Suudi Arabistan, Memurlara Daha Az Maaş Ödemek İçin Miladi Takvime Geçti

 > 
325PAYLAŞIM

Petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle ekonomisi durgunluk içindeki Suudi Arabistan, memur maaşlarında ‘tasarruf’ yapmak için miladi takvime geçti.

Dünya Bülteni'nin aktardığına göre Suudi Arabistan, ekonomisinde maliyet düşürücü önlemler kapsamında İslami takvimi terk ederek devlet çalışanlarına Hicri takvimden daha uzun gün sayısına sahip olan Miladi takvime göre ödeme yapma kararı aldı.

Ay yılını esas alan Hicri Takvim ile güneş yılını esas alan Miladi Takvim arasında 11 gün fark bulunuyor. Bundan böyle Suudi yönetimi bu 11 günlük aradan yararlanarak memurlara daha az maaş ödeyecek.

Suudi Arabistan'ın Yardımcısı Veliaht Prensi Muhammed bin Salman kamu ödemelerinin Miladi takvime göre yapılması kararının 1 Ekim'de yürürlüğe girdiğini söyledi

Geçen hafta, kabinede yüzde 20 oranında bakanların maaşları kesilmiş ve alt sıralardaki memurların maaşları dondurulmuştu.

Suudi Arabistan'da kamu sektöründe özel sektörün neredeyse iki katı bir istihdam söz konusu

Nisan ayında, Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, ekonomiyi çeşitlendirmek için geniş kapsamlı Vizyon 2030 planı açıklamıştı.

Hedefler arasında, 2030-2020 yılına kadar devlette halihazırda bulunan istihdamın yüzde 40'ının ilişiğini kesilmesi ve özel sektör istihdamını artırma bulunuyor.

Dünya Bülteni ve Diken

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir