Görüş Bildir
Haberler
Stres Topu Yutan Minik Asya Ölümden Döndü: 'Mıknatısları Çocuklardan Uzak Tutun'

Stres Topu Yutan Minik Asya Ölümden Döndü: 'Mıknatısları Çocuklardan Uzak Tutun'

ozcanmine
26.02.2019 - 17:36 Son Güncelleme: 27.02.2019 - 08:38

Muğla'da, 4 yaşındaki Asya Hüsrevoğlu, evde oyun oynadığı sırada mıknatıslı stres toplarını yuttu. Minik Asya'nın bağırsaklarında bulunan neodyum mıknatıslı stres topları 3 saatlik başarılı bir ameliyatın ardından çıkarıldı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Stres giderici neodyum toplarından yuttu.

Stres giderici neodyum toplarından yuttu.

Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan Murat ve Saniye Hüsrevoğlu çiftinin kızları 4 yaşındaki Asya, 30 Ocak tarihinde evde oyun oynadığı sırada neodyum mıknatıslı 13 stres topu yuttu. Kızlarının kusması üzerine çift, Asya'yı Marmaris Devlet Hastanesine götürdü. Karın grafisinin çekilmesinin ardından minik Asya'nın neodyum mıknatıslı stres topu yuttuğu görüldü.

Toplar, bağırsaklarını yırttı.

Toplar, bağırsaklarını yırttı.

DHA'nın aktardığına göre, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Asya'nın bağırsaklarında yer alan topların yer değiştirmemesi üzerine ameliyata alınmasına karar kılındı. 

Neodyum stres giderici topların, minik Asya'nın ince bağırsaklarını 4 yerinden, kalın bağırsağını da 1 yerinden deldiği ortaya çıktı. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Cüneyt Karakuş ve ekibinin gerçekleştirdiği 3 saatlik ameliyatta, minik Asya'nın bağırsağındaki 13 stres giderici top başarıyla çıkarıldı.

Minik Asya, 11 Şubatta taburcu edildi.

Minik Asya, 11 Şubatta taburcu edildi.

İlk olarak 1982 yılında geliştirilen stres toplarının güçlü mıknatıslar olduğunu belirten Doç. Dr. Süleyman Cüneyt Karakuş, minik Asya'nın yaşadığı olayla ilgili şunları söyledi: 'Oyuncaklarda kullanılmaya başlandığı 2009 yılından itibaren birçok çocuk tarafından yutularak mide ve bağırsak hasarı yaratmış hatta ölümlere yol açmıştır. Ayrıca erişkinler tarafından da 100'lü paketler halinde alınarak, stres giderici olarak kullanılmaya başlandı. 100 küçük mıknatıstan birkaçının kaybolması dikkat çekmemekte ve çocukların ellerine geçebilmekte.'

Doç. Dr. Karakuş ayrıca, topların renkli olmaları ve şekere benzemeleri nedeniyle çocukların ilgisini çektiğini ve çocukların sıkça ağızlarına aldıklarını belirtti.

Ailelerin son derece dikkatli olması ve aldıkları oyuncakları iyi gözlemlemeleri gerekmekte.

Ailelerin son derece dikkatli olması ve aldıkları oyuncakları iyi gözlemlemeleri gerekmekte.

Doç. Dr. Karakuş, 'Mıknatıslar araya doku alarak sıkıştırmakta ve hareket edememekte. Sıkışan dokularda kısa sürede ezilme ve delik oluşmakta, çocuklarımızda ölüme kadar gidebilecek riskler oluşturmakta. Sonuç olarak özellikle neodyum mıknatıslar olmak üzere tüm mıknatıslar yutuldukları zaman çocuklarımızın sağlığı için büyük risk oluşturmakta. Bu nedenle mıknatısların evlere sokulmaması veya çocuklarımızın ulaşamayacağı yerlerde saklanması büyük önem arz etmekte. Yabancı cisim yutulması olgularının pek çoğu ebeveynler tarafından fark edilmez ve genellikle herhangi bir şikayet oluşturmadan uzun süre gözden kaçabilirler. Bu nedenle ailelerin çocuklarına aldıkları oyuncaklar konusunda çok dikkatli olmaları ve onları çok iyi gözlemlemeleri gerekmekte'  ifadelerini kullanarak aileleri bu konuda uyardı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
59
37
13
6
4
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Serenat Athena

İyi olmuş, akıllanıp daha bilinçli bir şekilde oyuncak satın alırlar artık.

Kzlt

:) ailenin kabahatinden çocuk zarar görüyor serenat, ders olmuş.