Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Söylendiği Gibi 2045'te Zihin Transferi Mümkün Olursa Yaşanabilecekler Üzerine 19 Tahmin

 > 
6.3bPAYLAŞIM

2045 yılında zihin aktarma yoluyla biyolojik vücuttan mekanik/sanal vücuda geçerek ölümsüz olabileceğimiz söyleniyor. 

Fütüristik filmlerde gördüklerimiz birer birer gerçekleşebilir. Düşündürücü!

Dmitry Itskov adındaki internet medya şirketi sahibi Rus milyarder, 2045'te insan beynindeki bilgilerin insansı robotlara yüklenmesiyle sonsuza kadar yaşanabileceğini söylüyor.

Fütüristik filmlerden alışık olduğumuz böylesine önemli bir konu gerçek olursa insanlık tarihinin en büyük buluşu olacak. Ne de olsa ölümsüzlük vaadinden bahsediliyor.

'2045 Initiative' isimli projesinde nörologlar, robot mühendisleri ve insan bilinci araştırmacılarından oluşan 100 kişilik ekip yer alıyor. Yani ciddi ciddi çalışmalar yürütülüyor.

Aslında kendisi 'zihin aktarımı' yerine 'benlik aktarımı' demeyi tercih ediyor. Çünkü hafıza depolamaktan çok kişiliğin de aktarılması anlamına geliyor.

Itskov'un bildiği bir şeyler var ki bunun gerçekleşme ihtimalini yüzde yüz olarak gösteriyor.

2012'den bu yana ara ara bu projenin ismini duyuyoruz. Daha fazla yatırım almak için dünyanın en zengin 1266 insanına bu teknolojiyi satın alma teklifinde bulunmuştu.

İlk kez bahsettiği zaman yine delinin biri çıkmış konuşuyor diyenler olsa da proje Google'dan destek buldu. Hatta Stephen Hawking de teoride beyni bilgisayara kopyalamanın mümkün olduğunu belirtti. Ayrıca Arizona Üniversitesi Nörobilim insanı Charles Higgins de böyle bir transferin mümkün olduğunu belirtmişti.

Bu da demek oluyor ki projede gerçekten ışık var ve ölümsüzlük hayal olmayabilir.

Görünen o ki 30 yıl sonra yaşlandığımızda ölümsüzlüğü tercih etme imkanımız olacak. Peki, gerçekten uygulamaya geçerse zihnimiz mekanik bedenlere aktarıldığında ne gibi durumlarla karşılaşırız?

1. Öncelikle 2045'te dünya nüfusunun 11 milyarı bulması bekleniyor. Talep karşılanabilecek mi? Daha da önemlisi fiyatı ne kadar olacak?

Tahmin etmesi zor değil. Muhtemelen herkesin satın alabileceği kadar ucuz olmayacaktır. Sonuçta bir robottan bahsediyoruz.

Sadece zenginlere yönelik olursa ölümsüzlük gibi bir imkanı herkes elde etmek isteyecektir. Ölmemek için bu hakka sahip olmak isteyenler daha fazla para kazanmak uğruna akıl almaz şeyler yapmayı göze alabilirler.

2. Yoğun talebin yaşanacağı ilk yıllarda fiziksel engelliler için denemeler yapılması muhtemel.

Avatar filminde olduğu gibi tekerlekli sandalyedeki biri başka bir bedene geçebilir.

3. Yine ilk yatırımlarla hastanelere kurulan sistem sayesinde ölmek üzere olan kişiler zihin transferiyle kurtarılabilir.

Vücut ölür, zihni başka bedende hayat bulur. Böylece hastalık, kaza gibi durumlar nedeniyle ölenlerin sayısında büyük azalmalar olur.

4. Bir diğer öncelik ise yaşlılara verilecektir.

Ölümsüzlüğü kıl payı yakalayan nesil olarak anılabilirler. Şu anda 40'lı yaşlarında olanlar diyebiliriz.

5. Ölümsüzlüğün mümkün olduğu ortaya çıkınca dinlere olan inançta sarsılmalar olur mu?

Dünya'ya bir göktaşı çarpmadığı ya da benzer bir felaket yaşanmadığı sürece en azından yaşlılık nedeniyle ölmek tarihe karışacak.

Doğal olarak insanlar ikilemde kalacaktır; ölümsüzlüğü tercih edersem dine karşı gelmiş olur muyum?

Bu konunun büyük tartışmalar yaratacağı kesin.

6. Robotlaşmayı tercih edenlerin sayısı ciddi boyutlara ulaştığında toplumsal sistemin değişecek olması.

Düşünsenize, 800 yaşına kadar yaşamanız mümkünken emeklilik sisteminin 60'ta kalması beklenemez. Bunun gibi çok önemli yapılanmalar meydana gelecektir.

7. Hastalıkların sona erip, yerine teknik arızaların gelecek olması.

Artık "şu kadar ömrün kaldı, kansersin, AIDS'sin, gripsin." gibi sözler de tarihe karışacak. Bunların yerine "kablo temassızlığı, aşırı ısınma" gibi problemlerle baş etmek zorunda kalmamız muhtemel görünüyor.

8. Güzellik, çirkinlik, ırk gibi kavramların kalmayacak olması.

Belli standartlarda bedenler yapılacağı için sokaklarda sadece manken ölçülerinde insanlar(artık ne kadar insan denirse) dolaşacaktır.

Yaşlılar da genç bedenleri tercih edeceği için kimin gerçekten genç ya da yaşlı olacağı kestirilemeyecektir.

Aynı şekilde, evlenmek istediğiniz kadın, gerçek hayatında erkek olsa haberiniz olmayabilir.

