Görüş Bildir
Haberler
Süper Lig’de Şampiyon Nasıl Belli Olacak? İki Averaj Mı Genel Averaj Mı?

Süper Lig’de Şampiyon Nasıl Belli Olacak? İki Averaj Mı Genel Averaj Mı?

Süper Lig’de bu akşam dananın kuyruğu kopacak. Son haftada Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin şampiyonluk şansı devam ediyor. Beşiktaş, artık 2 averajla liderlik koltuğunda. Aynı puandaki Galatasaray ikinci, Fenerbahçe ise 79 puanla üçüncü sırada. Bu akşam 20.30’da başlayacak maçlarla nefesler tutulacak ve Süper Lig 2020-2021 sezonun şampiyonu belli olacak. Peki, Süper Lig’de şampiyon nasıl belli olacak? Genel averaj ve ikili averaj nedir? İşte detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İkili Averaj Mı Genel Averaj Mı?

İkili Averaj Mı Genel Averaj Mı?

Süper Lig’de sezon sonunda iki takım eşit puanda olursa ilk olarak ikili averaja bakılıyor. İkili averaj, takımların sezon içerisinde birbirleriyle oynadığı maçlarda ortaya çıkıyor. Beşiktaş ile Galatasaray’ın bu sezon oynadıkları iki maçta da iki farklı galip geldikleri için takımların ikili averajı eşit. Bu sebeple şampiyonluk için genel averaja bakılacak.

Son hafta öncesi aynı punda bulunan Beşiktaş ile Galatasaray arasında 2 puanlık averaj farkı var. Beşiktaş bu farkı korursa şampiyon olacak. Galatasaray averajda öne geçerse ipi göğüsleyen onlar olacak.

Eğer iki takım genel averajda da aynı olursa, sezon boyunca en fazla gol atan takım şampiyon olacak. Beşiktaş sezonda en fazla gol attığı için şampiyonluğunu ilan edecek.

Fenerbahçe’nin şampiyon olması için ise Beşiktaş ve Galatasaray’ın maçlarını kaybetmesi, Fenerbahçe’nin ise Kayserispor’u yenmesi gerekiyor.

TFF mevzuatında yer alan bilgiler şu şekilde:

1- Takımların belirlenmiş bir fikstür gereğince birbirleriyle karşılaşarak kazandıkları puan durumlarına göre derecelendirilmelerine 'Puan Usulü Sistemi' ismi verilir. Buna göre, yapılan müsabakalarda kazanan takıma 3 (üç), berabere kalan takımlara 1 (bir) puan verilir ve kaybeden takıma ise puan verilmez.

2- 'Müsabaka Statüleri'nde ve her sezon öncesinde yayımlanan 'Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar'da aksi belirtilmediği sürece aşağıdaki sistem uygulanır:

Puan usulü ile yapılan müsabakalar sonunda en fazla puan kazanan takım birinci, ondan sonra gelen ikinci ve devamı olarak sıralanır. Puanların eşitliği halinde aşağıda belirlenen sistem uygulanır.

a) Aynı puana sahip takım sayısı iki ise;

I. Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır,

II. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

III. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puantajdaki gol averajına bakılır

IV. Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

V. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

VI. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maçlı eleme usulü uygulanacak bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai

sonuç alınır.

b) Aynı puana sahip takım sayısı üç veya daha fazla ise;

I. Bu takımların birbirleriyle oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.)

II. Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.

III. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa I. bentte belirtilen puan cetvelindeki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

IV. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır.

V. Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise genel puan cetvelindeki averaja bakılır.

VI. Genel puan cetvelindeki averajlar eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

VII. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

VIII. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde TFF tarafından belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak müsabaka(lar) neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

TFF gerekli gördüğü hallerde, gol averajını uygulamamaya veya başka bir şekilde uygulamaya karar verebilir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın