Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şiddet Egilimi Olan Hasta Ruhlu Bir Erkeği Tanımanın 12 Yolu

 > -

Ataerkil toplumların en temel özelliklerinden birisi erkeğin, kadından üstün olduğunun kabul edilmesi ve kadının her şartta kocasına sorgulamaksızın itaat etmesinin beklenmesidir. Yine ataerkil toplumlarda kadınların erkeklere oranla şiddete uğrama ihtimallerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. 

Yaygın kanının aksine şiddet, sadece düşük gelir düzeyli, eğitimsiz çevrelerde yaşanmamaktadır. Her gelir düzeyinden, her eğitim seviyesinden, her meslek grubundan ve her yaştan kadınlar da şiddete maruz kalmaktadır.

Şiddetin öğrenilen bir davranış olduğunu unutmamak gerekir. Şiddete eğilimli erkeği tanımak, şüphesiz faydalıdır. Ancak asıl fayda, şiddeti besleyen, körükleyen toplumsal olguları doğru teşhis edip, onların üzerine kararlılıkla gitmektir. Ülkemizde giderek artan şiddet vakalarının önünün kesilmesinde de en temel sorun budur!

1. Kendini kabul etme, kendine saygı duyma, kendine güvenme sorunları vardır.

2. Terkedilme, kayıplar, yardımsızlık, bağımlılık, güven duygusunda azalma, mahremiyet ile ilgili sorunlar yaşamaktadır.

3. Birçoğuna geçmişte kişilik bozukluğu tanısı konulmuştur.

4. Kolaylıkla sükünetini kaybeder

5. İstismar ve şiddetin olduğu ailelerde büyümüşlerdir.

6. Kendi davranışlarıyla ilgili; inkarcı, küçümseyen, iddiacı ve yalana yönelen şeklinde bir tutum içindedirler.

7. Şiddet hakkındaki görüşlerinin evrensel geçerliliği olduğu ve şiddetin günlük hayatla başetme yollarından biri olduğu inancındadırlar.

8. Empati kurma yetenekleri zayıftır.

9. Kadın-erkek davranışları konusunda katıdırlar. (cinsiyet rolleri)

10. Kendilerini koruyucu ve geçim sağlayan olarak gördükleri için "özel" ilginin hakları olduğu inancındadırlar. Sıklıkla özel insanlar olduklarını düşünürler.

11. Madde bağımlılığı sık görülür.

12. Anormal düzeyde kıskançtırlar. (Birlikte olduğu kişinin sürekli yanında olmasını isterler. Ya da nereye giderse gitsin haber vermesini beklerler.)

Kaynak:

http://www.huksam.hacettepe.edu.tr/Turkce/SayfaDosya/kadina_yon_siddet.pdf

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gokhan-guher

ben şiddetli seviyorum. itina ile yanak sıkılır. kemik kırılıncaya kadar sarılır. nefes kesilinceye kadar bağıra basılır. ben de böyleyim.

remzi-caliskan

Bir insan şiddetle doğar şiddetle büyür ve şiddetle ölür bunu şöyle acıklayabiliriz hiç kimse içindeki hayvanı inkar etmesin bu bizim temel yapıtaşımız . Şiddet veya öfke bir güçtür her güç gibi bu güce hükmedebilen gerçekten bu güçten yarar sağlar.Şiddeti bastırmak yetersizdir yönlendirmek hatta kullanmak gerekir !! Lakin bu yıllar süren bir eğitim sürecidir Bknz uzak doğu sporlar . Burda bahsedilen şiddeti kullanmayı yönlendirmeyi bilmeyen cahil insan topluluğudur

remzi-caliskan

şiddetin erkeği kadını olmaz şiddet öğrenilmez insan doğasında vardır İlkel insan iyilikten çok güce hayranlık duyar , tapar ve güçten korkar var oluş mücedelesinde yada en azından bu mücedelenin ilk aşamalarında fiziksel güç çok önemli bir rol oynar ilk atalarımızın ddoğanın güçlerine ve ormanın canavarlarına karşı koymasını sağlayan güçten duyulan içgüdüsel gurur ÇOCUKLARDA hala vardır . Bebekler ellerine düşen sineğin kanatlarını yolmaktan zevk duyar ve oyun parkının kahramanı okulda daha zeki olan değil , her zaman güçlü olandır .Fransız devrimini ortaya cıkaran benzer siyasi öfke patlamarını uygar insanın tutkularını gizleyen cilanın ne denli ince olduğunu gösterir tıpkı hayvanlar gibi bizde zayıf olanı yok olmaya mahkum eden ve zaferi her zaman güçlüye tattıran bir yasanın etkisi altındayız

ecevit-atesoglu

10 - 8

tuna-arslan

anaa ben la

tuna-arslan

sosyal hayatımda hep kadınları kırbaçlarım ben zaten. ne kadar doğru bir tespit. iki kadın tokatlamadan uyuyamıyorum ellerim titriyor resmen. beni böyle net bir şekilde tasvir ettiğiniz için teşekkür ederim sayın örümcek beyinli yazar.

morsmordre

kaynağı gördünüz mü, yazar kendisi uydurmamış bu maddeleri

morsmordre

kaynağı gördünüz mü, yazar kendisi uydurmamış bu maddeleri

Görüş Bildir