Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2015'de Kaçırılmaması Gereken 10 Film

 > -
Abone ol

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF) 8 yıldır dünyanın dört bir yanında daha iyi bir gelecek yaratmak için çaba gösterenlerin ilham verici hikayelerini izleyiciyle buluşturuyor. Festivalde bu yıl 30 film19-22 Kasım tarihlerinde 20 il/ilçede eşzamanlı gösterilecek. SYFF’de yer alan ve her sene yüzlerce film arasından seçilen bütüncül bakış ve yaratıcı çözümler içeren belgeseller izleyicilere sorunun aciz bir parçası olmaktan öteye geçip çözümün bir parçası olabileceklerini hatırlatacak.

Not: Tüm gösterimler ücretsiz. 

Ayrıntılı bilgi için: www.surdurulebiliryasam.org

1. Permakültür Perspektifiyle Yaşamak / Inhabit: A Permaculture Perspective

Film bugün yüzleşmekte olduğumuz çevresel sorunları ve permakültür denilen ekolojik tasarım süreci sayesinde geliştirilen çözümleri inceliyor.

2. Bisikletler Arabalara Karşı / Bikes vs Cars

Filmde daha iyi şehirler için mücadele eden, trafikte öldürülenlerin sayısı giderek artmasına rağmen bisiklete binmekten vazgeçmeyen aktivistler ve düşünürler yer alıyor.

3. Gerçek Bedel / The True Cost

Bu, kıyafetlerimizle ilgili bir hikâye. Giydiğimiz giysiler, onları yapan insanlar ve bu endüstrinin dünyaya etkileri ile ilgili. Bizi kıyafetlerimizin gerçek bedelini kimin ödediğini düşünmeye davet eden çığır açıcı bir belgesel.

4. H2O MX

Bir megakent 22 milyon kentliye sürdürülebilir bir su erişimi sağlayabilir mi? Bu film Meksiko Vadisi’nin, nüfusu artarken varlığını koruma mücadelesini anlatan çevresel bir vaka incelemesi.

5. Dünyevi / Plenetary

Dünyevi gerçekten kim olduğumuzu sorgulatıyor, bizi kendimizle, birbirimizle ve çevremizdeki dünyayla ilişkilerimiz üzerinde yeniden düşünmeye, dünyaya ait olduğumuzu hatırlamaya davet ediyor.

6. Fayton Bisikletten Manzaralar / View From A Pedal Buggy

Film, tasarımını ve imalatını kendisinin yaptığı, üç tekerlekli, elektrik destekli ve pedal gücü ile çalışan bisikletin mucidi Gregory Allen’ı anlatıyor.

7. Pun Pun Çiftliği / Pun Pun Farm

Pun Pun Çiftliği bir organik çiftlik, bir tohum-kurtarma çalışması ve bir sürdürülebilir yaşam ve öğrenme merkezi. Kendi kendilerine kurdukları sürdürülebilir bir yaşam sayesinde başkalarının da öğrenip yaşayabileceği bir model yaratmanın mümkün olup olamayacağını araştırıyorlar.

8. Kum Savaşları / Sand War

Kum, temiz suyun ardından, gezegenimizde en çok tüketilen doğal kaynak. Bu sömürünün mantıklı bir sonucu olarak da kumun sınırlı rezervleri tehdit altında. Kum Savaşları bizi, bu yeni altın savaşını ilk elden göstermek için dünyanın çevresinde bir tura çıkaracak.

9. Tarımın Geleceği? / An Agricultural Future?

Hindistan’ın tarımı, güncel meseleleri ve muhtemel geleceği ile ilgili bu film, eğer doğa ile birlikte çalışmak ve sürdürülebilir gıda yetiştirmek istersek nereye gitmemiz gerektiğini anlatıyor.

10. Gezegen Sil Baştan / Planet Re: Think

Bugün bir değil, iki küresel krizle karşı karşıyayız: Finansal kriz ve asıl sinsi olan, doğal kaynakların yanlış kullanımı krizi. Film, nerede hata yaptığımızı araştırıyor ve sınırlı kaynakları olan bir gezegendeki geleceğimiz için umut veriyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
m4nblue

Harika içerik. Batı özelinde gelişmiş ülkelerin gelişim sürecini incelerken hatalarını ve doğrularını iyi ayırt etmek gerekiyor. Ancak bu şekilde gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş ülkeler arasındaki fark kapanabilir. Ayrıca başkalarının yaptığı hataları yaşayarak tecrübe etmek en büyük ahmaklıktır. Ya da diğer bir deyişle amerikayı baştan keşfetmeye lüzum yok. Sürdürülebilirlik işte tam da böyle bir husus. Trafiğin maliyeti ortalama bir şehire sadece yakıt olarak yaklaşık yıllık 5 milyar dolar civarındadır. Bunun yanında hava kirliliği, bir tonluk aracın yüz kilo bile olmayan insanı taşımasındaki verimsizlik, trafikte kaybolan saatler, stres, hareketsiz yaşam vs. gibi zararlarından dolayı geleceğin şehirlerinde araçlara yer yok. Dünya bisiklete doğru yönünü çevirirken, biz de köprü, yol, viyadük yatırımları hala devam ediyor. Bisiklet ise hala çocukluğumuzda sadece bir anıdan ibaret.

Görüş Bildir