Görüş Bildir

etiket Soylu: 'İmamoğlu’nun El Bağlaması Bana Göre Suç Ama Soruşturma İzni Vermem'

Haberler
> Soylu: 'İmamoğlu’nun El Bağlaması Bana Göre Suç Ama Soruşturma İzni Vermem'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na başlatılan 'el bağlama' incelemesi için 'Bu görüntüleri gördükten sonra ben de saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Bana göre suçtur. Böyle bir görüntü olamaz' dedi ancak 'Ben buna soruşturma izni vermem' diye ekledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Fatih Türbesi’nin dışında ellerini arkadan bağladığı için başlatılan incelemeye dair açıklamalarda bulundu. Soylu, şunları söyledi:

"Camilerde ve mezarlık yerlerinde eller arkaya konulmaz"

"Camilerde ve mezarlık yerlerinde eller arkaya konulmaz"
  • Toplumumuzun, milletimizin bu konularda aydınlatılması lazım. Sayın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, ‘Bizim memlekette insanlar eli arkasında gezer, bilinir’ diyor. Ben de Karadeniz’in çocuğuyum. Trabzonluyum.

  • İstanbul’da doğup büyüdüm ama her yaz memlekete giderdik…Bizim memleket rampadır. Elinizi arkaya koyarsınız ki belinizi sağlam tutmak için koyarsınız. Büyüklerin yanında çocuklar ellerini arkaya koymazlar.

  • Öyle yaptığımız zaman büyüklerimiz ‘İndir o ellerini’ derdi. Camilerde ve mezarlık yerlerinde eller arkaya konulmaz. Çocukluğumuzdan beri bize öğretilen budur. Köylerin, Anadolu’nun her yöresinin kendine ait adetleri vardır, doğru, el arkaya konulur.

" Böyle bir görüntü olamaz"

" Böyle bir görüntü olamaz"
  • İstanbul Büyükehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu törende ne için var? İstanbul’un fatihi, Fatih Sultan Mehmet Han için fethin ertesi gününde orada, onun kabrini ziyaret etmek için, ona dua etmek için, ona medyun-u şükran olduğumuz tüm İslam alemi adına, İstanbul adına hislerimizi ifade etmek için var. Onun görevi orada o.

  • Vatandaş bunu görünce doğal olarak bunun hem Gülbahar Hatun’a, hem Fatih Sultan Mehmet’e saygısızlık olduğunu düşünüyor. Bu görüntüleri gördükten sonra ben de saygısızlık olduğunu düşünüyorum.

  • Soylu, “Bu suç mudur?” sorusuna “Bana göre öyle. Böyle bir görüntü olamaz” yanıtını verdi.

"Soruşturma söz konusu değil"

"Soruşturma söz konusu değil"

Soylu, başlatılan incelemeye dair açıklamalarını şöyle sürdürdü:

  • Bu bir vatandaşımızın şikayeti. Birçok şikayet var böyle, birçok yerden gelmiş. Başka bir şikayet daha var bunun dışında o da şu, diyor ki siz terör örgütünün desteklediği siyasi partinin belediye başkanına gidiyorsunuz, suçu ve suçluyu, kayyumları övüyorsunuz. ‘Sizin görevden alınacak olmanızı kabul etmiyorum’ diyorsunuz. Vatandaş onu da şikayet ediyor. Birçok yerden geliyor ve bu şikayetler toplanıyor.

  • Bu şikayetler 2 türlü bize gelir. Valiliklere ve İçişleri Bakanlığı’na gelir. 2’ncü tür olarak savcılığa suç duyurusunda bulunulur. Savcılık suç duyurusuyla birlikte işleme koyar. Tartışma şu: Burada bu işleme konulmalı mıydı. Burada kişiye özel bir durum söz konusu değildir. Burada bir soruşturma söz konusu değildir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
384
240
152
16
3
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?