Sigara, Alkol ve Domuz Eti Bu Toplulukta Yasak! Kendi Kurallarını Kendileri Koyan Protestan Mezhep: Yedinci Gün Adventist Kilisesi

2PAYLAŞIM

Bildiğimiz Hıristiyanlık mezheplerinden çok farklılar...

19. yüzyıl ortalarında doğan ve "İsa'nın ikinci gelişini bekleme" mantığıyla oluşan Yedinci Gün Adventist Kilisesi, Protestan kökenli kişilerden oluşmaktadır.

İsmini Tanrı'nın dünyayı 6 günde yaratması ve 7. günü dinlenmesi inancından alan topluluk, bu düşünceden hareketle 7. yani "cumartesi" günlerini kutsal kabul ederek dinlenme günü olarak geçirirler.

İçerisinde hiçbir sembol barındırmayan topluluk, Hıristiyan dininin kutsal sembolü sayılan Haç sembolünü de kullanmıyor.

Dışarıdan Hıristiyanlığın biraz modernize edilmiş versiyonu olarak görülse de içeriye girildiğinde durumun çok daha farklı olduğu açıkça görülüyor.

Yedinci Gün Adventist Kilisesi mensupları, Haç gibi sembollerin kendilerini koruyacağına inanmazlar. Bu yüzden evlerinde, arabalarında ya da üzerlerinde taşımazlar.

İsa ve Meryem portrelerini evlerine asmazlar. Istavroz işaretini asla kullanmazlar. Cumartesi günlerini kutsal sayarlar.

Yedinci Gün Adventist Kilisesi papazı her zaman tıraşlıdır ve takım elbiselidir. Normal papazlar gibi takke ve kıyafetleri olmaz.

Kutsal su serpme ya da tütsü yakma aktiviteleri yapmaz. Papazın tek görevi vaaz vermektir. Kutsal şarap ve ekmek ayinini alkol almak yasak olduğu için üzüm suyu tüketerek yaparlar.

Yedinci Gün Adventist Kilisesi, Cuma günü güneş battıktan sonra Cumartesi güneş batana kadar kendilerini istirahate verirler.

Tüm dünyevi işlerden uzak dururlar. Yemek yapmazlar, bir yere gitmezler ya da ev işi yapmazlar. Sadece televizyondaki dini programları izlerler. Aynı zamanda 2,5 saatlik bir öğlen uykusuna yatarlar. Çok acil durumlar olduğu zaman seyahat edebilir ya da doktora gidebilirler.

Yedinci Gün Adventist Kilisesi topluluğuna mensup olan kadınların her biri gösterişten uzaktır ve asla makyaj yapmazlar.

Kadınların kulaklarını deldirmesi ve küpe takması yasaktır.

Bu toplulukta sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar yasaktır. Eğer ergenlik çağındaki çocuklar topluma ayak uydurabilmek için gizlice tüketim yaparlarsa aileleri tarafında reddedilebilir. Aynı zamanda topluluktan da dışlanabilir.

Çocukları kötü alışkanlıklara sürükleyeceğinden endişe duydukları için klasik müzik dışındaki müzik türlerini dinlemezler ve asla dans etmezler.

Yedinci Gün Adventist Kilisesi mensupları domuz eti tüketmemektedir. Bunun yanı sıra çocukların doğduktan sonra vaftiz edilmesi olayını 2-3 ay sonra değil, 15-16 yıl sonra yapmaktadır.

Eğer bu topluluğun bir üyesi orta yaştayken taşınırsa ve oradaki kiliseye üye olmak isterse yaşı kaç olursa olsun tekrardan vaftiz edilir.

Yedinci Gün Adventist Kilisesi mensubu olunca çocuklara da çok iş düşüyor.

Çocuklar pop ya da rock tarzı müzik dinleyemez ve kızlı erkekli karışık ortamlara giremez. Her çocuk kendi cinsiyetiyle arkadaşlık kurmak zorunda kalır. Kadınların eşlerine yemek yapması ve evi temizlemesi makbul olarak görülür.

Siz bu topluluğun kuralları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Uzay Çağında Teknolojiyi Reddeden Topluluk: 17 Yönüyle Amişler - onedio.com
Uzay Çağında Teknolojiyi Reddeden Topluluk: 17 Yönüyle Amişler - onedio.com
Amerika'nın Göbeğinde Çok Eşliliğe Devam Eden Topluluk: Mormonlar - onedio.com
Amerika'nın Göbeğinde Çok Eşliliğe Devam Eden Topluluk: Mormonlar - onedio.com
Erkekleri Genç Yaşta Evlenmeye Kadınları da Saçlarını Kazıtıp Peruk Takmaya Zorlayan Yahudi Topluluğu: Hasidiler - onedio.com
Erkekleri Genç Yaşta Evlenmeye Kadınları da Saçlarını Kazıtıp Peruk Takmaya Zorlayan Yahudi Topluluğu: Hasidiler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mert-ozucak

Okumaya pek lüzum yok. Din olan yerde cahillik vardır, herkes kendi tanrısını yaratmış gidiyor.

eexorciist

Pastafaryanizm....uçan spagetti canavarı kilisesi bide bu var...bu dinde keyif verici maddeler serbest sanırım :))))))

aysegul-dmrglu

tanıdık geldi biraz ama :))

pinar-yalcin7

Yani bok gibi bişey yapmışlar

Gizli Kullanıcı

Islam icin yaratilmislar.. hristiyan olsalarda allah katinda bnce muslumanlar farkinda degiller

-berker-

Hacı şirke koşuyorsun dikkat et . Yanarsın mazallah

Gizli Kullanıcı

Merak etme yanani gorur allah.

orumbocukadam

ya tam tersi ise kim kurtaracak beni

Görüş Bildir