Smyrna Antik Kenti Kazılarında Mitolojik Varlık 'Satyros' Kabartması Bulundu

 > 
28PAYLAŞIM

İzmir’deki Smyrna Antik Kenti’nin tiyatrosunda yapılan kazı çalışmalarında, elinde avcı sopası olan bir Satyros kabartması bulundu.

İzmir'in son 3 bin yıllık tarihinin izlerini taşıyan Smyrna Antik Kenti’nde, Kadifekale ile Smyrna Agorası arasındaki yamaçta yer alan tiyatrodaki kazılar birkaç yıl önce başladı.

Yaklaşık 700 yıl kullanıldıktan sonra MS 4. yüzyılda kaderine terk edilen ve zaman içinde üzeri toprakla kaplanan tiyatronun seyirci oturma sıralarının bir bölümü günümüzde yeniden açığa çıkarıldı.

Twitter hesabından kazılara ilişkin son gelişmeleri paylaşan Kültür Bakanlığı'na bağlı Kazılar Dairesi Başkanlığı, tiyatro sahne binası kazılarında mitolojik bir varlık olan ve elinde avcı sopası (Lagobolon) bulunan genç bir Satryros kabartması bulunduğunu duyurdu.

Tweet'le birlikte kabartmaya ait fotoğraflar da paylaşıldı 📷

Yunan mitolojisinin sivri kulaklı ve kuyruklu varlıkları

Satyroslar Yunan mitolojisinde Şarap Tanrısı Dionysos’un maiyetinin ayrılmaz parçası olan yarı insan, yarı hayvan yaratıklar. Bunlara silenos da denmektedir. 

Satyroslar çeşitli şekillerde betimlenmiştir. Önceleri çıplak, at kuyruklu ve at kulaklı, dik duran phalloslu, daha sonraları ise teke bacaklı ve kuyruklu olarak betimlenmişlerdir.

Satyroslar kırlarda dans eder, Dionysos ile birlikte şarap içer ve maenad ve nympheleri kovalarlardı.

Arkeofili, Arkeolojikhaber ve Twitter

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir