Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Son Tarih Yaklaşıyor: Kimlik ve Ehliyet Yenilemek İçin Son Tarih Ne Zaman? NVİ Kimlik Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar?

-
Abone ol

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamayla insanlar Nüfus Müdürlükleri'nden randevu almaya başlarken yoğunluk da artıyor. 2020 yılı itibariyle yeni kart işlemlerinde de ücret artışı olacağının söylendiği açıklamayla birlikte, sizinle kimlik ve ehliyet kartlarının ne zaman yenilenmesi gerektiğini ve ücretleri paylaştık.

İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre, 2020 yılının başına kadar kimliklerin ve ehliyetlerin yenilenmesi gerekiyor.

Binlerce kişi kimlik ve ehliyet yenileme işlemini yaptırmak istiyor ve aramalar yapıyor. Kimlik ve ehliyet yenileme işlemi nasıl yapılır, kimlik ve ehliyet yenileme ücreti için randevu nereden alınır, ücreti ne kadar, son tarih ne zaman?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ocak ayı itibariyle değerli kâğıt ve harç bedellerinde artış yaşanacak.

Değerli kağıt denilen, T.C. Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü Belgesi'nin yenilenirken ya da yenisini çıkartırken belli bir değerleme oranında artış yapılacak. 

Diğer yandan yeni kredi kartı boyutundaki dijital kimlik kartı ve ehliyet kartlarının artık çıkartılması gerekiyor çünkü eski kimlik kartlarının kullanımı sonlandırılıcak.

Eski T.C. Kimlik Kartları, yenisi çıkartılana kadar geçerli sayılacak.

Bu konuyla ilgili birçok asılsız haber de çıktı ve İçişleri Bakanlığı insanları bilgilendirip uyarmak için bir açıklama yaptı, o açıklama şöyle: 

"T.C. Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü Belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerinin her yıl olduğu gibi 2020 yılı içerisinde de yeniden değerleme oranında artış yapılarak güncelleneceği, halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının T.C. Kimlik Kartı alıncaya kadar geçerli olduğu, sürücü belgeleri için mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan yenileme işlemlerine devam edileceği, vatandaşlarımızın asılsız haberlere itibar etmemeleri kamuoyuna saygıyla duyurulur.".

Kimlik ve ehliyet yenileme için son tarih ne zaman?

2017 yılında tanıtımına ve dağıtımına başlanan yeni kimlik kartlarının yenilenebilmesi için 2023'e kadar vaktiniz var. Geçerlilik süresi 10 yıl olan yeni kimlik kartı kullanıcısının son geçerlilik tarihinden itibaren yenileme için başvuru yapması gerek.

Geçerlilik süreleri kimlik kartlarının üzerinde yazmaktadır.

Kimlik kartı için daha süreniz var, peki ehliyet için yenileme tarihi en son ne zaman?

Yeni sürücü belgesi için son başvuru tarihi 31 Aralık 2020 olarak belirlendi. Eski Tip Sürücü Belgesi ile Yeni Tip Sürücü Belgesi arasındaki fark; en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları gerekliliği.

Yeni ehliyet kartınızı çıkarabilmeniz için gerekli belgeler neler?

 • Kimlik Belgesi

 • Sürücü Sertifikası (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)

 • Öğrenim Belgesi, yurtdışından alınan öğrenim belgelerinin noter tasdikli tercümesi

 • Sürücü Sağlık Raporu

 • Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı

 • 1 adet biyometrik fotoğraf

 • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

 • Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)

Ehliyet yenileme işlemleri nereden yapılır?

Öncesinde yalnızca 596 Emniyet Müdürlüğü'nde sürücü belgesi başvurusu yapılabilirken bunun sayısı artırıldı, Nisan 2018'den itibaren başvuru merkezi sayısı 680 ilçe nüfus müdürlüğüne çıkarıldı. Nüfus Müdürlüğünün sayfasına giderek ya da buraya ya da buraya tıklayarak direkt olarak randevu alabilirsiniz.

Peki ehliyet yenileme ücretleri ne kadar?

 • Eski tip ehliyet belgelerini çipli olarak yenileme ücreti: Polis Vakfı Ücreti 2 TL + Değerli Kağıt Bedeli 13 TL = 15 TL'dir.

 • Eski tip ehliyetlerini kaybeden ya da çaldıranların yeni ehliyet çıkarma ücreti: Polis Vakfı Ücreti 2 TL + Değerli Kağıt Bedeli 13 TL = 15 TL'dir

 • 2019 yeni tip ehliyet belgesini herhangi bir sebepten dolayı yenileme ücreti: Polis Vakfı Ücreti: 30 TL + Değerli Kağıt Bedeli: 166 TL = 196 TL

Not: Yeni döneme ait çipli sürücü belgesini herhangi bir sebeple yenilemek isteyenlerin yani soyadı değişikliği, yıpranma, kayıp, çalıntı, vs. gibi işlemler için ödeyecekleri ücretlerdir. Toplamda 196 TL'dir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir