Stratejik Düşünme Yetisi Kazandıran, Kralların Kadim Masa Oyunu Satrancın Ortaya Çıkış Hikayesi

15PAYLAŞIM

Liderlere, sanatçılara yüzyıllar boyu ilham vermiş bu önemli masa oyunu satrancın hikayesiyle baş başa bırakalım sizi.

Satranç oyununun, millattan sonra 6. yüzyılda Kuzey Hindistan'da ortaya çıktığı kabul edilmektedir.

Satranç hakkındaki bilinen ilk döküman ||. Chandragupta zamanında yazılmış sanskritçe bir metindir. O zamanlar bu oyuna "Chaturanga" denilmiştir. Chaturanga ordunun 4 tümeni anlamına gelmektedir.

Ortaya çıktığına dair ilk bulgular Hindistan'da bulunmuş olmasına rağmen Antik Mısır dönemina ait bulgular da mevcuttur.

M.Ö. 2000'li yıllardan kalma bir kabartmada, ||. Ramses'in eşi Nefertari'nin satranç oynadığı görülmektedir. Bununla birlikte Türkmenistan'da yapılan kazılar sonucunda milattan sonra 150 yılından kalma Kuşhan Türklerine ait satranç taşları da mevcuttur. Bu bulgular ışığında oyunun Hindistan'a ulaşmasını da Kuşhan Türklerine bağlayan iddialar da mevcuttur.

Satranç, Persliler aracılığıyla İran'a yayıldı.

Milattan sonra 600 yılından kalma satrancı açıklayan farsça bir el yazmasının bulunmasıyla aşağı yukarı bu tarihlerde İran'da satrancın yaygınlaştığı düşünülmektedir. Ayrıca Pers Şahı |. Hüsrev'e verilmiş bir satranç seti olduğu ve buna "Chatrang" dendiği bilinmektedir.

Satrancın yayılmasında Arap işgalinin payı büyüktür.

Milattan sonra 7. yüzyılda Arapların, İran'ı işgal etmesiyle toplumlar farklı kültürel düzeylerde alışverişte bulunmuşlardır. İran bölgesi İslamiyet'le tanışırken, İslam coğrafyası da satrançla tanışmıştır.

Erken dönemde pek çok satranç ustası doğuran bir dizi süreç sonrası satranç tüm dünyaya yayılır.

Satranç, Müslüman coğrafyasından Rusya ve Avrupa'ya yayılmıştır. Bazı kaynaklara göre Avrupa'ya giden ilk satranç seti Halife Harun Reşid tarafından Fransa Kralı Şarlman'a hediye edilmiştir.

15. Yüzyılda Avrupa'da satranç özellikle soylular arasında iyiden iyiye yaygınlaşır.

"Kraliyet oyunu" olarak anılmaya başlanan satranç, bu dönemde vezir ve fil için yeni hamlelerle oynanmaya başlar. Süreç içinde dönemden döneme oyunun kuralları değişirken son halini 19. yüzyılda almıştır.

Satranç hakkında bazı ilginç bilgiler:

En uzun oyunda, 269 hamle yapılmış ve berabere bitmiştir.

"Şah mat" sözü kral öldü manasındadır, İngilizcedeki "Checkmate" bu kökenden gelmektedir.

Emmanuel Lasker 26 yıl ile "Dünya Şampiyonu" unvanını en uzun süre elinde tutan kişi olmuştur.

İngilizce basılan ikinci kitap satranç hakkındadır.

Uzayda oynanan ilk satranç müsabakası 1970 yılında Soyuz 9 ekibi tarafından yapılmıştır ve beraberlikle bitmiştir.

İki taraf için ilk dört turda oynanabilir 318,979,564,000 olası hamle bulunmaktadır.

1985'te Garry Kasparov 22 yaşındayken, en genç dünya şampiyonu unvanını almıştır.

Sizin bu güzel oyunla alakalı eklemek istedikleriniz mi var? Yorumlara alalım sizi.

Baktıkça "Keşke Benim Olsa!" Diye İçleneceğiniz Salon Gibi Geniş ve Ferah 20 Mutfak - onedio.com
Baktıkça "Keşke Benim Olsa!" Diye İçleneceğiniz Salon Gibi Geniş ve Ferah 20 Mutfak - onedio.com
Göğsümüzü Kabarttın! Genç Yetenek Aslı Gökdemir, ABD'nin En Prestijli Okullarından Biri Olan MIT'den Ödül Aldı - onedio.com
Göğsümüzü Kabarttın! Genç Yetenek Aslı Gökdemir, ABD'nin En Prestijli Okullarından Biri Olan MIT'den Ödül Aldı - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
irisviel-von-einzbern

Güzel bir içerik olmuş 👍

kaan-cakir7

"Satranç tahtası, insan zihninin jimnastik salonudur." Pascal

incelikleryuzunden

Lisanslı satranç oyuncu olarak şunu söyleyebilirim. iyi bir oyuncu olabilmenin başlıca kuralları , erken yaşta başlama, açılışları eklsizsiz öğrenme, bol tecrübe ve iyi bir strajik zeka

denverr

Ben de sana universiteler arası satranç şampiyonu olarak şunu soyleyeyim, ezberlemekle erken yaşla vs hiç alakası yok, kendi kendime öğrendim ve hep doğaçlama oynadığım için rakiplerimin kafaları allak bullak olurdu sürelerinin yarısını hep hamlelerimi anlamakla geçirirlerdi:) inanılmaz zevkli tabi onları öyle izlemek

incelikleryuzunden

Erken yaştaki kastım algının daha açık olması, buda tecrübenin çok hızlı gelişerek varsa yeteneği büyük usta sınıfına erişebilmesidir. artı ezber kelinesini kullanmadım. açılış çeşidi sayılı zaten. bunların mantığını kavramak. şampiyonsan bilirsin, ortalama ilk 17 hamle oyunun en önemli parçası. oyunu kuramaz isen toparlaması çok zor. üst düzey satrançta savaş 1 piyon üzerinedir. sen güzel kuramaz isen oyunu istediğin kadar doğaçla. karşında vezir düzeyi varsa şansın yok.

incelikleryuzunden

Ayrıca şunu söylemeliyim. kendi adıma çok üst düzey bir oyuncu olmadığımı malum, lakin seninde bir şampiyon olduğuna inanmıyorum. temel satranç eğitimi almadığın ve sadece stratejik zekanın öneminden bahsediyorsun. açılış ve yaş öneminin satranç dünyasındaki kabul edilirliğinden bihabersin. kendini övmek istemişsin sadece, cehalet ve kibir kokuyor

denverr

Kim olduğumu bilmiyorsun kaldı ki ben kendimi ifşa etmeyeceğim onedio ortamında, benim yaptığım açılışa sırf beni alt etmek için insanlar oturup bir yıl çalışıyorlardı bir sonraki yılın turnuvalarında daha neler neler var anlatsam apışıp kalırsın. Ve yorumum neden zoruna gitti anlamadım sende de bariz bir aşağılık kompleksi var ona bakarsan, ayrıca ağaç yaşken tabiki eğilir ama bu demek değildir ki yaşı geçen yapamaz, belki bi liseli ünv.li okudu içeriği heveslendi öğrenmek için ama senin yorumunu görünce vazgeçti belki ne biliyorsun?? Bu lafım genele; saçmalamaktan ve insanların heveslerini kırmaktan vazgeçin artık parazit olmayın, ha boyle sen yapamazsın edemezsin diyen insanlarla da arkadaşlık kurmayın, bu hayatta herşeyi başarabilirsiniz yeterki azimli olun, nokta.

incelikleryuzunden

nerelere geldin hayret. senin daha anlama kapasiten gelişmemiş stratejik zeka neyine. hiç kimsenin bilmediği açılışmı? son 200 yılllık dehaların büyükustaların bulamadığını sen buldun yani. güldürdün akşam akşam. bende kompleks yok. derecelerim var yinede kendimi çok üst düzey görmüyorum. ilo puanım ilk 2000 de türkiyede ama bir büyükusta olmam zor. senin satranç bilgin ve deneyimin yok arkadaşım. kendi seviyendeki insanları yenip havalara girmişşin belliki, bu amatörlerin başlıca hatası. aslına bakarsan sana yazmam bile zaman kaybı. belliki özgüven tavan yapmış ergensin.

denverr

Yeni bir açılış demedim insanların ezberlediklerinin dışında dedim ve gerçek bir usta da zaten karşı tarafın hiç beklemediği manevralar yapar yenilen rakibi de bütün yıl o hamleye karşılık tüm olasılıkları oturup defalarca gözden geçirir, düşük elolu biri rakipler arası bu hayatı bilemez zaten:) çok bariz bir algılama sorunun var ve ama yineliyorum yorumumun sonu artık sana hitap etmiyordu, azimden vazgeçmemeye yönelik bir anektod vardı vesselam..

umutcan-cengiz1

Satranç oynamayı bilen arkadaşlarınızı kaybetmeyin o satranç oynadığınız andaki o sakinlik, heyecan gibi hisleri başka insanlarla veya başka oyunlarda bulamazsınız.

denverr

👏👏

Görüş Bildir