Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Son Sekiz Seçimin Sonucunu Doğru Tahmin Eden Profesör: Bu Yıl Donald Trump Kazanacak

-

Amerikan bir profesör son 8 seçimin sonucunu doğru tahmin etmesini sağlayacak bir sistem oluşturmuş. Bu sisteme göre olasılıklar 8 Kasım'da Trump'ın lehine. 

Allan Lichtman, Amerikan Üniversitesi'nde tarih okuyan profesör, 'Beyaz Saray'a doğru 13 Anahtar' adını verdiği kriterlere göre adayları değerlendirdiğini söylüyor. Daily Mail'de rastladığımız Lichtman, bu anahtarların Beyaz Saray'daki görevlinin ve temsil ettiği partinin referandum öncülü üzerine kurulu basit 'doğru-yanlış' ifadeler olduğunu belirtiyor. Yani insanlara ne vaat ettiğine ve insanların neye ihtiyacı olduğuna bağlı.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

Lichtman'ın kitabında daha detaylı açıkladığı 13 anahtarı şöyle:

Bu anahtarların doğru ya da yanlış olduklarına karar vermek gerekiyor. Eğer ifadeler doğruysa bu, şu an görevde olan partinin yani Demokratların kazanacağını, eğer yanlışsa da partinin değişeceğini yani Cumhuriyetçilerin başa geçeceğini gösteriyor. Hangi cevap sayısı daha fazlaysa olasılıklar o partinin lehine.

1. Parti Mandası: Dönem ortası seçimlerinden sonra, görevdeki parti geçen seçime göre Temsilciler Meclisi'nde daha çok koltuk tutar.

2. Rekabet: Görevdeki partiye ciddi bir rakip yok.

3. Görev Süresi: Görevdeki partinin adayı mevcut başkan.

4. Üçüncü Parti: Kayda değer bir üçüncü parti ya da bağımsız adaylık yok.

5. Kısa Vadeli Ekonomi: Seçim kampanyası sırasında ekonomi durgunluk yaşamamakta.

6. Uzun Vadeli Ekonomi: Kişi başı milli gelir önceki iki döneme göre daha yüksek.

7. Poliçe Değişikliği: Görevdeki yönetim milli politikada büyük değişiklikler sunmakta.

8. Sosyal Huzursuzluk: Dönem süresince aralıksız bir sosyal huzursuzluk yok.

9. Skandal: Görevdeki parti büyük bir skandala karışmadı.

10. Dış Politikada Başarısızlık: Görevdeki parti askeri veya siyasi bir başarısızlığa uğramadı.

11. Dış Politikada Başarı: Görevdeki parti askeri veya siyasi bir başarı kazandı.

12. Görevdeki Parti Adayı: Görevdeki parti adayı karizmatik ya da milli kahraman.

13. Rakip Parti Adayı: Rakip parti adayı karizmatik ya da milli kahraman.

Bu ifadelerin doğru mu yanlış mı olduğuna Amerikan halkı karar verecek.

Tabii ki Lichtman'ın bu teorisinin bir kanıtı yok ancak geçen 8 seçimde doğru tahminde bulunduğuna göre geçerlilik payı bulunduğunu düşünüyoruz. Hillary Clinton son ankette önde olsa da Trump'ın bu ifadelere göre kazanacağını öne sürüyor profesör. Çünkü Obama ne kadar iyi iş başarmış olsa da Clinton aynı karizmaya sahip değil.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
simge-aktas

Trump ile Kuzey Kore lideri Jong-un aynı kafadan yani pek yorum yapmaya gerek yok.Amerika'da en olmaması gereken şey Irkçılık iken Trump aksine bu yönde.Hillary ise fazla tecrübeli bir kadın ,bu işin o****ğunu almış artık.Daha başkan seçilmeden Orta doğu hakkındaki politikasını net belli ederek,zaten kimliğini belli etti,rengini de.Madem süper güç olacaksın ,bunun başkanı olacaksın,Orta Doğu'da yıllar önce İngiltere'nin uğraşamadığı İsrail-Filistin sorunu,Kuzey-Güney kore ve Güney Amerika'daki engel olamadığınız uyuşturucu ticaretini çözüme kavuşturmaya niyetli olacaksın...Hillary fazla önceden rengini belli etti ki ,İsrail'e desteği demantıklı da sonuçta .Rothschild'tan desteği kapar.En iyisisi şüphesiz Barnie Sanders ,adamın yaptığı işleri okusanız yeter.Ancak onunda başkanlıkta ne yolda bilmiyorum...

bahar.gulozen

Siyonist ve evangelist savaşları..Boşluktan istifade ömrümüzü biraz daha uzattık artık bundan sonra hakkımızda hayırlısı..

yakcan

İnşallah trump kazanır orta doğu ve ülkemiz için hayırlısı bu gibi gözüküyor sinsi hilary clinton'dan iyidir adam iş adamı fazla reeel politiğe de kafası basmıyor rahat ederiz :)

simge-aktas

İçtiğin şeyden istiyorum

yakcan

ha ha herkes yazmış benimkimi battıı

simge-aktas

özellikle seni seçtim

yakcan

unuıtma seçimden sonra görüşelim

simge-aktas

Görüşürüz ancak ben kazanmaz demiyorum ama inşallah Trump kazanır olayını da desteklemiyorum...

yakcan

görücez yan çizmiş hemen simge

simge-aktas

???

gokberkefendi

Hillary Clinton veya Donald Trump'dan herhangi birinin seçildikten sonraki dünyanın durunun ne olacağını görmek basit. Hillary için Bill Clinton dönemine Trump için Bush dönemine bakmanız yeterli Selametle .. :)

yasin-ozyurt

Trump yeni dünya düzeninin adayı zengin ve fakir arasındaki düzey farkı daha da artıcak,ırkçılık abd de tavan yapacak,diğer ülkelerle ilişkiler değişecek,en kötüsüde bu akıl sağlığı bozuk adam en karlı olarak çıkacak.Tüm yaşanan terör olaylarının arkasından yıllar sonra açılacak davalarda Trump çıkacak ama ii işten geçmiş olacak .

Görüş Bildir