Son İsimler Robert de Niro ve Biden Oldu: ABD'de Bombalı Paket Gönderilen Adres Sayısı 9'a Ulaştı

 > -

ABD'de bombalı paket paniği sürüyor. Milyardar iş adamı George Soros'un ardından aralarında eski başkanlar Obama ve Clinton'ın da yer aldığı çok sayıda isme bombalı paket gönderildi. Son adresler ünlü aktör Robert de Niro ve ABD'li eski Başkan Yardımcısı Joe Biden oldu. Bombalı paket gönderilen adres sayısı 9'a ulaştı. Yetkililer bu sayının artabileceğine dikkat çekerken, uzmanlar paketlerdeki DNA izlerine ulaşmaya çalışıyor. 

ABD'de milyarder iş adamı Soros'un posta kutusunda bulunan bombalı paketin ardından peş peşe yaşanan gelişmeler ülkede panik yarattı. 

Emniyet yetkilileri Soros'a gönderilen paketi incelemeye alırken, çok sayıda adrese yeni bombalı paketler gönderildi. 

Bombalı paket gönderilen adresler arasında ABD'nin eski başkanları Barack Obama, Bill Clinton, eski CIA Başkanı John Brennan, New York'un üst düzey yöneticileri, Demokrat Partili senatörler ve CNN'in New York ofisinin içinde yer aldığı Time Warner binası da yer aldı.

Son hedefler Robert de Niro ve Joe Biden

ABD'li aktör Robert De Niro'ya ait olan restorana bırakılan şüpheli paket üzerine  New York polisi bomba imha ekipleri incelemelerde bulundu. Ardından şüpheli paketin bomba imha ekiplerince restorandan çıkarıldığı öğrenildi.

ABD Başkanı Donald Trump'a muhalefetiyle de tanınan De Niro, Trump'ın kendi restoranlarına girmesini yasakladığını açıklamıştı. De Niro ayrıca, geçen haziran ayında düzenlenen 72. Tony Ödülleri'nde ABD Başkanı'na küfretmişti.

Bombalı paket gönderilen son adres ise ABD'nin eski Başkan Yardımcısı Joe Biden oldu. Bombalı paket Biden’ın evine gönderilmek üzereyken Delaware’de bir posta merkezinde ele geçti. Biden ile birlikte bombalı paket sayısı 9'a yükseldi.

"Bu bir terör eylemi"

New York Polis Komiseri James P. O'Neill, CNN'in de içinde bulunduğu Time Warner Center'a gönderilen patlayıcı düzeneğin aktif olduğunu ve beyaz toz içeren bir zarf içerdiğini söyleyerek, "Bu bir terör eylemi" dedi. O'Neill, "Biz bunu daha önce de gördük, daha kötülerini de gördük. Gözümüzü korkutamayacaklar, suçluları adalet önüne çıkaracağız." diye konuştu.

"Çok daha fazla paket ortaya çıkabilir"

Clinton'ların New York'taki rezidansının girişi

CNN canlı yayınına katılan New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, “Seri bir bombacımız oldu. Yerli mi yabancı mı bilmiyoruz. Bu durum sürecek gibi görünüyor. Günler belki de aylar. Çok daha fazla paket ortaya çıkabilir” dedi.

Parmak ve DNA izi aranıyor

Uzmanlar patlamadan ele geçirilen boru tipi bombalarda parmak ve DNA izlerine ulaşmaya çalışıyor. Bir kısmı kargoyla bir kısmıysa normal posta yoluyla gönderilen bombalı paketlerin kaynağına ulaşmak amacıyla posta merkezleri ve kargo şirketlerinde çekilen kamera kayıtları inceleme altına alındı.

Adli bilişim uzmanları bombalı paketlerde çok güçlü delillere ulaşılabileceğini öngörüyor. Uzmanlar, en dikkatli bomba uzmanın bile paketlerde ter, tükürük ya da deri hücrelerinin izlerini tespit etmek için kullanılabilecek genetik delilleri arkasında bırakabileceğini belirterek bu delillerin parmak izi veya saç teli olabileceğine işaret ediyor.

Trump medyaya yüklendi

ABD Başkanı Donald Trump, son dönemde yaşanan bombalı paket olayları üzerine kendisine yöneltilen eleştirilerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Trump, "Bugün gördüğümüz nefretin çok büyük bir kısmı, ana akım medyanın kasıtlı olarak yanlış haberler yapması sonucunda oluştu. Ben buna 'yanlış haberler' demeyi tercih ederim. Bu durum tanımlanamayacak kadar kötü ve nefret dolu bir hal aldı. Ana akım medya, hareketlerini düzeltmeli. Hemen" ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir