Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şimdiye Kadar Gıda Güvenliği Hakkında Kesinlik Kazanmayıp Kafaları Karıştıran 12 İkilem

148PAYLAŞIM

Birçok insan hayatının belli dönemlerinde restorandan ya da marketlerden alıp tükettiği ürünlerden bakteri kapmıştır. Bu bakterilerin bazıları zararsız olup bazıları da gıda zehirlenmesine yol açar.

Önceden güvenliğimizi korumak için aldığımız bazı önlemler olsa da bunların doğruluğu hakkında kesin bilgiler elde edilemiyor.

Onlar neler mi, görelim...

1. Yumurtalar dolapta mı dışarı da mı bekletilmeli?

A.B.D'de tüm yumurtalar soğuk alanda muhafaza edilirken, Avrupa'da ise yumurtalar oda sıcaklığında tutuluyor. Bunun nedeni Salmonella hastalığını engelemek olsa da bunu engellemek için soğukta tutmak zaten yeterli olmuyor.

2. Son kullanma tarifleri gerçekten doğru mu?

Yine A.B.D'de son kullanım yerine şu tarihten önce kullanımı en iyidir (best by .....) yazdığı için bu akıllarda şu soruya yol açmıştır "gerçekten o tarihte süresi doluyor mu yoksa büyük firmalar tekrar tekrar almamız için mi bu taktiği uyguluyor?"

3. Yemek alerjisi olanların alerjisi olduğu yemeğin sadece tabağında gelmemesi yeterli mi?

Nitekim alerjisi olmayıp yine de maydanoz, soğan vs sevmediği için yemeğini geri gönderen pek çok insan mutfaklarda zaman kaybına neden oldukları için artık bu malzemeleri kullanan insanlar pek özen göstermiyor. Oysa yemek alerjisi olan bir insanın yemeği hazırlanırken apayrı bıçak, kesme tahtası vs kullanılması gereklidir.

4. Mutfak eldivenleri gerçekten mikroplardan koruyor mu?

Aslında hayır çünkü eldivenlerin korunaklı olması için devamlı değiştirilmesi gerek. Bu nedenle eğer devamlı aynı eldiven kullanılıyorsa boş yere kullanılmış oluyor.

Bu nedenle kirli eldiveni kullanmaktansa bol bol elleri dezenfekte etmek her daim daha sağlıklı.

5. Marketlerdeki en zararsız ve mikrop tutmayan yiyecekler sebze-meyveler mi?

Aslında bu konuda da büyük tartışmalar söz konusu. Kimileri sudan geçirip birkaç kez yıkamak yeterli derken kimileri de meyve ve sebzelerin dezenfekte edilmesi gerektiğini savunuyor.

6. Kümes hayvanlarını yıkamak onları gerçekten temizliyor mu?

Kümes hayvanlarını yıkamanın faydalı olduğunun doğruluğu konusunda hiçbir kanıt yok hatta aksine aynı yumurtada olduğu gibi Salmonella hastalığını kolayca mutfağınıza yaymanıza da sebep olabiliyor. 

Bu nedenle tavukları, hindileri yıkamak sadece dış yüzeyini temizliyor bunun yerine belli dereceyi geçerek fırında pişirmenin bakterileri öldürmek açısından daha sağlıklı olduğu söyleniyor.

7. Mikrodalgada pişirmek tüm bakterileri öldürüyor mu?

Mikrodalga hakkında birçok şey duyuyoruz. Kimileri yemeğine radyasyon bulaştırdığı için fazla kullanmak istemezken kimileri bakterileri öldürdüğü için kullanma taraftarı olduğunu söylüyor.

Bir de uzmanlara göre yemekleri eşit pişirmediği için bir termometre ile uygun sıcaklığa ulaşıp ulaşılmadığının ölçülmesi gerektiği öne sürülüyor.

8. Sushi yerken pişmemiş balık tüketmek sağlıklı mıdır?

Kimilerine göre bu büyük bir soru işareti.

Kimileri ise olaya daha ılıman yaklaşıyor. Sushi aslında servis edilmeden önce ya derin dondurucuya konarak ya da sirkede bekletilerek dezenfekte edilse de dondurucudaki sağlık standartları da önem taşıyor. Bu nedenle her sushi de tamamen masum sayılmıyor.

9. Su spreyleyen makineler gerçekten zararsız mı?

Her ne kadar su spreyleyen makinelerin sebze ve meyveleri temiz ve taze tutmak için kullanıldığı söylense de, temizleme işlemi için bundan çok daha fazlasına ihtiyaç var.

Aynı zamanda makinelerin içindeki suların da temiz olup olmadığı muallakta kalan bir konu.

10. Tahta kesme tahtaları mikropları içinde mi barındırıyor?

Her ne kadar tahta kesme tahtalarında sunuma önem verilse de bu tahtaların uzun süreler boyunca bakteri tuttuğu ve bulaşıcı olabileceği söyleniyor.

Bunun yanı sıra sabun gibi kimyasal maddelerden de arınamayan tahta kesme tahtaları birçok şefe göre plastik tercih edilmesi gereken bir ürün.

11. Son yenilen yemek mi gıda zehirlenmesine yol açıyor?

Aslında bu konuda araştırmalar gösteriyor ki gıda zehirlenmesine yol açan yemek birkaç hafta öncesine kadar tüketilmiş olabiliyor.

Bu nedenle son gittiğiniz balıkçının, son tavuk aldığınız marketin bir suçu olmayabilir.

12. Pişmiş pilav buzdolabında saklanabilir mi?

Aslında bu konuda da araştırmalar gösteriyor ki pişmiş pilav en çok bakteri tutan ürünlerden bir tanesi.

Bu nedenle pişirildikten sonra hemen tüketilmesi öneriliyor.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vilyimvolis

tahta kesme tahtası nedir ? mutfağında tahta kesen var mı??

thecenk

pilavı her türlü yerim.

haylazadam

bi dakka yaaa. tahta kesme tahtası ne demek pek anlamadım :) tahta kesmek için kullanılan tahtamıdır nedir?

witcher

Kesme değil ayrıca doğrama olacak, ayrıca en sağlıklısı metal doğramadır, sanayideki Yaşar usta hiç hastalanmıyor. Kaynak: Yaşar ustanın kaynak makinesi :(

haylazadam

selamlarımı ilet. uğrarım bi ara

lxx

Bir gıda mühendisi olarak bazı konulara dilim döndüğünce açıklık getireyim: 1- Yumurtalar 20 derecenin üstünde olmayan oda sıcaklığında, açıkta bekletilebilir. Sıcaklık nedeniyle yumurtalar bozulacak olursa bunu zaten kokusundan anlarsınız. Fakat açıkta bekletme, yumurtanın bozulmasından daha önemli sorunlar doğurabilir. Yumurtanın kabuğundaki mikroorganizmaların mutfağa yayılmasını önlemek için plastik yumurta kapları kullanmak daha uygundur. 2- Son kullanma tarihi, ürünün içindeki tüm bileşenlerin kullanım ömrü hesaplanarak belirlenir. Şöyle bir örnek verelim; diyelim ki kek pişireceksiniz. Son kullanma tarihine 3 gün kalmış yumurta, 1 ay kalmış un, 2 gün kalmış süt kullanıyorsunuz. Bu durumda pişirdiğiniz kekin son tüketim tarihi bileşenlerinden tüketim ömrü en yakın olan sütün son tüketim tarihiyle aynı olacaktır

lxx

. 3- Gıda alerjilerinin tek bir türü yoktur. Kimilerinde alerji deri döküntüsü, karın ağrısı, ishal şeklinde kendini gösterirken kimi insanlar için bazı gıdaların çok az bir miktarı bile ölümcül olabilir. Sade çikolatanın arkasında yazan “ eser miktarda fındık, fıstık, badem içerebilir” uyarısı bunun içindir. Alerjen madde içeren ürünün diğerleriyle aynı banttan geçmesi, aynı mutfakta bulunması bile alerjik bünyeler için risk oluşturur. Fakat gıda üreticileri, nadir gözlenen bu duruma karşı sadece uyarıda bulunmayı yeterli bulur. 4- Mutfak eldiveni konusunu açıklamaya gerek var mı bilmiyorum. Okul kantinlerindeki teyzeler gibi göstermelik giydiğiniz eldiveninizle para sayıp gelip aynı eldivenle tost yapıyorsanız elbette hiçbir koruyuculuğu olmayacaktır. Bunun dışında pudralı eldivenler ve temizlik eldivenlerinin gıdalarla temas etmesi uygun değildir.

