Taciz Eden Değil, Tacize Uğrayan İşten Atıldı: Hukuksuz İşlem Yargıdan Döndü

 > 
187PAYLAŞIM

Çalıştığı iş yerinde, ustabaşının cinsel tacizine uğrayan G.Ş., durumu iş yerinin yönetimine bildirdi. Ancak iş yeri ustabaşının yerine tacize uğrayan kadının sözleşmesini tazminatsız feshetti. Haksız bir şekilde işinden atılan G.Ş., iş mahkemesine başvurdu, mahkeme ise örnek bir karara imza attı.

Habertürk gazetesinden Yasemin Güneri'nin köşesine taşıdığı habere göre, Kayseri’de yaşayan G.Ş., asgari ücretle çalışmaya başladığı iş yerinde, Haziran 2017 yılında ustabaşı A.K.’nin cinsel tacizine uğramaya başladı. 

Ustabaşı A.K.'nin cep telefonuna attığı "Öpücem seni işte, bugün daha da bir güzelsin kız, sana sarılsam, senden hoşlanıyorum" gibi mesajlarla tacize uğrayan kadın durumu iş yerinin yönetimine bildirdi.

Tacizi şikayet edince işten çıkarıldı

Şirket yönetimine durumu bildirdikten sonra G.Ş., beklenmedik bir cevap aldı. Yönetim, G.Ş.’nin işyeri yükümlülüğüne aykırı davrandığını ve ahlaka aykırı bir davranış sergilediğini belirterek tazminatsız bir şekilde işten atılmasına karar verdi.

G.Ş.’de Kayseri 4. İş Mahkemesi’ne işe iade davası açtı

G.Ş.’de Kayseri 4. İş Mahkemesi’ne işe iade davası açtı. İşveren, G.Ş.nin iddialarının gerçeği yansıtmadığını, davacının tacize ilişkin şikayetlerinin ardından, G.Ş.’ yi taciz ettiği iddia edilen ustabaşı A.K.’nin da iş akdinin feshedildiğini iddia etti.

İşveren; G.K.’nin ustabaşı ile mesajlarının karşılıklı olduğunu ve iş yeri mesai saatlerinde yazıldığını, davacının işi savsakladığını, davacının iş yeri yükümlülüğüne aykırı davrandığını ve bu yazışmaların “rızai” ve ahlaka aykırı düzeyde olduğunun tespit edildiğini belirterek bu nedenle iş akdinin sona erdirildiğini öne sürdü.

İşten çıkartılan ustabaşı 45 gün sonra yeniden işe alınmış

Taciz edenle tacize uğrayanı işten tazminatsız bir şekilde attığını açıklayan işveren, bu olayın üzerinden 45 gün geçtikten sonra taciz ettiği iddia edilen ustabaşı A.K. ‘yi yeniden işe aldı. Buna gerekçe olarak da “Siparişimiz çoktu” savunmasını yaptı.

Davacı tanıkları da, taciz ettiği iddia edilen A.K.'nin işten hiçbir zaman çıkmadığını ve 45 günlük süre içerisinde de çalışmaya devam ettiğini belirtti.

Mahkeme G.Ş.'nin işe geri dönmesine hükmetti

Kayseri 4. İş Mahkemesi “İşveren, ustabaşı A.K. hakkında başka işçiyi taciz etmek eylemi nedeniyle işlem yapmak yerine, şikayetini dile getiren davacının işten çıkarılmasının hakkaniyet kurallarına uygun olmadığı” gerekçesiyle feshin geçersizliğine karar verdi. Mahkeme aynı zamanda G.Ş.’nin işe iadesine de hükmetti.

İş Mahkemesi aynı zamanda G.Ş’ye normal şartlarda 4 aylık maaş kadar tazminat verilmesi gerekirken 6 maaş tazminat ödenmesine de karar verdi.

Ancak işyeri, işçiyi işe almadı ve 6 aylık maaşını ödeme yolunu tercih etti. Avukatının verdiği bilgiye göre ise G.Ş. karardan memnun ancak hala işsiz.

Ayrıca bakınız👇

'Tacize Uğruyorum' Diye Şikayetçi Olan Kamu Çalışanına Sürgün Cezası! - onedio.com
'Tacize Uğruyorum' Diye Şikayetçi Olan Kamu Çalışanına Sürgün Cezası! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir