iki saat kadar süre veriliyor.

6. Supermax, Florence, Colorado, ABD

Buradaki mahkumlar, günün 23 saati güneş ışığı bile girmeyen hücrelerinde kapalı tutuluyorlar. Sadece gardiyanlar ile çok kısa iletişimleri oluyor. Diğer mahkumlarla ise hiçbir etkileşimleri olmuyor.

7. Tadmor Hapishanesi, Tadmur, Suriye

Tadmor hapishanesi, 1980'de burada gerçekleşen ve 800 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir katliam ve devamındaki olaylar nedeniyle 2001'de kapatıldı. 2011'de tekrar açıldı fakat, Amerikan askerlerinin belirttiğine göre linç ve asarak öldürme burada her gün hala gerçekleşmekte.

8. Maracaibo Hapishanesi, Sabaneta, Venezüela

Hapishane, 1958'de yalnızca 900 kişilik bir kapasiteyle inşa edilmiş olsa da bugün burada 2.400 mahkum bulunmakta ve yaklaşık 100 kişinin öldüğü bir ayaklanma yaşayan bir hapishane.

9. Lousiana State Penitentiary, Angola, Louisiana, ABD

Burası bir "çiftlik hapishane" ve mahkumlar 1997'de çekilmiş bu fotoğraftaki gibi hiçbir karşılık almadan pamuk toplamak zorundalar. Burası sıra dışı mahkumları cezalandırma şekli ve şiddet nedeniyle kötü bir şöhrete sahip.

10. Gidani Hapishanesi, Tiflis, Gürcistan

Burası kötü şöhretini 2012'de ortaya çıkan bir videoya borçlu. Bu videoda gardiyanlar mahkumlara karşı işkence uygulayıp, cinsel istismarda bulunuyorlar. 2005'te bir gardiyan itirafta bulunup, bu hapishanede buna benzer onlarca olaya şahit olduğunu belirtti.

11. La Sante, Paris, Fransa

Mahkumların yanı sıra, bu hapishane fare ve bitlere de ev sahipliği yapmakta. Aşırı kalabalık oluşuyla birlikte, buradaki gardiyanlar bilinen en acımasız gardiyanlardan. Koşulları o kadar kötü ki, 2002'de 73 mahkum atık su kanalından su içerek intihar etti.

12. San Juan de Lurigancho, Lima, Peru

2.500 kapasiteli bu hapishane, Güney Amerika'daki en kötü hapishane olarak biliniyor ve şu an en az 7.000 mahkumu bünyesinde barındırıyor. Diğer hapishanelerin aksine, burada mahkumlar el yapımı eşyalar vb. satarak kendi ekonomilerini oluşturabiliyor anca, rekabet gibi nedenlerden dolayı bu da cinayet ve ölümlere yol açıyor. Ayrıca horoz dövüşleri de mevcut.

13. Black Beach Hapishanesi, Ekvator Ginesi, Afrika

Burası, tüm hapishaneyi kaplayan fare istilası ile tanınıyor ve sürekli yemek kıtlığı mevcut. Gardiyanların linçleri ve çeşitli hastalıklardan kaynaklanan ölümler burada her yıl onlarca can alıyor.

14. Butyrka Hapishanesi, Moskova, Rusya

Butyrka hapishanesi, 1600'lerden beri bünyesinde tutukluları barındırıyor. Listedeki bütün hapishaneler, aşırı kalabalık ancak burası en kötüsü. Bütün hücreler normal kapasitenin 10 katı üstünde insan ağırlıyor ve bu nedenle pislik dolu bu yerde, AIDS ve Tüberküloz gibi hastalıklar kolaylıkla yayılabiliyor.

15. Kamiti Maximum Security Prison, Nairobi, Kenya

Bu hapishane, o kadar kirli ki kolera gibi salgınlar çok yaygın. Yetersiz beslenme ve açlık burada ölüm sebeplerinden, sık sık vuku bulan isyanlar gibi. Kapasitesi 800 olan bu hapishanede 3.000 mahkum cezalarını çekmekte.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
marlboro

lan bu ülkede sadece diyarbakır cezaevi varmış gibi yorum yapıp durmayın. Mamak'dan niye söz edemiyorsunuz? Dövlet diyarbakır cezaevinde işkence yaptı bizde dağa çıktık vs vs vs. bırakın artık bunları, ihanet etmek sizin geninizde soyunuzda olan bir kavram. ülkücüler de mamak da işkenceden geçti ellerine silah alıp dağa mı çıktılar?

hugi

Sivas Temeltepe, askeri cezaevi. İnsanlık bilincini kaybetmiş bir mabed. önceleri soğuk oluyor ama çok steril hemen ısıtıyorlar,öyle kan falan aktımı tertemiz yapıyorlar, amk çocukları.

okan-cahit-cinaroglu

Allah kimseyi buralara düşürmesin. Ben tam 9 ay 10 gün içerde yatttım :D:D

akatsuki1971

ha bu arada ceza olarak idamı hadımı falan anlatan kardeşlerimiz islamın recm olsun elleri çapraz kesme olsun cezalarını nedense çağdışı ve barbarlık olarak yorumlarlar. sözüm buradaki arkadaşlara değil :)

akatsuki1971

BİZLER HAKİKATEN ÇOK MERHAMETLİ BİR MİLLETİZ. KARI İSTİYORUM KARI BULUN BANA DİYEN VE ÖĞRETMEN KIZ İLE ANNESİNİ ORMANA KAÇIRIP. TİNERİ HAPI ALIP. DEFALARCA ANNE KIZA TECAVÜZ EDEN SONRA SADİSTÇE İŞKENCE EDİP " MEME UÇLARINI KESEN , CİNSEL ORGANLARINI BIÇAKLAYAN VS VS" TİNERCİLERİ AFFEDİP ÇIKARTIRIZ. HAPİSTE KÖTÜ MUAMELE GÖRDÜKLERİNDE " NEREDE İNSAN HAKLARI" DERİZ. GERÇEKTEN DE SON DERECE İNSANİ YÖNLERİ OLAN ADALET DUYGUSU ÇOK GELİŞMİŞ BİR MİLLETİZ. HERKESE ÖRNEK DURUMDAYIZ.

Görüş Bildir