Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sosyal Medya İle Hayatımıza Giren, 10 Yıl Önce Kimsenin Ağzından Duyamayacağınız 24 Söz

109PAYLAŞIM

Kabul edelim ki 10 yıl öncesine kadar sosyal medya hayatlarımızda bu kadar yer kaplamıyor ve hatta hayatlarımızı şekillendirmiyordu... Gelin, bundan 10 yıl önce kimsenin ağzından duyamayacağınız, sosyal medyayla hayatımıza girmiş sözlere bir bakalım!

1. Face, Insta, Twit...

Bir kere sosyal medya 10 yıl önce başlı başına hayatımızda olmayan bir şeydi ve doğal olarak sosyal medyaya bağlanmak için kullandığımız platformlar ve onların kısaltmaları bir zamanlar "Face'den çıkmıyor bizim kız" diyen teyzelerimizin bile ağzına dolandı artık.

2. Fenomen, Influencer, YouTuber

Sosyal medyayla birlikte tabii bu işten para kazanan insanlar da ortaya çıktı. Önce herkes "İnternetten para mı kazanılır ya, yalandır o!" olsa da, sonraları bir baktık bir bir fenomenler türemiş, YouTube'da eğlencesine video paylaşan insanlar YouTuber olmuş, Instagrama düzgün bir kamerayla fotoğraf atabilen herkes influencer demeye başlamış kendine. Yeni bir meslek grubu oluştu resmen!

3. "Merhaba arkadaşlar, kanalıma hoş geldiniz!"

E, bu yeni meslek grubunun açılış cümlesini nasıl unuturuz?

4. Markalardan gelen paketleri açmak...

Hepimiz bir gün şu seviyeye ulaşmayı umarken arada bize gelen hediyeleri aynı cümleyle açıyoruz.

5. "Üstümdekini çok sormuşsunuz, yukarı kaydırın."

Kıyafetlerimizi beğenen arkadaşlarımıza yapıyoruz bunu artık.

6. "Stalk"

Sosyal medyadan önce insanlar nasıl tanıştıkları kişilere güveniyorlarmış diye düşünmemize neden olan velinimetimiz stalk, günlük hayatımızın vazgeçilmez kelimelerinden biri olmadı mı sizce de?

serdarkotra

7. "Throwback"

Gün geçmiyor ki bir throwback postu daha ana sayfamıza düşmesin. E, sürekli maruz kalınca doğal olarak bu kelime de yerleşti dilimize.

demetakalin

8. "Meme"

Bir zamanlar "caps" diye bilip bağrımıza bastığımız o komikli, esprili fotoğraflar şimdilerde "meme" oldu. Globalleşmenin etkilerinden olsa gerek, "Abi, bi' meme gördüm" diye dolaşıyoruz ortalarda.

tazebirmuhendis

9. "Yıkık olmak"

Kabul edelim ki son 10 yıl hiçbirimize iyi gelmedi. Perişan haldeyiz. Bunun için de iyi bir kelimemiz var: "yıkık." Son 5-6 yıldır kendimizi tanımlarken kullandığımız yegane kelime oldu kendisi. Kim daha yıkık tartışmayalım isterseniz?

uzulmedim

10. "Çıtayı yükseltmek" ve "bu kaçıncı seviye?"

Herhalde kendi hayatlarımızı yıkık bulduğumuzdan olsa gerek başkalarından gelen her hareketi aşırı iyi bulmaya başladık bu aralar. Nerede kral bir hareket görsek "Çıtayı Allahuekber Dağları'na çıkardınız, bu kaçıncı seviye yaa?" der olduk.

vedatmilor

11. "Kesin yaşanmıştır bu"

İnternetten ilginin ekmeğini yemek mümkün olunca doğal olarak ayarsız atan da birçok insan türedi. Bizler de bu kişilere karşı bir savunma mekanizması olark "kesin yaşanmıştır bu" cümlesini kullanmaya başladık. Bazen öyle abartı hikayelere denk geliyoruz ki...

argostroloji

12. "Boş yapma"

Saçma şeylerle kafamızı doldurmaya karşı bir koruma mekanizması olarak ortaya çıkmış olabilir mi bu cümle?

13. "Olay doğru ben o kreşin kapısıyım."

İnanasımız gelmeyen hikayelere başka bir cevap şekli de bu cümle yapısı. Olay doğru ben oradaki xx'im diyerek bol keseden atan arkadaşları susturmak mümkün olduğu için oldukça popüler bir cümle bu.

beyzamalumki

14. "Ben olmam rezaleti" o kadar çok kullanılıyor ki bu ara, hakkında içeriğimiz bile var...

Çocukken Fenomen Olan İsimlerin Kendini Ortaya Çıkarmasıyla Başlayan ve Bol Bol Güldüren “Ben Olmam Rezaleti” Akımı - onedio.com
Çocukken Fenomen Olan İsimlerin Kendini Ortaya Çıkarmasıyla Başlayan ve Bol Bol Güldüren “Ben Olmam Rezaleti” Akımı - onedio.com

15. "Bu şey değil mi ya?"

Teknemizi yürüten şey bu aralar benzetmeler olsa gerek ki, bunun için çeşitli cümleler oluşturmuşuz...

tamamdaniyee

16. "Boşvermişlik seviyem"

Çünkü "yıkığız" ve benzetmeleri seviyoruz...

17. "... yapmışımdır"

İçinde hem yıkıklık, hem benzetme, hem de trend içeren bu cümlenin ağzımıza dolanmama gibi bir ihtimali var mı?

luyuwm

18. "Dünyanın şanslı %1 azınlığında olmayan da ne bileyim yani..."

"X olmayan da ne bileyim yani" olup olmadık her şeyi mizah amaçlı abartırken kullanılan ve son zamanlarda oldukça popülerleşen bir cümle... 10 yıl önce bu cümleyi aile içinde kursanız kavga çıkardı, net.

gulcindinler_

19. "Sen muhteşem bir detaysın"

Bizi kendine hayran bırakan kişilere, eşyalara, olaylara hitap etmenin daha iyi bir yolu olabilir mi? Bakın ne güzel bir cümle, her ayrıntıyı barındırıyor.

gorursensoyle

20. "Düştüm."

Beğendiğimiz şeyleri "beğendim" diyerek belirtmek çok banal olduğu için düşüyoruz.

roleximyok

21. "Alın bu bilgiyi naparsanız yapın"

Günümüzde hepimiz beyninin yüzde yüzünü kullanan insanlar olduğumuz için sahip olduğumuz bilgileri bu cümleyle paylaşıyoruz. Ne yardım severiz 😊

abuggrat

22. "Burası Norveç olsa beğenirdiniz ama burası Türkiye"

Bir zamanlar bu cümle o kadar yaygındı ki günlük hayatımızde kullandığımız kalıplardan birine döndü.

ptteten

23. "Aşko"

"Slm, mrb" yazanın linçlendiği bir dönemde "aşko" diyenlere ne derlerdi bilemiyoruz... O yüzden bu kelime ancak Bahar Candan ile hayat bulabilmiş!

thisisafka

24. "Stonks" ve "Not Stonks"

İyi ve kötü şeylere tepki olarak kullanılan bu iki söz, belki de son zamanlarda başımıza gelmiş en güzel "meme..." Öyle acayip bir özelliği var ki bu akımın, her şeye cevap olabiliyor. Daha ne isteriz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pazartesi

Twitter ı, siyasileri ve gazeteleri takip etmek için, instagram, facebook vs arkadaşlarımla iletişim için kullandığımı farkettim. Yeni gençlik bunlardan mı ibaret? Ben bu cümlelere neden anlam yükleyemiyorum? Ben niye hala muhlis akarsu selda bağcan vs dinliyorum sadece? Acaba yaşlanıyor muyum?

muhammet-erdogan8

Hadi bu sözlerin hepsini hayatımızdan çıkaralım.

Gizli Kullanıcı

Buna aslında, ''Ana dilimizi 10 yılda ne kadar kaybedebiliriz?'' içeriği de diyebiliriz. 'Stonks olmak', 'Influincer', 'stalk' ve bir sürü başka şey... Bir de bakarsınız ki, kaç bin yıllık bir Türkçe, aptal bir nesil sayesinde kaybolmuş. Diller arası alışveriş bir yere kadar güzeldir, demiyorum ki, hiç kelime almayalım. Televizyon, radyo, saat, robot gibi bir sürü artık başka bir kelimeye çevirsek de, uyum sağlayamayacağımız kelimeleri, kullanalım, burada sorun yok. Ama her gün üç yabancı kelimeyi, günlük yaşamında kullanmaya başlarsan, e bir de, yabancı sermayeye, yıllardır 'YOGURT' dışında kelime satamazsan, bir dilin, iflasını izlemiş olursun!

pekala

bana "ana dilimiz"de boş yapmak deyimine karşılık gelen bir deyim söyleyin

trollinggoyes

boş boş konuşmak??

pekala

ama sadece konuşmak için kullanılmıyor

snooopy

Duyar kasmayı unutmuşsunuz. Halbuki en az bunlar kadar Türkçe bir deyiş (!)

pekala

duyar kasma durumunu daha iyi bir şekilde açıklayabilecek bir sözcük söyleyin ve bununla birlikte sözcüğün neresi türkçe değil ?? keşke her şeye muhalefet etmek yerine biraz daha yeniliklere açık olabilsek

bugra-ertunga

nerde yarrak gibi bir şey var bu twitter'dan çıkıyor hep. twitter kullananların anasını sikeyim.

bioshock

salih ölmüşssün sen

bugra-ertunga

en iyisi gidip bi 31 çekeyim..

Görüş Bildir