lxx

5- Bunu kim çıkarmış bilmiyorum ama sorunun cevabı kesinlikle hayır. Zararsız ve mikrop tutmayan ifadelerinin herhangi bir gıda maddesi için kullanılması pek doğru olmaz. Çünkü toprakta yetişen ürünlerin kabuğunda toprak kökenli mikroorganizmaların bulunması gayet doğaldır. Bu, zararsız oldukları anlamına gelmez. Özellikle de kabuğuyla birlikte çiğ olarak tüketilen meyve sebzelerin sirkeli-tuzlu suda bekletildikten sonra tüketilmesi patojenlerin büyük bölümünün etkisiz hale getirilmesine yardımcı olacaktır. 6- Kümes hayvanları (ve tüm diğer hayvanlar) kesim sırasında stres nedeniyle dışkılayabilmektedir. Bu nedenle kesim ve yolum sırasında dışkı, ete de bulaşabilir. Sadece suyla yıkamak fekal mikroorganizmaları öldürmediği gibi etrafa yayılmasına da sebep olacaktır. Bunu önlemek için pişirmeden önce etlere ön haşlama yapılabilir.

lxx

7- Mikrodalga fırınlar temel olarak gıda moleküllerini titreştirilerek ısıtma prensibiyle çalışır. Sıcaklığa dayanıksız bakteriler ısınma sırasında ölebilir fakat mikrodalgada ısıtma bunun garantisini vermez. Ayrıca uranyum püskürtmeli bir mikrodalga fırın kullanmıyorsanız mikrodalgada ısınan/pişen yemekler radyoaktif değildir, komik olmayın. 8- Sushi ve etli çiğ köfte hakkındaki endişeler ürünün kendisine yönelik değil de hazırlanma şekline yönelik olmalı. Sirkede bekletme, tütsüleme, baharat, tuz ve soslarla muamele etme işlemleri etlerdeki bakteri yükünü kısmen azaltır. Tamamen tüketilebilir duruma gelebilmesi için işlemin süresi ve şekli önemlidir.

lxx

9- Su püskürtücülerinin kullanım amacı koparılan çiçeğin su dolu vazoya konmasıyla aynıdır: bitkileri taze tutmak. Sürekli çiğ meyve sebzeyle temas eden püskürtücülerde bakteri gelişmesi normaldir. Ayrıca musluk suyundaki mikroorganizmalar ve kimyasallar da püskürtücüler aracılığıyla meyve sebzelere bulaşacağından tüketmeden önce ürünleri yıkamak gerekir, spreyle su püskürtmenin temizliğe bir katkısı yoktur. 10- Ahşap ya da plastik fark etmez, kesme tahtaları kullanıldıkça çizilir. Çiziklerde zamanla yiyecek kalıntıları birikebilir. Bu durum bakteri üremesine neden olur. Evde etler ve sebzeler için ayrı kesme tahtaları kullanmak, sık sık dezenfekte etmek ve yenisiyle değiştirmek bu tehlikeyi ortadan kaldıracaktır.

lxx

11- Gıda zehirlenmesinin hangi gıdadan kaynaklandığının tespiti karmaşık bir süreçtir. Eğer ağır metaller ve uzun vadede etki eden kimyasallar nedeniyle zehirlenme gerçekleşmişse gıdanın tüketiminden aylar sonra bile etkisini gösterebilir. Bunun dışında süt ürünleri, beyaz ve kırmızı et gibi hayvansal gıdalardan kaynaklanan zehirlenmeler en geç 2 gün içinde ortaya çıkar. Zaten zehirlenme belirtileri zehirlenmenin kaynağı hakkında da ipucu verecektir. İshal, kusma, mide bulantısı en yaygın zehirlenme belirtileridir. Bu durumda son 2 gün içinde tüketilen gıdaları gözden geçirmek yeterli olacaktır. 12- Pilav, makarna ya da sulu yemek hiç fark etmez mümkün mertebe piştiği gün tüketilmelidir. Ancak bazen bu mümkün olmayabilir. O zaman mutlaka ağzı kapalı bir kapta dolapta saklanmalı ve tüketmeden önce kaynayıncaya (pilav ve makarna için çıtırdayıncaya) kadar ısıtılmalıdır.

mnyksvsc

Bir haftalık pilav yediğimi bilirim :)

Görüş Bildir