Son 12 Ay İncelenecek: Dünya Sağlık Örgütü Oyun Bağımlığını 'Ruhsal Problem' Olarak Kabul Etti

 > -

Dünya Sağlık Örgütü, 11. kez yayınladığı 'Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılması' raporunda bilgisayar oyunu bağımlılığının, resmen ruhsal sağlık problemi kategorisine alındığını açıkladı.

'Oyun Rahatsızlığı' olarak adlandırıldı.

Anadolu Ajansı'nın aktardığı habere göre, pratisyen hekimlerin, dünya genelinde sağlık sorunlarını teşhis etmek için kullandığı Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılması (ICD) tanı kılavuzunun 11'inci yeni versiyonunda, bilgisayar oyunları bağımlılığı resmen "ruhsal sağlık problemi" olarak yer aldı. 

Bağımlılık, ICD kılavuzunda "Oyun rahatsızlığı" olarak isimlendirildi.

'Sen Hâlâ Uyumadın mı?' Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı Akıl Hastalığı Olarak Kabul Edilecek - onedio.com
'Sen Hâlâ Uyumadın mı?' Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı Akıl Hastalığı Olarak Kabul Edilecek - onedio.com

Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın tanımını da yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), oyun rahatsızlığını kişinin ilgi alanı ve günlük aktivitelerini belirlemede sorun oluşturan ve sürekli tekrar eden ciddi bir bağımlılık ve şiddetli bir davranış modeli olarak nitelendirdi.

Hastalığın belirtileri de tanımlandı.

Hastalığın belirtileri arasında oyun oynama sıklığı, yoğunluğu ve süresi, diğer aktiviteler arasında oyuna verilen önceliğin seviyesi ve tüm olumsuzluklara rağmen artan sıklıkla oyun oynamaya devam edilmesi gösterildi.

WHO'nun çalışmalarına göre, "oyun rahatsızlığı", dijital veya video oyun aktiviteleriyle uğraşan dünya nüfusunun sadece yüzde 2-3'ünü etkiliyor.

Bu orana rağmen WHO, video oyunlarından zevk alan kişilerin, oyun etkinliklerine harcadıkları süreye, fiziksel, psikolojik ve sosyal durumlarındaki değişikliklere karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunuyor.

Hastalığın teşhisi için kişinin son 12 ayına bakılıyor.

WHO, oyun rahatsızlığı teşhisi konusunda günlük veya haftalık limitler koymuyor. Hastalığın teşhisi için en az 12 aylık süreçte yaşanan kişisel, aile, sosyal, eğitim, mesleki ve diğer alanlardaki anormallikler teşhis için gerekli veri ve belirti olarak kabul ediliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir