Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Suya alerji mi olur ? Demeyin..

-
Abone ol

Alexandra Allen. 17 yaşında. Amerika’da yaşıyor ve Su alerjisi yani Aquagenic Urticaria isimli hastalığın pençesinde ve  yeryüzünde var olan en kötü hastalıklardan biriyle mücadele etmek zorunda.

İlk olarak 13 yaşında fark ediyor Alexandra hastalığını.Normal bir yaz tatilinde havuza girdikten sonra,her yeri kabarmış ve kızarmış bir şekilde neredeyse kendine zarar verecek şekilde kaşınırken buluyorlar onu. Ailesi,  havuzdaki klora alerjisi olduğunu düşünüyor ilk önce,önemsemiyorlar..

1. 

Zamanla alerjisinin şiddetinin arttığını belirten genç kız artık nemli havaların, terin ve hatta gözyaşlarının bile cildinin kaşınmaya, kızarmaya ve acımaya başlamasına neden olabildiğini söyledi.

Haftada sadece bir iki kez soğuk suyla ve çok kısa süreli duş alabildiğini belirten Allen, hastalığının(alerjisinin)  daha da şiddetlenmesinden endişe duyduğunu dile getiriyor..

2. 

15 yaşında yazdığı blog yazısında anlatıyor Alexandra. Normal insanlar gibi rahatlıkla duş alamadığını, denize ya da havuza giremediğini, sulu şakalardan ortalama bir insandan daha fazla nefret ettiğini.

“Dünyada bu hastalığa sahip tek insan olmadığımı biliyorum” diyor Alexandra. “Bunları yazıyorum çünkü benim gibi başka insanlarında olduğunu ve herkesin 15 yaşındaki bir kızın arkadaşları havuza çağırdığında gidemediği için hissettiği duyguları bilsin istiyorum” diye ekliyor.

Su alerjisi şu ana kadar dünya üzerinde sadece 30-40 kişide görülen bir alerji. Ölümcül değil ama tam bir tedavisiyok. Önlem alamıyorsunuz ama şiddetli hissedilen zamanlarda geçici de olsa ilaçları var

3. 

Alexandra’nın hikayesini daha kötü kılan şey ise, alerjisini dünyadaki diğer hastalara göre daha şiddetli yaşaması. Normal bir hasta duş aldıktan birkaç saat sonra normale dönebiliyorken, Alexandra 24 saat boyunca kızarık ve kaşıntıyla uğraşabiliyor.

 En önemlisi su , suya alerjisi olan insanlar su içmekten etkilenmiyor...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir