Kadınların Kendini 'Güçlü Hissettiği' Kentler Açıklandı: Sinop İlk, İstanbul 40'ıncı Sırada

 > -

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 3 akademisyen Türkiye’de hangi ilde kadınların kendisini daha güçlü hissettiğini araştırarak “Kadın Güçlenmesi Endeksi-KGÜF” oluşturdu. Sonuçlara göre, Sinop, Isparta ve Afyonkarahisar’da yaşayan kadınların kendilerini en güçlü hissettiği üç il oldu. İstanbul ise endeksin 40’ıncı sırasında yer bulabildi.

Dünya'dan Mehmet Kaya'nın haberine görearaştırmayı ve KGÜE endeksini ODTÜ Öğretim Üyesi Kürşat Çınar ve TED Üniversitesinden Tekin Köse yaptı. “Türkiye’de Kadın Güçlenmesini Belirleyici Unsurlar: Çok Düzeyli Bir Analiz” başlığıyla yayımlanacak olan çalışmayla kadınların; sosyo-ekonomik, siyasal ve demografik alanlarda sağladıkları gelişimi ölçebilmek için ‘Kadın Güçlenmesi Endeksi (KGÜE)’ oluşturdu ve bu endeksi 81 ile uyguladı.

Araştırma TÜİK verileri ile gerçekleştirildi

Endeksi hesaplanan “kadının güçlenmesi” kavramı; kadınların eğitimsel, iktisadi, siyasi, sosyal kaynaklara ulaşımlarının sağlanarak, hayatlarında pozitif değişimlere neden olan sonuçları hissetmeleri şeklinde tanımlandı. 

Araştırma ve endeks, TÜİK’in 100 binden fazla kadınla yapılan görüşmeyi içeren Yaşam Memnuniyeti Anketindeki veriler kullanılarak gerçekleştirildi.

Çalışmak kadının güçlü hissetmesini sağlamıyor

Yapılan çalışmada ilginç sonuçlara da ulaşıldı. Bunlar arasında “çalışmayan kadınların, çalışan kadınlara göre kendini daha güçlü hissetmesi” dikkat çekti. Bu sonuç çalışmada, “Bu, Türkiye’de çalışan kadınların geleneksel aile yapısı ve modern ekonominin gereklerinin bindirdiği çifte yük (hem evde, hem işteki yükümlülükler) altında ezildiklerini teyit etmektedir” şeklinde yorumlandı.

Yüksek hane halkı gelirine sahip kadınlar daha güçlü hissediyor

Çalışmada, evli, eğitimli ve yüksek hane halkı gelirine sahip kadınlar kendilerini daha güçlü hissettiği sonucuna varıldı. İşsizliğin yoğun yaşandığı illerde ve bölgesel eşitsizliğin yoğun olarak hissedildiği bölgelerimizde kadınların kendilerini daha az güçlü hissettikleri belirlendi. Ayrıca, yapılan istatistiksel analizler hem kişisel, hem yerel belirleyici unsurların kadın güçlenmesinde oldukça fazla önem arz ettiği sonucuna vardı.

Başkent 58, İzmir 48, İstanbul ise 40. sırada

Araştırmada, İzmir, İstanbul ve Ankara gibi küresel ölçekte büyük nüfusu barındıran ve ekonomik, kültürel ve sosyal imkanları geniş illerin orta sıralarda yer bulabilmesi dikkat çekti.

Batman, Muş ve Diyarbakır’da yaşayan kadınlar ise kendisini en az güçlü hisseden üç il oldu.

Araştırmaya göre kadınların kendini güçlü hissettiği ilk 5 şehir ise şöyle 👇

1. Sinop - 3.617

2. Isparta - 3.562

3. Afyonkarahisar - 3.560

4. Kütahya - 3.554

5. Balıkesir - 3.534

KGÜE’de İstanbul 40’ıncı, İzmir 48’inci ve Ankara ise 58’inci sırada yer bulabildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir