Sofraları Hazırlayın! Birbirinden Güzel Türk Sanat Müziği Eserleri ile Burçlar!

1.1bPAYLAŞIM

İlginiz olsun ya da olmasın; bu topraklarda büyümüş herkesin yolu Türk Sanat Müziği'nden mutlaka geçmiştir. Bir film sahnesinde duymuşsunuzdur, babanız tıraş olurken mırıldanır, ya da ciks müziklerinizi dinlemek için çıktığınız yolda mekana giderken kenardaki meyhanelerden yükselen içli sözleri mutlaka ezberden bilirsiniz.

Kimisi için apayrı bir tutkudur; fakat utanmadan da iddia ediyoruz, Türk Sanat Müziğini sevmeyen yoktur!

İşte duyguların en zarif hali, en kibar tasviri ile Türk Sanat Müziği şarkılarının burçlara konumlandırması! İyi eğlenceler!

Burçların yolu arabeskten geçti... Türk Sanat Müziğinden geçmese olmazdı!

Herkesin Derdi Kendine! 12 Burcun Özelliklerine Göre Aşk Acılarını Özetleyen Arabesk Şarkılar - onedio.com
Herkesin Derdi Kendine! 12 Burcun Özelliklerine Göre Aşk Acılarını Özetleyen Arabesk Şarkılar - onedio.com

Bu içerikte de "evet ya, aynı ben!" diyeceksiniz diye umuyoruz.

Koç Burcu: Sevemez Kimse Seni

Hayat bir yarış, en minnoş duygular bile alev alev tutkulara dönüşür Koç burcunun kalbinde. Eğer bir Koç burcu sizi seviyorsa; sizi sevmek de bir yarış, bir savaştır ve en iyisini tabi ki o yapar. Sizi en çok sever, kimse onun kadar sevemez! Sizi sevme birincisidir! Yiyorsa başkaları da öyle sevsin sizi... Sevemezler ki! Çünkü en çok Koç sever! En iyi o! "En" tamam mı!? En! En! En çok! 😂

Koç, hödük bir burç gibi lanse edilse de sever be arkadaşlar. "Seni sevmekten değil, kaybetmekten korkarım" diyerek de mini itirafını sıkıştırır bu şarkının kenarına.

Boğa Burcu: İnleyen Nağmeler

"Arzular orada zevk oradaydı,
Bir deniz ki aşk dolu dalgalar vardı"

Boğa, Venüs'ün yani aşk, zevk ve güzellik tanrıçasının kontrolündedir. Ayrıca toprak elementindendir. Toprak gibi sabit, gerçekçi, bereketli ve net - Venüs gibi keyif, sefa, huzur ve anlayış doludur... Boğa'nın o kimseleri kolay kolay almadığı o kalbindeki cennette bir sürü an yaşanır - çoğu geçmişte kalmış anılardır. İnleyen nağmeler yükselir işte oradan. O cennete ulaştıysanız, çıkmayın bizce!

İkizler Burcu: Elveda Meyhaneci

"Ne yerde, ne gökteyim, 
Bir garip seferdeyim.
Aşık mıyım ben neyim?
Sarhoş olamıyorum!"

İkizler burcundan yaka silkenler, bir de İkizler burcu olmanın nasıl bir şey olduğunu düşünsünler! Dışı sizi, içi onları yakar. Hayat bir garip seferdir onlar için. İkili duygular arasında savrulurken bir de üstüne aşık olmak ise bir fırtına! Aşık mı, sarhoş mu, yerde mi, gökte mi? Nerede? Bu şarkı İkizler'in içme şarkısı işte.

Yengeç Burcu: Şimdi Uzaklardasın

Elbette ki duyulduğu an insandaki tüm yaşama sevincini söküp atan ve acılara çivileyen bu yegane şarkı Yengeç burcuna uygun görülecekti. Sevda bahçelerinin çiçekleri hep soldu arkadaşlar. Yengeçleri üzmemeliydiniz!

Yengeç olmak işte "hiç ayrılamam" demek, zamanı gelince de "kavuşmanın hayal olması"...

Aslan Burcu: Huysuz ve Tatlı Kadın

Aslan burcu bu şarkıyı hem kendisi için, hem de sevdiği insan için dinleyebilir.

Aslan zaten kendisi gibileri sever! Egolu dediğimiz Aslan, tatlı olduğu kadar huysuz olduğunu da bilir. Huysuzluğun, onun sevgisine layık olmak için gidilecek yolda çekilecek bir çile olduğunu da - sevdiği insan uğruna seve seve çekeceği tatlı bir yük olduğunu da bilir. Aslan kendini sever, karşısındakini de sever. Aslan sevdiğiyle kendini bir görür. Huysuzdur, huysuzluğu çekecektir. Aşk gibi, sevda gibi işte...

Doldur kadehleri doldur!

Başak Burcu: Kimseye Etmem Şikâyet

"Kimseye etmem şikayet" diye başlayan bir şikayet şarkısı elbette ki Başak burcuna... Birazcık şikayet eder, kabul; lakin hakkıdır da! Başak, bu hayatta çeker arkadaşlar. Kendi hayatında sıkıntı yoksa bile gider başkasının sıkıntısını hisseder, çeker. Şikayet etmem der ama naif naif mırıldanır kendi kendine. Endişelidir, "istikbaline baktırça titrer"... Başaklar keşke ne kadar sevildiklerini bilseler!

Terazi Burcu: Gitme Sana Muhtacım

Yürek sancısı yapan bu şarkıyı Terazi burcuna layık gördük yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var... Bu şarkı her ne kadar sözleri "sensiz yaşayamam" olsa da, garip bir neşe ile seslendirilir. Terazi, aşk yaşadığı sırada kendisini yüzde yüz o ilişkiye verir, bütünlendiğini hisseder. Lakin bu durumdan zaten zevk almaktadır. İlişki bittiğinde, bu zevk halinin Terazi'nin kendi duygularına yönelik olduğunu anlarsınız. Terazi sizi seviyorken, tadını çıkarın. Herkes size gururla "sana muhtacım" diyebilecek kadar güçlü değildir! Bittiğinde dönüp bakmaz. İşte o zaman Terazi'nin bu şarkıdaki saçma neşesini anlarsınız.

Akrep Burcu: İntizar

Şimdiiii... Türk Sanat Müziğinden bahsediyoruz diye sandınız ki hep naif, minnoş duygular işleyeceğiz. İntizar şarkısının şu sözlerini düz bir yazı okurcasına göz önünde bulundurmanızı istiyoruz öncelikle:

"Dilerim Tanrı'dan ki, sana açık kucaklar, bir daha kapanmadan kara toprakla dolsun! Kan tükürsün adını candan anan dudaklar. Sana benim gözümle, bakan gözler kör olsun!"

Hiçbir rock şarkısında dahi bu kadar sert sözler yoktur. Türk Sanat Müziğinin en karanlık kuyusu adeta! İzin verin de bir zahmet Akreplerin olsun bu şarkı!

Yay Burcu: Elbet bir gün buluşacağız

Yay, gider. Hep gider. Gözü arkada kalsa da gider. Fakat bu demek değildir ki geride kalanları unutur. Unutmaz arkadaşlar. Hayatın uzun bir yolculuk, duyguların keşfedilesi, insanların tanınıp sevilesi yahut yenilesi olduğu bu Yay dünyasında; en derinlerde bir arzudur hep "bir gün kavuşmak". 

Şansına güvenir, elbet bir gün kavuşacaktır özlediklerine. İnşallah kavuşursun be Yay!

Oğlak Burcu: Dönülmez Akşamın Ufkundayız

Karanlık... Daha çok karanlık!

Dönülmez akşamın ufkunda hakikatin ve "son"un farkına varan bir Oğlak kadar depresif ve bilge olamayacağız hiçbirimiz. Mutsuz olacaklarını bilseler bile, tatlı öpücükler yerine hakikatin sert tokatını yemeyi tercih eden Oğlak burçları için geliyor:

"Cihana bir daha gelmek hayal edilse bile
Avunmak istemeyiz, böyle bir teselli ile
Geniş kanatları boşlukta simsiyah açılan
Ve arkasında güneş doğmayan büyük kapıdan
Geçince başlayacak, bitmeyen sükûnlu gece."

Kova Burcu: Dalgalandımda Duruldum

En çok dalgalanan burç olarak Kova, hayatının her döneminde bu şarkıyı dinleyebilir. Zaten şöyle şarkıların tınladığı bir rakı masasında kim durulmaz ki?

"Aşık gibi sevmesende 
Kardeş gibi sev beni" diyecek kadar da yine aklı beş karış havadadır bunun. Daha çoook dalgalanır da durulur bu Kovalar!

Balık Burcu: Hiç Bir Şeyde Gözüm Yok

Hiçbir şeyde gözü yok gerçekten de! Çünkü Balık bu! 

"Sızlayan her yerimin
Şu çileli serimin
Sahipsiz dertlerimin
Çaresini bul yeter"

Ama o dertlerin tek çaresi de kendisidir!

Sevgiyle!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Balık çok şey isteyebilir ama önemli olan olmasada olurdur onun için ahhh beeeee ahhh

bronz-sisko-kiz-heykeli

oğlak burcuna torpil yapılmış! o salaklar çalışmaktan bu şarkıyı layıkıyla dinleyemezler, dinleseler de hep iş düşünürler. dönülmez akşamın ufkundayız boğanın olmalıydı... hatta düşündüm de tüm şarkılar boğanın olmalıydı..............................

lord_of_drinks

Kız Muazzez Balcı ne de iyi geldi bu şarkılar..Şerefine bi ufak ayran açıyorum içelim güzelleşelim! :)

nicola-tesla

Hiçbir şeyde gözü yok gerçekten de! Çünkü Balık bu!

countess-rain

Başak için de cuk sesi geldi:)

Görüş Bildir