Sosyal Medya CHP Milletvekilinin 1 Milyon 200 Bin Liralık Haberleşme Faturasını Tartışıyor

 > -

Yeni anayasa görüşmelerinin ardından tatile giren Meclis'in, haberleşme ve ulaşım için yaptığı harcamalar tartışma yarattı. TBMM Başkanlık Divanı’nın son toplantısında sınırsız haberleşme hakkı bulunan divan üyesi bir milletvekilinin, haberleşme için 1 milyon 189 bin liralık fatura çıkardığı ifade edildi.

Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre; toplantıda iktidar ve muhalefet vekillerinin ısrarına rağmen ismi açıklanmayan TBMM Başkanlık Divanı üyesinin CHP Milletvekili Elif Doğan Türkmen olduğu öğrenildi.

TBMM mevzuatına göre milletvekillerine haberleşme gideri için yıllık iki maaş tutarı ödenek ayrılıyor. Fakat bu imkan bazı vekillere daha esnek şartlarda sunulabiliyor.

TBMM Başkanlık Divanı üyeleri ve parti grup başkanvekillerinden oluşan 38 kişiye limitsiz haberleşme imkanı

Hal böyle olunca, bu ayrıcalıktan faydalanabilen 38 kişinin 2016 yılında yaptıkları haberleşme harcamalarının 10 milyon liraya ulaştığı belirtildi. 10 milyon liralık harcamanın 1 milyon 189 binlik kısmının ise CHP Milletvekili Elif Doğan Türkmen'e ait olduğu belirtildi.

Yazılı bir açıklama yapan CHP’li Elif Doğan Türkmen, maliyetlerden haberi olmadığını belirtti

"Meclis yönetimi tarafından satın alınan, kaça alındığını bilmediğimiz, kullanımımıza sunulan bu hak ve hizmetlerin fahiş fiyatlarından sorumlu tutulması gereken kişinin ben olmadığımı düşünüyorum. Bu tamamen açık olan harcamaların ulaştığı düzey konusunda tarafıma hiçbir bilgi ve maliyet bildirilmemiştir. Asıl sorulması gereken sorunun; bu hizmetleri fahiş fiyatlardan satın alıp bu konuda bize en küçük bir bilgi bile vermeden kullananlara olması gerekir."

İki maaş haberleşme ödeneği ayrılan milletvekillerinin de 31 bin lira sınırını aştığı ortaya çıktı

Mevzuatta ödenek sınırını aşan bölümün tek seferde tahsil edilmesi düzenlenirken, Meclis yönetiminin yıllık 31 bin TL’lik ödeneği aşan bölümü için milletvekillerine taksitle ödene fırsatı getirdiği belirlendi.

Meclis'in ulaştırma faturası da kabarık: Bir Divan üyesi Meclis bütçesiyle 500 bin kilometre yol katetti...

Harcamalar sosyal medyada tartışılıyor: 'Seçtiğimiz insanların faturalarını neden biz ödüyoruz?'

Harcamalar sosyal medyada tartışılıyor: 'Seçtiğimiz insanların faturalarını neden biz ödüyoruz?'
Harcamalar sosyal medyada tartışılıyor: 'Seçtiğimiz insanların faturalarını neden biz ödüyoruz?'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir