Sizin Hesabınız da Ele Geçirilmiş Olabilir! 2017'nin En Kolay Tahmin Edilen Parolaları Listesini Açıklıyoruz

86PAYLAŞIM

Parola belirlerken hem bizden bir şey barındırmamasına dikkat ediyoruz hem de kendimiz hatırlayabilecek kadar erişilebilir karakterler seçmeye çalışıyoruz. Öyle ki bazen benzer fikirlerle yola çıkıp benzer sonuçlara vardığımız da oluyor. İşte biraz dünyadan biraz Türkiye'den 2017'nin talep gören parolaları!

Password

Adı üstünde: Parola. Amacını belli ediyor, parola nedir diye soran bir siteye verilecek en iyi yanıt tabii ki 'parola' olacaktır ama yıl boyunca basitçe tahmin edilmiş.

123456

O artık gönüllerin efendisi, önemsiz hesaplarımıza verdiğimiz biricik parola. Bu yıl da yerini korudu, yıllar geçtikçe herkes bu paroladan uzaklaştığında en zor parolalar arasına gireceğinden şüpheliyiz.

12345678

"Parolanız 6 haneden uzun olmalıdır." uyarısını aldıktan sonra 123456 bir anda 12345678'e evrilir. Nedense 7'de sona erdiği çok sık görülmez, çift hanede sonlandırmayı seviyoruz galiba.

Qwerty

Klavyedeki ilk 5 harf ilk 5 sayıdan daha zor tahmin edilebilir gibi görünüyor ama pek de öyle değil. Sıralı sayı ve harflerden insanlık olarak kurtarılmamız gerekiyor.

Football

Hem dünyanın hem de parolacılık dünyasının gözdesi. Dünya genelinde daha yaygın olan bu parola ülkemizde pek yaygın değil, belki biz de diğer hobilerimizi parola olarak kullanıyoruzdur.

Memleket plakası + Yaşanılan şehir plakası

Memleketiniz Samsun ise ve İstanbul'da yaşıyorsunuz, 5534 parolası akla ilk gelen parolalardan biri, güzel yanı sizi tanımayan birinin tahmin etmesi zor, kötü yanı yakınınızdakiler özellikle banka hesaplarınız konusunda 'biraz' bilgili olabilir.

Abc123

Bu çanta moda dünyası için ne ifade ediyorsa abc123 de parolalar evreninde aynı şeyi ifade ediyor. Konforlu, güvenli hissiyatı veriyor ama pek de şık değil...

Starwars

Yeni üçlemenin heyecanına web sitelerine verdiğimiz parolalar da ortak oldu. Starwars, 2017 yılında en çok kullanılan parolalar arasında üst sıralarda yerini buldu. Ne yazık, güç bizimle olamadı, çok da sık tahmin edildi.

123123

Klavye üzerinde minimum hareketle maksimum güvenlik sağlamak isteyenlerin uğrak noktası olan bu parola da güvenli olduğu düşünülen fakat en kolay tahmin edilen parolalardan.

1453

Eskimez, eskiyemez. Tarih bilincimizi gönülden, verilerimizi korurken göstermeye 2017'de de devam ettik.

Qazwsx

İşte bu gerçekten tahmin edilmesi zor bir parola. Lakin öyle bir parola ki herkes uzun bir düşünce sürecinin ardından bu sıralamanın güvenli ve yaratıcı olduğuna kani olduğu için sıklığı hayli artmış.

Trustno1

Yani 'kimseyegüvenme'. Bu parolanın yeri gönlümüzde her daim ayrı zira hem kelime oyunu barındırıyor hem de tahmin edilse bile 'ben kimseye güvenmedim, bu parolanın tahmin edileceğini de tahmin ettim' deme lüksünü bize tanıyor. Bilgilerimiz ellerimizden kayıp gitmiş oluyor ama, olsun...

Aaaaaa

Aceleyle oluşturulan parolalardan bir diğeri de haykırma niteliğindeki bu parola. Popülerliğini yitirmemiş olması ilginç.

İsim + Doğum yılı

Parolaya isim dahil etmenin riski büyük, talebi de o oranda büyük. İsim sonuna doğum yılı eklenerek oluşturulan parolalar 2017'de de popülerliğini ve tahmin edilebilirliğini yitirmedi.

Zaq1zaq1

Parola listemizin sonunda bir kombinasyonun ürünü var fakat o da bu sıklık sarmalında yerini almış. Aslında tüm bu parolalar yüksek oranda kişisel bilgilerimizin yer aldığı web sitelerinde kullanımı kısmen yasaklanmış parolalar, yine de çoğu web sitesi bizleri uyarmıyor, bizler de kolaya kaçıyoruz. 'Kim benim parolamla ilgilensin?' diyerek kolay hatırlanacak parolalar bizleri üzmesin, 2018'de aman dikkat!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-ozkaya

Ankara/etlik bölgesinde giremediğiniz bir bina varsa kapı şifresi 1453 arkadaşlar emin olun

hipergrafi

Ben fibonacci diziminin ardışık sayılarını yapmıştım bi ara. Kafamdan saya saya yazarım diyodum. Ama sakil sen olmayan sayısalınla neyine güveniyosunda matematiksel şifreli sayı dizini falan kullanıyosun. Bankamatik başında tam anlamıyla g*t gibi kaldım. Sonra öğrenmeye de zahmet etmedim değiştirdim.

hitlerhayrani

Gel bunu bizim müşterilere anlat. 450 bin account içinde 70 küsur bin kişinin şifresi "123456". Basit bir sorguyla bu sonuca ulaşıyorum, herhangi biri denese anında soyar hesabı. Bir çok kişi çoklu güvenlik yöntemlerini yani sms onaylı veya mail onaylı girişi de aktif etmiyor sonra da kafamızı şişiriyor. Yok hesabım çalındı yok o oldu bu oldu ne biçim şirketsiniz güvenlik sağlamıyorsunuz vs.

Gizli Kullanıcı

Eskiden keylogger yapardik .jpg, mp3 uzantili dosyalarin icine gomup karsi tarafa yolladiginizda klavyesinde kullandigi butun harfler ve sayilar mail hesabiniza geliyordu... her 2 dakikada bir ekran goruntusude atiyordu :D Simdi bilmem oluyor mu antivirus yakaliyor artik

Gizli Kullanıcı

ud saolsun biz devam ettiriyoruz senin gönlün rahat olsun

cehennnet

parolaya kalemlik koyan arkadaşım vardı. Kalemlik diye parola mı olur lab

Görüş Bildir