Soma'da Madenci Tekmeleyen Yusuf Yerkel, ABD'deki Polis Şiddetine İlişkin Paylaşımıyla Gündemde

 > 
463PAYLAŞIM

2014 yılında Soma'da 301 madencinin öldüğü facianın ardından protestocu bir maden işçisini tekmelemesiyle tanınan eski Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel, ABD polisinin George Floyd'u öldürmesiyle ilgili 'kötülüğün sıradanlığı' yorumunu yaptı. Sosyal medya kullanıcıları Yerkel'in paylaşımına tekmelediği işçinin fotoğrafını paylaşarak tepki gösterdi.

Yusuf Yerkel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ABD'deki durumu Hannah Arendt’in “kötülüğün sıradanlığı” kavramıyla açıkladı.

Yerkel şu ifadeleri kullandı:

“ABD’deki protestoların bu kadar büyümesinin altında galiba Floyd’un öldürülme olgusunun etrafında aşikar hale gelen H. Arendt’ın ifadesiyle ‘kötülüğün sıradanlığı’ olgusu yatıyor. Sıradan beyaz bir polisin korkunç bir şeyi ‘her zamanki iş’ gibi yapıyor olması bardağı taşırdı.”

Yerkel’in bu paylaşımı sosyal medya kullanıcılarının tepkisine yol açtı.

Yerkel gelen tepkilerin ardından hesap erişimini sınırlandırdı ve tweetlerini korumalı hale getirdi.

Attığı tekme sonrası rapor almıştı

2014'te dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın müşaviri olan Yerkel, Soma faciasını protesto eden madenci Erdal Kocabıyık’ı yerde tekmelemiş ve kamuoyu günlerce bu olayı konuşmuştu.

Madenci Kocabıyık hakkında daha sonra soruşturma başlatılmış, Başbakanlık’ın koruma araçlarına hasar verdiği iddia edilerek faiziyle birlikte 631 lira para cezasına çarptırılmıştı. 

Kocabıyık ayrıca “kamu malına zarar verdiği” gerekçesiyle 10 ay hapis cezasıyla yargılanarak mahkûm edilmişti.

Yerkel ise attığı tekme nedeniyle ‘sakatlanarak’ 7 gün iş göremezlik raporu almıştı.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir