Görüş Bildir

Sırrı Sakık: 'Benim Mustafa Kemal ve İnönü'ye Saygım Sonsuz'

Anasayfa
 > Gündem
onedio.com

'Siz Mustafa Kemal'in askerleri değil generalleri olsanız ne yazar it sürüleri' sözü nedeniyle hakkında dava açılan Sırrı Sakık hakim karşısına çıktı.

Nevruz kutlamalarında HDP'ye tepki gösteren ve 'Biz Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diyenlere, 'Siz Mustafa Kemal'in askerleri değil, generalleri olsanız ne yazar it sürüleri' demesi üzerine hakkında dava açılan DBP'li Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, bugün 2'nci Asiye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşına çıktı. Sakık, 'Benim Mustafa Kemal ve İsmet İnönü'ye saygım sonsuzdur' dedi.

'CUMHURBAŞKANI DA YERİ GELİNCE ELEŞTİRİYOR'

TCK'nın 301'inci maddesi uyarınca 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istenen Belediye Başkanı Sırrı Sakık, bugün Ağrı 2'nci Asliye Ceza Mahkemesinde verdiği ifadede, 'Bu sözleri Fethiye'de partimizi basan Emniyet Müdürü ve Kaymakama hitaben söyledim. Onlar da benim söylediğim sözleri, cımbızla alarak aleyhime kullanmışlar. O gün söylediğim sözleri bu gün de tekrar ediyorum. Mustafa Kemal'in resmini taşıyıp, insanları linç edenlere söylüyorum. Benim ayrıca Mustafa Kemal ve İsmet İnönü'ye saygım sonsuzdur. Ayrıca askerlerimize karşı bir hareketim söz konusu değildir. Mustafa Kemal ve İsmet Paşa'nın eksik yanları varsa ben bunları eleştiririm. Ancak hakaret etmem. Bu ülkenin cumhurbaşkanı da yeri geldiğinde Mustafa Kemal ve İsmet Paşa'nın eksik taraflarını eleştirebiliyor. Ülkede yapılan katliamlara dair Cumhurbaşkanı ve Başbakan özür dilemişlerdir. Ben 18 Mart'ta Ağrı'da yapılan Nevruz konuşmama, Çanakkale'de şehitleri anarak başladım. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum' diye konuştu.

'KONUŞMAM KARDEŞLİĞE VE BARIŞA DAYALIYDI'

Duruşması 22 Mayıs'a ertelenen Sırrı Sakık, Adliye Sarayı önünde bekleyen gazetecilere geçen yıl Mart ayındaki yerel seçimler sırasında batı illerinde Kürt mahalleleri ile partilerine saldırılar yapıldığını ileri sürdü. Sırrı Sakık şunları söyledi:'Saldırıyı gerçekleştirenler ellerinde bayraklar ve tekbir sesleri ile biz 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' demişlerdi. Ben de onlara Ağrıdan, 'Siz Mustafa Kemal'in askerleri değil, Generali olsanız ne yazar it sürüleri' demiştim. Sözüm açık ve net. Sözüm o vandalizm, o vandallaraydı ve o linç girişimlerini gerçekleştirenleredir. Ne Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, ne polise ne Mustafa Kemal'e ne de İsmet Paşa'ya burada bir hakaret yoktur. Türkiye'nin değerlerini bizim de değerlerimiz olarak kabul ederiz. Biz de asla kendi değerlerimize hakaret ettirtmeyiz ve yapıldığı zaman da çok tepki veririz. Bu kadar açık ve net söylememe rağmen. Burada benim konuşmam tamamen barışa kardeşliğe dayalıydı. Bizim söylediğimiz hatta Cumhuriyet mitingleri yapıp Ak Parti'nin Genel Merkezi'ne dayayarak dönüp orda biz Mustafa Kemal'in askerleriyiz deyip bir iradeye saldıranlaraydı. O gün de dedim bugün de söylüyorum. Bugün avukat arkadaşlar buradaki Baro başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu noktada bizim yaptığımız konuşmalar ile ilgili derleyip toplayıp bir CD sundular. Diliyorum, umuyorum yargı bunu bir an önce alır inceler.'

'KAPIMIZ AÇIK'

Her zaman barışın savunucusu olduklarını söyleyen Sırrı Sakık, 'Bundan sonra bizim söylediklerimizi çarpıtarak bizi yargıya taşımayın. Ne söylüyorsak açık ve net arkasındayız. Birbirimizi seveceğiz. Onlar da bu noktada barışa katkı sunmak isterlerse kapımız onlara da açıktır' dedi. Yapılan açıklamanın ardından adliye sarayı önünde toplanan yaklaşık 100 kişi Sakık lehinde sloganlar atarak sessizce dağıldı.

  • DHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Narki

Sözlükte DÖNEK şöyle geçiyor "İnanç ve düşüncesini değiştiren, sözüne güvenilmeyen, caygın, kaypak (kimse), kahpe. " . Yedin bu boku madem çık de ki evet d... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

kimin ağzı ve emriyle konuştuğunu söyle de muhattabımızı bilelim.Bilelim ve bu kez hangi elden yardım alacağını görelim.

Doruk

for real ?!?