Sosyal Medyayı Karıştıran İddia: Elif Şafak'ın Son Çıkan '10 Dakika 38 Saniye' Adlı Kitabı Çalıntı mı?

416PAYLAŞIM

Ortaya atılan bu iddialar gerçekten kafa karıştırıcı...

Aşk, Baba ve Piç ve Mahrem gibi çok ses getiren romanların yazarı Elif Şafak'la ilgili bazı tatsız iddialar ortaya atılıyor son günlerde...

Şafak’ın son çıkan kitabı 10 Dakika 38 Saniye'de Kahraman Çayırlı’nın 2007 yılında yayımlanan "Hayat Kadınları Aldatmaz" adlı romanından intihal yaptığı iddiası sosyal medya gündemine oturmuş durumda. 

Hatta Şafak’ın karakterlerin isimlerini bile harflerin yerini değiştirerek kendi romanında yer verdiği söyleniyor -ki aktif bir Twitter kullanıcısıysanız, bu konuyla ilgili yorumlara da mutlaka denk gelmişsinizdir.

İntihal iddiasında bulunan Twitter kullanıcıları, Kahraman Çayırlı'nın kitabındaki Aysel ve Adin karakterlerinin Şafak'ın kitabında Leyla ve Dali olarak yer aldığı ve Şafak'ın Hayat Kadınları Aldatmaz'ı şablon olarak kullanıp içini doldurduğu görüşünde.

Ayrıca Çayırlı'nın kitabındaki "dansöz" ve "mezarlık" sahnelerinin de neredeyse aynı olarak Şafak'ın kitabında kullanıldığı söyleniyor. Kullanıcılara göre Elif Şafak'ın Leyla'sının 10 farklı dakikası ile Kahraman Çayırlı'nın Aysel'inin 10 farklı gününün anlatılıyor oluşu da gözden kaçırılmayacak bir başka detay...

Twitter'da bu konuyla ilgili yapılan bazı yorumlar şu şekilde:

İlgili tweet

İlgili tweet

İlgili tweet

İlgili tweet

Tabii, iddialar bunlarla da sınırlı kalmadı.

Elif Şafak'ın Manchester Edebiyat Festivali ve Booker Edebiyat Ödülleri'nden atıldığı da iddia edildi. Ancak resmi hesaplarda bahsi geçen bu iddialara dair herhangi bir paylaşım bulunmuyor.

Hatta aşağıda da gördüğünüz gibi Manchester Edebiyat Festivali'nin Twitter hesabından Elif Şafak'ın etkinlikte yer alacağı belirtilmiş.

İntihal iddialarının taraflarından Kahraman Çayırlı'nın 1 Ağustos tarihli bu paylaşımı ise kafaları karıştıracak cinsten. Zira kendisi kitabı keyifle okuduğunu ve çok beğendiğini söylemiş:

"Yıllardır hiçbir romanı böyle sürüklenerek okumamıştım... Benim için Pinhan ve Mahrem kadar değerli, Pinhan ve Mahrem'in hemen yanı başında..."

Doğan Kitap cephesi de bu iddialara sessiz kalmayarak bir açıklama yaptı ve Elif Şafak'ın sosyal medyada organize başlatılan bir iftiraya maruz kaldığını söyledi.

"Elif Şafak’ın yeni romanı 10 Dakika 38 Saniye hakkında sosyal medyada sahte hesaplarla organize başlatılan hakaret ve iftira dolu ‘intihal’ iddialarını kınıyoruz. Bu iftiralar baştan aşağı yalandır. Asılsız olduğu aşikâr olan bu iftiralar, edebiyat dünyası için ancak gülünç olabilecek seviyededir.

Kahraman Çayırlı imzalı Hayat Kadınları Aldatmaz kitabı ile Elif Şafak’ın romanı için bırakın intihali, ‘benzerlik'ten dahi söz etmek mümkün değildir. Sırf içinde fahişeler var diye zoraki bir hevesle iki kitap yan yana getirilmeye çalışılmıştır. Dünya edebiyatında yüzlerce kitap mevcuttur hayat kadınlarını anlatan.

Daha da vahim ve absürt olan nokta, yazar Kahraman Çayırlı'nın bizzat 1 Ağustos tarihinde kendi sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda Elif Şafak’ın 10 Dakika 38 Saniye kitabını okuduğu ve çok beğendiği görülmektedir. 'Yıllardır hiçbir romanı böyle sürüklenerek okumamıştım. Benim için Pinhan ve Mahrem kadar değerli, Pinhan ve Mahrem’in hemen yanı başında.'

