Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Son Dönemlerin En Yaygın Krizi: Panikatak Geçiren Biri Neye İhtiyaç Duyar?

-

Panikatak, yaşayanlar kadar şahit olan kişiler için de korkutucu olan bir hastalık. Gün geçtikçe de bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin sayısı artış gösteriyor. Belki de yakın çevrenizde anksiyetesi olan bir arkadaşınız ya da ailenizden biri vardır. Kriz geçirirken çok sıkıntılı, çaresiz ve ürkütücü göründüklerini tahmin edebiliyoruz. Sokakta, asansörde ya da herhangi bir yerde bu kişilerden birine rastlamak mümkün. Böyle anlarda onları rahatlatabilmek için küçük bir espri yapıp karşınızdaki kişiyi sakinleştirmeye çalışabilirsiniz.

Karşınızdaki kişi bu atağı geçirirken sadece onu rahatlatmanızı ve oradan kurtulacağını bilmek ister.

Psikolog Rachel Hard'ın dediğine göre: "Bir panikatak birden fazla semptom içerir. Bu semptomlar genellikle dört tane veya daha fazla olur. Semptomlar kızarma, terleme, nefes darlığı, boğulma hissi, göğüs ağrısı, titreme, hızlı kalp atışı, baş dönmesi, mide bulantısı ve aynı zamanda ölme korkusu ile ilgili düşünceler ve endişeler olur."

Bir gün panikatak geçiren birisine rastlarsanız ona yardım edebileceğiniz iki yol vardır: Yavaş nefes almasını sağlayın ve başka şeylere odaklanmasına yardımcı olun.

Yavaş nefes almak vücuda tehlike olmadığının mesajını verir ve vücuttaki oksijen seviyesini arttırır. Odaklanma ise onları içinde oldukları ruh halinden çıkartarak, çevreleri hakkında farkındalıklarını arttırır.

Bir araştırmacı, bu atakları geçiren kişiler ile kriz anında en çok korktukları şeyler ve onlara neyin iyi geldiği hakkında konuştu.

Leonie Slater (aktris)

"Bir arkadaşım geçirdiğim bir atak sırasında benimle yere oturdu ve sadece ellerimi tuttu, benimle yavaş ve derin nefesler aldı. Paniklemeye ve korkmaya başladığım anlarda ise beni sakince nefes almaya yönlendirdi. Bu benim için hala çok şey ifade ediyor."

Tracy Knatt (yemek ve blog yazarı)

Tracy Knatt geçirdiği bir anksiyete krizini şu şekilde anlatıyor. "Mmm yardımcı olan kişilerden bahsederken kedim bu kümeye dahil mi?  Ona sahip olduğum için gerçekten çok şanslıyım. Atak geçirirken başkalarına haber vermeye çok utandım ve o bunu hissetti, yanımda deli gibi zıplayarak dikkatimi dağıttı. Bana başka bir şeye odaklanmam için güç verdi.

Panikatak geçiren birine yardım etmek istiyorsanız onun sadece şöyle düşünmesine yardımcı olun: "Bu bitecek ve ben iyi olacağım."

Nikki Gibson (dört çocuk annesi)

"Panikatak geçirirken benim için yapılan en iyi şey, beni bu durumdan kurtulacağıma inandıran ve sakinleştiren insanlardı. Yavaş yavaş ve sakince nefes almama yardımcı oldular. Daha önce de bunu yaşadığımı ve kurtulduğumu, hayatta kaldığımı hatırlattılar. Bu bitecek ve ben iyi olacaktım..."

Sally Bunkham (Mum'un kurucusu)

"Panikatak geçirirken aklımda sadece annemin sözü canlanıyor. O bana şöyle derdi: "Bu seni öldürmez ya da incitemez, sadece bunu hatırla ve sakinleş..." Bazen çok korksam da bunu her zaman hatırlıyorum. Bu neredeyse bana yardımcı olan tek şey."

Sie Crossley, panikatağı olan birçok insana yardımcı olan biri...

"Düzgün bir nefes ve sayarak nefes alıp-verme gerçekten işe yarayan bir yöntem. Düzgün nefes alıp vermek için yanınızda o kadar çok eşya var ki. Mesela cep telefonu... Parmağınızı cep telefonunuzun çevresinde dolaştırın. Uzun kenarları boyunca nefes alın ve kısa kenarları boyunca da nefes verin. İşte bu kadar basit. Çevrenizde başka kişiler varsa, nefes alıp verirken onlarla başka konular hakkında konuşun."

Bizce artık hepimiz, onlara nasıl yardımcı olacağımızı biliyoruz... 🤗😇

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
safemod

Panik atağı bilmeyenler için şöyle bir tanım yapılabilir. Şehirlerarası yolda hızla giderken yolunuzun tam önüne carpmak üzere olduğunuz bir yaya veya araba geldiğinde frene ve kornaya sonuna kadar basarken kurtardiginizda tüm vücudunuzun stres altında titrerken ani soguk terlemeyle beraber ne nefesinizin size yetmesi ne normal bir kalp atisi ve sakinlik adına birşeyin kalmadığı durumun sizde ortada birsey yokken ansızın çok daha yoğun, ayni sonuclarla ortaya cikan ve kolay durdurulamayan yaşanılan adrenalinin etkisi.

evelyn.mchale

Yaklaşık 4 senedir yaygın anksiyete bozukluğundan muzdarip olan bir kişi olarak diyorum ki yukarıdaki maddeleri kesinlikle uygulamaya çalışın. Kendinizi dinlemeyi bıraktığınız an atağın da geçtiğini fark edeceksiniz. İçinizde o durmadan felaket tellalı konuşup aklınıza her türlü nifağı sokmaya çalışan kötü kalpli şam şeytanının ağzını kapatın. O zaman daha iyi olacaksınız. :)

Görüş Bildir