Son Hazırlıklar Yapılsın! Heyecanla Beklediğiniz Doğumun Yaklaştığını Gösteren İşaretler

4PAYLAŞIM

Dünyanın belki de en mucizevi duygusunu yaşayanların kesinlikle bunları bilmesi gerekiyor.

1. Bebeğin uygun pozisyonu alması

Bebeğinizin ters duruşu, aynı zamanda bebeğinizin kafasının pelvise doğru ilerlemesi, annenin kasık kaslarının arasında hareket etmesi anlamına gelir. Genellikle anneler bebeklerinin bu duruşunu hissederler ama bazen anneler hissetmeyebilirler. Bir bebek, eğer annenin ilk çocuğu ise doğumdan iki hafta önce bu duruşa geçer. Fakat ilk çocuktan sonra bu zamanı tahmin etmek daha da zor hale gelir.

2. Kramplar ve artan bel ağrıları

Doğum bekleyen bir anne, bebek büyüdükçe bel ağrısı ve kramplar hissedebilir. Bebeğin ağırlığının da artması bu durumu etkiler fakat tek başına bütüncül bir etki yaratmaz. Hormon değişiklikleri, kas ayrılması ve hatta stres bu ağrıları arttırabilir.

3. Oynuyormuş gibi hissettiren eklemler

Kadının hormonları hamilelik boyunca kasları ve eklemleri etkileyebilir. Relaksin ve projesteron isimli bu iki hormon kasları rahatlatır ve bağ dokularla eklemleri gevşetir. Karın kasları da ayrıca rahim genişledikçe ayrılır.

4. İshal

Bir kadın hamilelik süresi boyunca hormonlar ve besin değişikliği nedeniyle ishal problemi yaşarlar. Fakat üç aylık dönemde artan ishal sıkıntısı doğumun yakın olduğunu gösterir ve annenin kendisini hazırlamasını sağlar.

5. Kilonun sabit kalması

Bebek bekleyen bir anne, son üç aylık dönemde bile kilo almalıdır. Fakat hamileliğin sonlarına doğru kilolarının aynı kaldığını, hatta kilo vermeye başladıklarını fark edebilirler. Bebek hala kilo alabilir ama bu dönemde sıvı kaybı yaşadığı için herhangi bir değişiklik yokmuş gibi hissederler.

6. Yorgunluk ve yuvalanma hissi

Kadınlar hamileliğin sonlarına doğru kadınlar, hamileliğin başında hissettikleri bazı hisleri yeniden hissedebilirler. Yuvalanma hissi ve yorgunluk da bu hisler arasında. Evrensel bir şey olmamakla beraber, bazı kadınlar hamilelik süreçleri olarak daha fazla enerji hissedebilirler.

7. Yoğunluğu ve rengi değişen vajinal akıntı

Bir anne, rahmi kapatan sümüksü yapıyı parçacıklar halinde veya tek seferde düşürebilir. Bazı kadınlarda bu durum hiç yaşanmaz. Bu nedenle vajinal akıntı artabilir ve daha kalın bir yapıda olabilir. Ayrıca doğum yaklaştıkça daha pembemsi bir renkte olması da beklenir.

8. Daha güçlü ve sıklıkla gerçekleşen kasılmalar

Kasılmalar erken doğum belirtisi olabilir ama her zaman bu geçerli değildir. Anneler, doğumdan önce aylarca kasılmalara maruz kalabilirler. Kolaylıkla geçmeyen daha güçlü kasılmalar, özellikle sıklıkla olup ağrıya neden oluyorsa doğumun yakında gerçekleşeceğinin belirtisidir. Anneler pozisyon değiştirince geçen kasılmalar ise herhangi bir doğum belirtisi özelliği taşımazlar.

9. Su gelmesi

Filmler ve televizyon programları, vajinadan gelen suyu doğum başlangıcı olarak nitelendirse de, aslında bu belirtiler arasında neredeyse son sırada yer alır ve her kadın bunu yaşamaz. Doğumların yaklaşık %15'inde su gelir. Suyun gelme sebebinin ise bebeğin beyin sinyallerinden gelen kimyasal bir reaksiyon olma ihtimali vardır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
googlehanim

Sadece %15 mi? Kandırıldık mı yani?

Görüş Bildir