Dolayısıyla yazarının bile aklına gelmeyen, belli ki salt zarar vermek için uydurulmuş bir iftira ve karalama kampanyası söz konusudur.

Buna rağmen söz konusu iddiaların kimliği gizli, organik takipçisi olmayan, olaydan kısa süre önce açılmış birtakım sosyal medya hesapları tarafından ısrarla gündemde tutulmaya çalışılması art niyetle açıklanabilir. Herhangi bir zemine sahip olmayan bu suçlamaların ne yazık ki birtakım haber siteleri ve gazetelerde de yer alabildiğini gördük.

Bu kampanyanın Elif Şafak’ın uluslararası başarılarına bir yenisini eklediği sırada gündeme gelmesi ise maksadın ne olduğunu apaçık göstermektedir. Elif Şafak’ın Manchester Edebiyat Festivali’nden atıldığı yalan ve iftiradır.

Elif Şafak'ın Booker Edebiyat Ödülleri’nden atıldığı yalan ve iftiradır.

Maruz kaldığı haksız suçlamalar ve gerçek dışı organize saldırılar karşısında yazarımız Elif Şafak’ın yanındayız. Elif Şafak, çağdaş Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biridir. En son aday gösterildiği Booker Prize Ödülü ile ülkemizi başarıyla temsil etmeye devam etmektedir. Tüm edebiyatseverlerin bu gururu Türkiye ile paylaşması tek dileğimizdir.

Kamuoyuna duyurulur."

Bu olayların öncesinde Elif Şafak'ın 2011'de çıkan "İskender" adlı kitabının, İngiliz yazar Zadie Smith'in "İnci Gibi Dişler" kitabından; 2013' tarihli "Ustam ve Ben" adlı kitabının da Portekizli yazar Jose Saramago'nun "Filin Yolculuğu" kitabından alındığı iddia edilmişti.

Peki, siz iddialarda bir gerçeklik payı olduğunu düşünüyor musunuz? Yoksa Elif Şafak'ın başarısına planlı şekilde gölge mi düşürülmeye çalışılıyor? Konuyla ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ece-nur-acis

Okuyorum ama çok karışık yazıyor, anlamakta güçlük çekiyorum. Bir daha okumam

viyol10sel

Fetö'ye, Akp'ye, cemaatlere yakin birine yada bu gruplarin destekledigi bir insana hayatim boyunca guvenmedim güvenmem, Elif Şafak okuyan, kitabi kendisinin yazdigina inanan, kendini bir yazar olarak goren kişilere mutluluklar, hayatını okumalla geçiren biri olaral 40 yıl kitap bulamsam bu zavallı okumaya tenezzel etmem, sırf nasıl saçmalamış acaba diye acunun seymasini okur eğlenirim daha iyi

Gizli Kullanıcı

Bence göz göre göre anında ifşa olacağını bilerek böyle bi işe kalkışmamıştır. En azından kitabın yanına yöresine esinlenilmiştir remake'dir ne bileyim bu kısımları şurdan aldım şeklinde bi uyarı koysaydı bari. Belki öteki yazardan izin alarak yapmıştır. Aynı konudan bahsediyor olabilir ama aynı konudan aynı şekilde bahsediyor olması şüphe çekici. En azından olay örgüsü değişebilir, sahneler değişebilir, karakterler daha farklı davranabilir.

Gizli Kullanıcı

bu kadının üç kitabını okudum üçü de farklı yazarlar tarafından yazılmış gibiydi. bir yazarın biçemi her kitapta bariz farklılık da göstermez diye düşünüyorum. elif şafak hakkında çok uzun zamandan beri akıl hocası var kendi yazmıyor kitapları Batı'nın piyonu vs gibi iddialar var

memduh-basgan

Şişirilmiş bir yazardı aslı astarı da çıktı ortaya ee ne yazsam satar konumundaydı Doğan Kitap bizzat Elif Şafak'a akıl veriyordu demekki kopipeyst yap nasıl olsa satılıyor diye ee kadın da yazılmış romanların duvarını sıvasını kaldırıp yeni baştan renovasyon yapıyormuş demekki. Vay amk.

Görüş Bildir