9. Anneniz, anneanneniz de sizin kadar genç görünecektir.

Bin yıllar sonra da bütün ceddinizi görmeniz mümkün olacak. 😯

10. Herkes için özel tipler üretilmesi pek olası gözükmediği için çok sayıda benzeriniz olacaktır.

Milyarlarca insan için ayrı ayrı tasarımlar yapılması en azından ilk etapta mümkün değil gibi.

11. Sürekli şarj olmamız gerektiği için akla gelebilecek her yerde şarj istasyonları olacaktır.

Akıllı telefonlar gibi hemen bitmese bari.

12. Uyku kavramı ortadan kalkabilir veya şarj olurken uyku moduna geçilebilir.

Devreleri soğutmak lazım.

13. Şarjı bittiğinde pat diye yolun ortasında kalanlar çok olacaktır. Biri tutup kendi şarjından biraz verir, biz de insanlık ölmemiş diye izleriz artık.

14. Fiziksel olarak da üstün kabiliyetler her yeni versiyon çıktığında eklenecektir.

Organik bedendeyken koşabildiğiniz hız iki katına çıkabilir, sadece gözünüzü kırparak fotoğraf çekebilirsiniz, daha yükseğe zıplayabilirsiniz vb. (kulağa hoş geliyor.)

15. Üreme nasıl olacak? Bebek ve çocuk sayısında ciddi azalmalar olabilir mi?

Mekanik bir bedene geçilince doğal yollardan çocuk sahibi olmak mümkün olamayacağı için laboratuvar ortamında üretilen bebekleri sevmek zorunda kalabiliriz.

16. Hislerimiz nasıl olacak? Ne de olsa sinir sistemimiz, organlarımız olmayacak.

Bizi biz yapan duygularımız olmayınca hissiz varlıklara mı dönüşeceğiz, yoksa programlanmış sahte duygularımız mı olacak şimdilik kestiremiyoruz.

17. Yabancı dil öğrenmek istersek bir flash bellek ile anında öğrenebilmek mümkün olur mu?

Tak flash belleği, bütün bilgiler yüklensin. Dünya üzerinde ne kadar dil varsa öğren. Projenin tasarımcısı da şimdiye kıyasla kat kat zeki olunacağını dile getiriyor. Hadi bakalım.

18. Flash bellek demişken... Bu tür bağlantılarla virüs bulaşırsa neler olur?

Görünen o ki teknolojik virüsler yıllar sonra gerçek virüslerin yerini alabilir. Bir de hackerlar beyninizi hacklerse durum vahim.

Gerçi şimdiki beyin yıkamanın da bundan farkı yok. Ne kadar uç bir düşünce gibi görünse de yaşanabilecek bir durum. Günlük hayatınıza devam ederken bir anda hacklenip canlı bomba olarak kullanılabilirsiniz.

19. İntihar oranlarında önlenemez bir artış olacaktır.

Şimdi bile Japonya ve Kuzey Avrupa ülkelerindeki bu oran ciddi boyutlarda. Özellikle ilk yıllarda yapay bir bedende olmanın şokunu atlatamayanlar intiharı seçecektir.

Bununla baş edilebilse bile yüzyıllarca yaşayan birinin psikolojisi intihara daha meyilli olacaktır. Bir de acı duygusu yoksa kitleler halinde bile olabilir.

Bu tahminler olacakların belki de yüzde biri. Olur da bir gün robot bedenlere geçersek diye; hazır insanken tadını doya doya çıkaralım.

2045'te bu imkana erişilirse ölümsüz olmak için yapay bir bedene geçer miydiniz?

Geçerdim, var olacaksın sonuçta.
Ona pek yaşamak denmez, o yüzden geçmezdim.
2045 bi gelsin, bakarız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onur311

Demek istiyorki: Ne kadar vida varsa o kadar somun var.

furkan-aydin15

ruh olayını tam kavrayamamış herhalde bu gavatlar

emre-oruc

kardeşim burda dine karşı birşey yok Hz.muhammed peygamberimiz her nefis ölümü tadacaktır demiş eğer sen şimdi ölümsüz olsan diyelim 8 bin yıl yaşadın e gene ölüceksin elinde sonunda ölüceksin ha ölmedinmi bi trafik kazası yada terör sonucu ölmedinmi o zaman dünyaya göktaşı çarpıcak orda göçüp gidicen ama bak ölümsüzlük asla gerçek değil farkındaysan sadece ömrü uzatma mümkün.'' kıçınızdan anlamayın lafı dinleri oyuncak ettiniz

ilbrutto

Bence çok saçma bir olay. Çünkü ruh bedenden çıktıktan sonra istersen Terminatör'e yükle gene fayda etmez. Bu sadece sevildiğiniz insanlara yarar ama genede bencil bir düşünce. Yani ben ölünce bir robotda yaşamaya devam ediyorum diye sevinen bir insan benim artık yaşayamadığıma değil kendisinin benle olmayışına üzülmektedir. Ve bu tamamen bencil bir düşünce.

alico1984

Kısmen doğru olmakla birlikte, her vaka için geçerli değil bence.Çünkü konuşmasak görüşmesek bile varlığınla bile mutlu olduğumuz insanlar hep var.

milkseyk

Eger boyle olursa ureme gerceklesmez ve robotlarin sonu geldiginde insanliginda sonu gelir.

milkseyk

Şarj kablosunuda götümüze sokarız

alico1984

Herşeyi g.tünüzden anlamayın bence, daha hoş bi yere şarj bölümü takarlar heralde bu kadar ilerleyebilirsek : )

Görüş Bildir