Siyasilerin Sürekli Önümüze Isıtıp Isıtıp Çıkardığı Başörtüsü Meselesi Hakkında Toplumun Şaşırtan Düşünceleri

623PAYLAŞIM

Aslında kimsenin sorunu yok...

Kaynak: https://www.turkiyeraporu.com/toplumun-b...

1980 darbesinin ardından çıkarılan 'kamuda kılık kıyafet yönetmeliği' nedeniyle kadınlara hem üniversitelerde hem de kamu kurumlarında başörtüsü yasağı getirilmişti ve tam 31 yıl boyunca da kadınlar, kurumların önlerinde başörtülülerini çantalarına koyarak okullarına, iş yerlerine girebilmişti.

Siyasal İslam'ın simgesi olduğu için bu yasağı özellikle bazı partiler laiklik adına desteklerken; milliyetçi ve İslamcı partiler de bunun hak olduğu düşüncesiyle karşı çıkmıştı.

Bu iki kutup arasında sık sık bu mesele tartışmalara ve tansiyonun yükselmesine neden olmuştu.

Yasağa karşı okullarda ve sokaklarda kadınlar çeşitli eylemler düzenlerken TBMM'de bu yasağa karşı mücadele veren vekiller vardı. 1999 senesinde Fazilet Partisi'nden milletvekili seçilen Merve Kavakçı, o dönem büyük bir krize yol açmıştı.

Dönemin başbakanı Bülent Ecevit, Kavakçı'nın Meclis'e başörtülü gelerek devlete meydan okuduğunu söylemiş ve engel olunmasını istemişti.

2002 yılında AK Parti'nin iktidara gelmesiyle birlikte yavaş yavaş birçok alanda başörtüsü yasağı değişime uğradı. İlk önce üniversitelerde daha sonra da kamu kurumlarında kadınların başörtüsüyle yer almasının önü açıldı.

Şu anda böyle bir yasak yok fakat yine de sık sık gerek toplumun bazı kesimleri gerekse meclis üyeleri bu meseleyi gündeme getiriyor. Neredeyse her sene biz başörtüsünü tartışmak zorunda kalıyoruz. Söz hakkı kadınlarda olması gerekirken siyasi arenada bulunan erkekler bu meseleyi kendilerine yıllardır görev edinmiş durumdalar.

Peki sürekli birilerinin televizyonlarda ve diğer alanlarda gündeme getirdiği bu başörtüsü meselesiyle ilgili toplum ne düşünüyor? Türkiyeraporu.com isimli internet sitesi bu sorunun cevabını araştırdı ve Türkiye çapında 12 ilde 1517 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

Bakalım toplumun derdi gerçekten başörtüsü mü?

"Kamu kurumlarında çalışanların başörtüsü giymesine izin verilmelidir" ifadesinin yöneltildiği insanların %92’si katıldıklarını ifade etmiş.

Genel için yorumlayacak olursak vatandaşlarımız başörtülü bir şekilde insanların istedikleri alanlarda yer almasını destekliyor.

Ankete katılanların %82’si AK Parti içerisinde laik yöneticilerin, %76’sı CHP içerisinde dindar yöneticilerin olabileceğini düşünmüş.

Son olarak da "Mevcut hükümet değişirse hayat tarzım tehlikeye girer." ifadesinin yöneltildiği katılımcıların %31'i katıldıklarını fakat %69'u da böyle bir endişeleri olmadığını belirtmiş.

Geçmişi bir kenara bırakacak olursak; şu anda başörtüsüne dair toplumun herhangi bir endişesi, karşı duruşu yok. Sorun anlayacağınız gibi bizim için çözülmüş durumda. E peki siyasiler neden hala başörtüsü üzerinden tartışma yürütüyor?

Yorumlarda konuşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serve

basortusu diye geldiler,amac kadinlari eve kapatip kolelestirmek, kadinlari fanatik oldurup paralari sovuslediler bad cat met ayagi altinda kabatasda bacimiza pislediler.

badcatsero

"Ankete katılanların %82’si AK Parti içerisinde laik yöneticilerin, %76’sı CHP içerisinde dindar yöneticilerin olabileceğini düşünmüş." bu nasıl bir saçmalıktır, nasıl bir bağnazlık, nasıl bir örümcek beyinlilik, nasıl bir gerizekalılıktır???!!! bu soruyu soranın akıl sağlığı raporuyla gezmesi gerekir... toplumu bölen siyasiler değil hayır efendim toplumu bölen, ayrıştıran sizin gibi tek hücreli beyinleriyle ortalıkta gezinen, kendini aydın sanıp ahkam kesmeye çalışan beyni gelişmemiş zavallılardır.. laiklik yada dindarlığı parti çatısı altında tartışamazsınız böyle bir yaftalama yapamazsınız. sizin bu aptal mantığınıza göre Ekrem İmamoğlu Kur'an okuduğu için dindar sayılmalı ve CHP'den ihraç edilmeli... ne bu saçmalık şimdi!!!

gulun

siyasi ise inançsız olmalı? bu da bir taraf değil mi peki?inançsızlar inançsızları savunur o zaman..

badcatsero

bende aynı şeyi diyorum farkında mısın?

gulun

evet.destek cümlesi oldu.

mimax2

olurmu sürekli pişirilmesi ne demek bir gelsinler son 20 yılın intikamını öyle bir alacakki laikler.hepiniz şaşaığ kalırsınız

aleda

İçerik: Kimsenin başörtüsüyle derdi yok. Yorumlar: -Başörtüsü siyasal simge falan filan +Başörtüsüne düşmanlar falan filan Allah şu dünyanın sonunu çabucak getirsin de kurtulalım. Bu arada aşağıda denk geldiğim bazı yorumlar gerçekten rahatsız edici. Tamam arkadaşlar müslüman olmak zorunda değilsiniz. İslam'ı ve müslümanları sevmek zorunda da değilsiniz. Ama hakarete ve aşağılamaya varan yorumlar yapma hakkına hiçbirinizin hakkı yok!

emin-arslan7

Hak verdiğim söylenemez ama anlaşılabilir bir durum bunu yapmaları. Çoğu gayri müslim ve müslüman ailede doğmuş büyümüş ama gayrimüslim olmuş insanlar müslümanlar tarafından bolca baskı, ezilme, taciz ve saldırı görebiliyorlar, bunun böyle bir tepki doğurması normal. Hangi müslümanlardan bahsediyorsun onlar gerçek müslümanlar falan da demeyiniz bunu yapan insanlar kendisini müslüman olarak görüyor ve iman ediyorlar. İnsanların imanını sorgulamak kullara düşmez dimi.

gulun

emin,:' ...insanlar müslümanlar tarafından bolca baskı, ezilme, taciz ve saldırı görebiliyorlar,'demişsin de inançsızların veya karşıt görüşlü insanların müslümana veya islama yaptıkları aşağılama hakaret vb durumları artı olarak kendine saygı bekleme gibi pişkinlikleri düşünememişsin..dünya üzerinde sırf inancı yüzünden işkence gören öldürülen masum çocuklar kadınlar var..kaldı ki senin bahsettiğin olayda müslümanlar diye genelleme yapamayacağımız gibi,müslümanların harici herkes böyle yapıyor diye genelleme yapabilir miyiz?..ayrıyeten bilgin belki yoktur diye söylüyorum insani ve ahlaki değerler islamın gereklerinden.yani ' bolca baskı, ezilme, taciz ve saldırı'yapan kişi islamı yaşamıyordur.bu gibi şahıslar yüzünden müslümanlar zan altında bırakılmamalı.

aycaipekci

"E peki siyasiler neden hala başörtüsü üzerinden tartışma yürütüyor?" Veriyorlar afyonu veriryorlar afyonu halka. Gaza geliyor destekçileri. Bu yüzden devam ediyor.

Görüş Bildir